نوافن برای تسکین درد خفیف تا متوسط تجویز می‌شود و در درمان تب هم موثر است. این دارو را معمولا هر ۶ یا ۸ ساعت یک بار باید استفاده کرد.
کد خبر: ۱۳۶۴۸۱۵

به گزارش جام جم آنلاین، نوافن از ترکیب داروهای ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین تولید می‌شود. این دارو دردهای خفیف تا متوسط را تسکین داده و برای کاهش درد در قسمت‌های مختلف بدن تجویز می‌شود.

نوافن جز دسته داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است. این داروها درد را کاهش می‌دهند. پزشک باتوجه‌به میزان درد ممکن است هرکدام از داروهای این گروه را تجویز کند.

نحوه مصرف

از این دارو طبق دستور پزشک استفاده کنید. حتما دستورالعمل روی بسته دارو را بخوانید. کپسول را می‌توانید همراه یا بدون غذا مصرف کنید.

اگر دچار ناراحتی معده می‌شوید، بهتر است کپسول نوافن را همراه غذا استفاده کنید. درصورتی‌که ناراحتی معده شدید شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

کپسول یا قرص نوافن را کامل قورت دهید، آن را خرد نکنید، نجوید یا له نکنید. حتما دارو را با یک لیوان آب استفاده کنید. این دارو بدون نسخه هم قابل تهیه است.

اگر بدون تجویز پزشک از آن استفاده می‌کنید، نباید مصرف دارو را برای بیش از ۳ روز ادامه دهید. معمولا این دارو هر ۶ یا ۸ ساعت یک‌بار استفاده می‌شود.

دوز مصرفی

همان‌طور که گفتیم این دارو ترکیبی از سه داروی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین است. در هر کپسول نوافن ۳۲۵ میلی‌گرم استامینوفن، ۲۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن و ۴۰ میلی‌گرم کافئین وجود دارد. نوافن باید به‌صورت کوتاه‌مدت مصرف شود.

حداکثر مقدار استفاده از آن ۱ یا ۲ عدد قرص ۳ بار در روز است. فاصله بین مصرف دوزها حداقل باید ۴ ساعت باشد. دقت داشته باشید که در ۲۴ ساعت نباید بیش از ۱۲۰۰ میلی‌گرم (۶ عدد قرص نوافن) مصرف شود.

موارد مصرف

از این دارو برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. ممکن است پزشک برای کاهش دردهای روماتیسمی و عضلانی، سردرد، میگرن، دندان درد و کمر درد داروی نوافن را تجویز کند.

این دارو در تسکین علائم انواع آرتریت هم موثر است. برای کاهش التهاب، سفتی، تورم و درد مفاصل در بیماری استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا آرتریت نوجوانان می‌توان از نوافن استفاده کرد. البته دقت داشته باشید که این دارو نمی‌تواند آرتروز را درمان کند، اما تا زمانی که مصرف دارو را ادامه می‌دهید، علائم بیماری فروکش می‌کند.

علاوه بر اینها از نوافن برای درمان تب و تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا استفاده می‌شود. در واقع این دارو علاوه بر کاهش درد، دمای بدن را نیز کاهش می‌دهد. همچنین برای کاهش درد پریود می‌توان از آن استفاده کرد.

نوافن را در شکل کپسول، قرص و شربت می‌توانید استفاده کنید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی نوافن مشابه عوارض سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است که عبارتند از:

تهوع و استفراغ
اسهال
نفخ
یبوست
سوءهاضمه
درد شکم
خونریزی گوارشی
احساس سوزش در دهان یا گلو
واکنش آلرژیک به دارو
عفونت‌های پوستی

شایع‌ترین عوارض این دارو ماهیت گوارشی دارد. در افرادی که دچار بیماری کرون یا کولیت هستند، طبق گزارش‌های ثبت شده مصرف این دارو باعث تشدید علائم بیماری می‌شود. در مواردی زخم اثنی‌عشر و معده و سوراخ شدن دستگاه گوارش ثبت شده است.

منبع: دکترتو

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها