بنا بر تحقیقات بازرسان روسی، مقاماتی از وزارت دفاع آمریکا و شرکت های پیمانکار این وزارتخانه در ساخت و توسعه سلاح های بیولوژیکی در اوکراین دخیل هستند.
کد خبر: ۱۳۶۴۶۵۴

به گزارش جام جم آنلاین، «الکساندر باستریکین» رئیس کمیته تحقیقات روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد: بازرسان روسی موفق به شناسایی طیفی از افراد دخیل در توسعه تسلیحات بیولوژیکی در اوکراین با بودجه بیش از ۲۲۴ میلیون دلار شدند، که افرادی از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و شرکت‌های پیمانکار از آن جمله هستند.

این مقام روس در مصاحبه‌ای در این باره گفت: تحلیل اسناد به دست آمده، شناسایی دقیق افراد مرتبط با فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی در اوکراین از جمله نمایندگان وزارت دفاع آمریکا و شرکت‌های پیمانکار را تسهیل کرد. به گفته باستریکین مسکو یک پرونده جنایی در این زمینه به جریان انداخته است.

وی افزود که بودجه‌ای که آمریکا صرف پروژه‌های بیولوژیکی می‌کند، از ۲۲۴ میلیون دلار فراتر رفته است. ایالات متحده به طور مداوم بر روی نوسازی و تجهیز مجدد حدود ۳۰ مؤسسه علمی مرتبط با وزارت بهداشت و کشاورزی اوکراین و همچنین چندین مرکز بهداشتی و اپیدمیولوژیک وزارت دفاع اوکراین کار می‌کند.

پیشتر در ماه آوریل نیز، «ایگور کریلوف» رئیس دفاع رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه گفته بود که افسران اطلاعاتی این کشور سه هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در منطقه «خرسون» یافتند که مجهز به سمپاش مواد شیمیایی بود.

به گفته این مقام روس، اوکراین در ژانویه ۲۰۲۲ بیش از ۵۰ دستگاه مشابه را خریداری کرد که می‌تواند برای به کار بردن موادی با فرمولاسیون بیولوژیکی و شیمیایی سمی استفاده شود.

همچنین در ماه مارس، وزارت دفاع روسیه فاش کرد آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای بهره برداری از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین هزینه کرده است. مسکو معتقد است این اقدام در راستای برنامه بیولوژیکی نظامی آمریکا است.

به گفته ارتش روسیه، صندوق سرمایه گذاری «هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، در تأمین مالی این برنامه مشارکت داشته است.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها