تشکیل یک نیروی دریایی قوی از مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران است
در میزگرد رادیو گفت وگو روزنامه جام جم مطرح شد؛

تشکیل یک نیروی دریایی قوی از مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران است

فرمانده نیروی دریایی سپاه با مهم دانستن عنوان «خلیج فارس» گفت: اینجا «خلیج فارس» است و هیچکس نمی‌تواند اسم جعلی روی این موقعیت بگذارد و جوانان ما انشاءالله باید این میراث گرانبها را که از گذشتگان به ما رسیده است را خوب حفظ کنند و به آیندگان منتقل کنند.
کد خبر: ۱۳۶۴۳۶۴
به گزارش جام جم آنلاین، سردار دریادارعلیرضا تنگسیری در گفت و گویی به مناسبت روز ملی «خلیج فارس»، با ایرانی دانستن این منطقه افزود: خلیج فارس از قدیم خلیج فارس بوده، چون کل این منطقه به دست ایرانیان بوده، اما الان هم اعتقاد داریم بر اینکه نام این منطقه «خلیج فارس» است و الآن در حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس، کشور‌های عربی هستند و ایران اسلامی که ۱۳۵۷ کیلومتر مرز آبی دارد در این منطقه حساس حضور دارند.

وی ادامه داد:نام «خلیج‌فارس» در قدیم الایام با نام‌های مختلف «سینوس پارتیکوس»، «پرشین گلف»، «بحرالفارسی»، استفاده می‌شده و این‌ها نام‌هایی بوده که به «خلیج فارس» می‌گفتند و از قدیم الایام، امکان حضور بیگانگان در این منطقه بوده و شما اگر تاریخ را ورق بزنید.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: در سال ۱۵۰۸ میلادی که پرتغالی‌ها به خلیج‌فارس آمدند و ابتدا به جاسک رفتند و بعد به بندرعباس آمدند (که در قدیم نامش «گمبرون» بوده) و از «گمبرون» به جزیره «جرون» که همان جزیره هرمز است آنجا مستقر شدند و قلعه‌ای در آنجا ساختند که ساخت آن قلعه سی و پنج سال طول کشیده و بعد قلعه دوم که در جزیره لارک و بعد قلعه سوم که در جزیره قشم بود ساختند، در واقع با ساخت این سه قلعه یک مثلث امنیتی و حفاظتی را برای خود تشکیل می‌دادند.

دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری یاد آور شد: با این فرض، پرتغالی‌ها در خلیج فارس حضور پیدا می‌کنند و ۱۱۷ سال در این منطقه حساس باقی می‌مانند در آن زمان نه نفت بوده و نه گاز، سپس در سال ۱۶۲۲ میلادی امامقلی خان، در زمان شاه‌عباس صفوی این منطقه را از پرتغالی‌ها پس می‌گیرد و انگلیسی‌ها در این منطقه حضور می‌یابند، انگلیسی‌ها از قرن ۱۶ تا ۱۹ میلادی در این منطقه می‌مانند و بعد از آن‌ها امریکایی‌ها برای چپاول نفت این منطقه به این جا آمدند.

وی تصریح کرد: حضور بیگانگان در این منطقه نشان از اهمیت و حساسیت بالای منطقه مهم خلیج فارس است، امروز خلیج فارس یک منطقه بسیار حساس و دارای انرژی بسیار بالا گاز، نفت و صنعت ماهی گیری است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم که کشور‌های منطقه می‌توانند امنیت این منطقه حساس را برقرار کنند و اصلا نیازی به حضور کشور‌های بیگانه نیست و بار‌ها پیام صلح و دوستی را به همسایگان جنوبی اعلام نمودیم که قادر هستیم امنیت این منطقه را برقرار بکنیم و حضور بیگانگان در این منطقه اصلا توجیهی ندارد و بطور قطع حضور آنان موجب نا امنی است.

وی اضافه کرد: پس متوسل شدن به دشمنان اسلام و ملت‌ها در این منطقه مثل رژیم صهیونیستی کودک کش و آوردن این‌ها به این منطقه، پیام خوبی را منتقل نمی‌کند، بنابراین درست نیست همسایه‌هایی که دارند در این منطقه زندگی می‌کنند دشمنی، فتنه انگیزی و نفاق را در این منطقه بگمارند و مستقر نمایند لذا ما اعلام کردیم که کشور‌های این منطقه قادر هستند امنیت آن را برقرار نمایند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت:آمریکایی‌ها و کشور‌های فرامنطقه‌ای در این منطقه جایگاهی ندارند رژیم اشغالگران قدس به طور قطع در این منطقه جایگاهی نخواهد داشت و ما تا یک حدی می‌توانیم تحمل کنیم و اگر صبر ما تمام شود قطعا آن موقع ما هشدار جدی می‌دهیم به هر کس و هر کشوری که تلاش کند برای منافع ما در خلیج‌فارس مشکلی ایجاد بکند پاسخ ما قاطع و پشیمان کننده خواهد بود.

سردار تنگسیری افزود: امروز نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس به طورکامل سیادت و حضور دارد از تنگه هرمز تا شمال خلیج فارس در حیطه مسئولیتی این نیرو است و به صورت شبانه‌روزی حضور فعال و مؤثر داریم و با اشراف کامل اطلاعاتی، تمام حرکات و تحرکات بیگانگان را در منطقه رصد می‌کنیم و تا کنون اجازه نداده ایم و نخواهیم داد که در آب‌های جمهوری اسلامی، آب‌های سرزمینی و حتی آب‌هایی که تحت نظارت ما هستند مثل فلات قاره، نیرو‌های بیگانه حضور پیدا بکنند.

وی افزود: نیروی دریایی سپاه از سال۹۲ راهیان نور دریایی را برای آشنایی مردم عزیزمان بخصوص جوانان رشید مملکت اسلامی مان با دریا و قابلیت‌هایی که در عرصه خلیج فارس و جزایر وجود دارد راه اندازی نمود و انشاءالله این راه ادامه دارد و ما درخواست می‌کنیم جوانان عزیز ما بیآیند و با این جزایر و ظرفیت‌های عظیم درخلیج فارس و این منطقه راهبردی بیشتر آشنا بشوند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه خلیج فارس تا ابد خلیج فارس خواهد ماند گفت: کشور‌های منطقه می‌توانند امنیت این منطقه حساس را برقرار کنند و اصلا نیازی به حضور کشور‌های بیگانه نیست و بار‌ها پیام صلح و دوستی را به همسایگان جنوبی اعلام نمودیم که قادر هستیم امنیت این منطقه را برقرار بکنیم و حضور بیگانگان در این منطقه اصلا توجیهی ندارد و قطعا حضور آنان موجب نا امنی است.

سردار تنگسیری با مهم دانستن صنعت گردشگری، توریسم و رونق اقتصاد دریا پایه با توجه به جزایر متعدد در این منطقه افزود: ثبات امنیت، جزایر و سواحل زیبا، منابع عظیم انرژی، فراوانی و تنوع صید آبزیان می‌تواند بهره وری بالا و اقتصاد دریا پایه را رونق فوق العاده‌ای ببخشد و به همین خاطر این منطقه همیشه مهم و حساس بوده است، ما ۱۹ جزیره مهم در عمق آب‌های خلیج فارس داریم که جزو جزایر راهبردی ما هستند و حضور بیگانگان در این منطقه نشان دهنده اهمیت همین موضوع است.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها