پیش بینی یك نماینده مجلس از آینده مذاكرات؛

توافق حاصل خواهد شد

اتحادیه اروپا باردیگر بر لزوم جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات وین تاکید کرد

یک سخنگوی اتحادیه اروپا با تکرار این مطلب که مذاکرات وین در آخرین مرحله قرار دارد بر لزوم جمع‌بندی سریع‌تر گفتگوها تاکید کرد. او با این حال از پرداختن به جزئیات مذاکرات طفره رفت.
کد خبر: ۱۳۶۱۹۸۰

به گزارش جام جم آنلاین، نبیلا مسرلی سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه به خبرنگاران در بروکسل گفت: ما در آخرین مقاطع مذاکرات هستیم و کارها در جریان است

وی یادآور شد: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس دوحه اعلام کرد که ما به توافق نهایی نزدیک هستیم اما هنوز مسائلی باقی مانده است.

این مقام اروپایی با تاکید بر لزوم جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات افزود که نمی‌تواند وارد جزئیات شود. «اما اساسا همه چیز آماده و روی میز است.»

مذاکرات وین که با محور رفع تحریم‌ ها جریان دارد، ۲۰ اسفند سال گذشته به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌ها بازگشته‌اند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دست‌یابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه دوشنبه گذشته در جمع خبرنگاران تصریح کرد که آمریکا هنوز آن اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق نشان نداده است.

وی افزود: ما هنوز به نقطه‌ای نرسیدیم که طرف آمریکایی نشان دهد اراده قطعی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ دارد.

وی افزود: متأسفانه ایالات متحده تلاش می‌کند و انرژی و وقت همه را مصروف این کرده که اجزا و عناصری از فشار حداکثری را حفظ کند. آنچه برای ما حائز اهمیت است انتفاع اقتصادی و قطعی مردم ایران از رفع تحریم‌هاست.

خطیب زاده با بیان اینکه «سدهایی را طرف آمریکایی پیاده کرده که منافع مردم از برجام به حداقل برسد» افزود: ما با آگاهی کامل این موارد را به طرف مقابل اعلام کردیم.

وی خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب متعهد است و اگر زمینه آن فراهم شود، حتما عازم وین می‌شود.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها