مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد

اجرای بسته ششم تحریم‌ ها علیه روسیه

جوسپ بورل مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین را مانند «گفتگوی ناشنوایان» توصیف کرد که در آن طرف مذاکره به خواسته طرف مقابل پاسخی نمی دهد.
کد خبر: ۱۳۶۰۹۴۲
به گزارش جام جم آنلاین، شبکه خبری بلومبرگ نوشت چین تحت فشار آمریکا و اتحادیه اروپا برای محکوم کردن جنگ روسیه علیه اوکراین قرار دارد.

بلومبرگ نوشت: بورل نشست سران اروپا با رئیس جمهوری چین را «گفت وگوی ناشنوایان» توصیف کرد؛ اظهاراتی که چگونگی همکاری این کشور آسیایی برای پایان دادن به جنگ اوکراین با تردید مواجه کرده است.

بورل که در مذاکرات این هفته سران اروپا با شی جین پینگ شرکت داشت گفت: چینی‌ها نمی‌خواهند درباره اوکراین مذاکره کنند. آن‌ها نمی‌خواهند درباره وضعیت حقوق بشر و دیگر مسائل مذاکره کنند و بیشتر بر مسائل مثبت تمرکز دارند.

بورل نوشت: اظهارات بورل در مغایرت با اجلاس ویدئویی ماه آوریل بین رئیس جمهوری چین با اورسلا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل رئیس شورای اروپا بود.

چین در گزارشی درباره این اجلاس گفت: اتحادیه اروپا تمایل خود را برای مبادلات صریح با چین برای حفظ شتاب خوب روابط اتحادیه اروپا و چین ابراز کرد.

فن در لاین در این مذاکرات گفت: بروکسل انتظار دارد پکن دستکم از هر گونه مداخله‌ای در خصوص تحریم روسیه به دلیل حمله به اوکراین خودداری کند.

میشل در کنفرانس خبری گفت ما از چین می‌خواهیم به پایان دادن جنگ اوکراین کمک کند.

چین برای اتخاذ موضعی روشن در قبال حمله به اوکراین تحت فشار آمریکا و دیگر کشور‌ها قرار دارد.

بلومبرگ نوشت رسانه‌ها و دیپلمات‌های چینی تلفات غیرنظامیان در اوکراین را کم اهمیت نشان می‌دهند و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را قربانی توسعه طلبی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تصویر می‌کشند.

رئیس جمهوری چین با بایدن و پوتین درباره جنگ اوکراین مذاکره کرده، اما هنوز مذاکره‌ای با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نداشته است.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها