معاون زراعت جهاد کشاورزی:

50 درصد اراضی دیم کشور رها شده است

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی آخرین وضعیت تامین برق کشور به ویژه در ایام پیک فصل گرما و آخرین وضعیت منابع آبی کشور با حضور وزیر نیرو در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
کد خبر: ۱۳۶۰۷۱۷

به گزارش جام جم آنلاین، مصطفی نخعی در گفتگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز در کمیسیون انرژی میزبان وزیر نیرو بودیم. مباحث زیادی هم در حوزه برق و هم در حوزه آب مطرح شد. اعضای کمیسیون نیز دیدگاه ها و نکات خود را ارائه کردند و در نهایت وزیر نیز جمع بندی از مسائل مطروحه در جلسه کمیسیون داشتند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از مباحثی که در جلسه امروز کمیسیون به طور مفصل در خصوص آن بحث شد موضوع کسری تولید برق نسبت به مصرف به خصوص در زمان پیک بود. ما در سال گذشته در برخی از ایام تا ۱۵ هزارمگاوات در روز هم عدم موازنه بین تولید و مصرف برق را شاهد بودیم. وزیر نیرو سال گذشته در زمان رای اعتماد به کمیسیون انرژی وعده هایی را در خصوص افزایش تولید برق تا ۳۰ هزار مگاوات دادند. در جلسه امروز این موضوع سوال شد و ایشان گفتند که این برنامه را دنبال می کنند و حتی تا ۳۵ هزار مگاوات هدف گذاری داشته اند. ۱۵ هزار مگاوات تولید برق حرارتی با مدیریت و نظارت مجموعه وزارت نیرو، ۱۰ هزارمگاوات تولید برق با مشارکت صنایع و ۱۰ هزارمگاوات هم در حوزه تجدیدپذیرها برای افزایش تولید برق از سوی وزیر نیرو هدف گذاری شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: برنامه تعمیرات نیروگاه های موجود به گفته وزیر با جدیت در حال دنبال شدن است. ایشان قول دادند تا قبل پیک تابستان تمامی برنامه تعمیرات انجام شود. در تلاش هستند تا واحدهای نیمه تمام را زودتر تکمیل کرده و به مدار تولید بیاورند. مثلا در حوزه تجدیدپذیرها طبق صحبت وزیر نیرو تا تابستان امسال ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق تجدید پذیر کشور اضافه خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: همین طور برنامه ها و مشوق هایی را در خصوص مدیریت مصرف مطرح کردند. ضمن اینکه اشاره داشتند به تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و تشکر کردند از کمیسیون بابت پیگیری هایی که در راستای تصویب این تبصره ها داشت. در موضوع آب هم همان طوری که می دانید ما با خشکسالی شدید مواجه هستیم. از مهر ۱۴۰۰ تا الان یعنی در شش ماهه ابتدایی سال آبی نسبت به وضعیت نرمال تقریبا با کاهش ۱۹ درصدی بارندگی مواجه هستیم و البته نسبت به سال آبی گذشته وضعیت نسبتا بهتری را داریم.

وی افزود: می طلبد که مدیریت و برنامه ریزی دقیقی در این حوزه صورت بگیرد. در خصوص شبکه های آب روستایی و بسیاری از روستاها که مشکلات زیادی دارند وزیر نیرو به برنامه های خود برای حل مشکل آنان از جمله استفاده از بنیادها و قرارگاه های محرومیت زدایی اشاره کردند. به طور کلی توضیحاتی در خصوص سدها و منابع آبی کشور به اعضای کمیسیون ارائه کردند.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها