آتش جنگ یمن برای دوماه خاموش شد

مفاد ۵ بندی آتش بس یمن / انصارالله استقبال کرد

پس از آنکه فرستاده سازمان ملل در امور یمن از آتش بس دوماهه در این کشور خبر داد، رئیس تیم مذاکره کننده انصارالله یمن به آن واکنش نشان داد.
کد خبر: ۱۳۶۰۳۷۰

به گزارش جام جم آنلاین، هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل در امور یمن از موافقت طرف‌های یمنی با طرح آتش‌ بس دو ماهه در این کشور خبر داد و اعلام کرد که این آتش‌ بس از ۲ آوریل از ساعت ۷ به وقت محلی آغاز می‌شود و قرار است به کشتی‌های سوخت نیز اجازه ورود به بندر الحدیده داده شود.

فرستاده سازمان ملل در امور یمن همچنین از امکان برقراری پروازهای محدود از فرودگاه صنعا خبر داد و خاطرنشان کرد که این آتش‌بس با توافق طرفین قابل تمدید است.

واکنش انصارالله یمن

محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن در توئیتی با بیان اینکه آتش بس اعلامی از سوی فرستاده سازمان ملل اعتبار خود را با اجرایی شدن به دست خواهد آورد، از ملت یمن خواست هوشیار باشند و جانب احتیاط را رعایت کنند.

از سویی «محمد عبدالسلام»، رئیس تیم مذاکره کننده انصارالله از اعلام آتش بس از سوی سازمان ملل استقبال کرد و افزود که به موجب این آتش بس عملیات نظامی متوقف می‌شود، فرودگاه بین‌المللی صنعا بازگشایی می‌شود و همچنین امکان ورود تعدادی کشتی به بندر الحدیده برای سوخت‌رسانی در طول دو ماه آینده مهیا می‌شود.

مفاد آتش بس در یمن

مفاد آتش بس شامل توقف تمامی عملیات نظامی هوایی، زمینی و دریایی در داخل یمن و خارج از آن، امکان ورود ۱۸ کشتی حامل مشتقات نفتی به بندر الحدیده، راه اندازی دو پرواز تجاری در هفته به فرودگاه صنعا و از فرودگاه مذکور به دو کشور اردن و مصر است.

همچنین به محض اجرایی شدن آتش بس، نماینده سازمان ملل در امور یمن طرف‌های درگیر را به نشست به منظور توافق برای گشودن راه‌ها در تعز و دیگر استان‌های یمن به منظور عبور و مرور غیرنظامیان به منظور استفاده از بستری که آتش بس مهیا کرده است، خواهد کرد.

همچنین طرفین با فرستاده ویژه در خصوص پیشنهادات برای گام‌های بعدی برای پایان جنگ تعامل می‌کنند.

سازوکار و چارچوب زمانی آتش بس

درباره راه‌ها و چارچوب زمانی این آتش بس پس از ۲۴ ساعت از اعلام فرستاده ویژه اجرایی می‌شود. طی ۲۴ ساعت همه طرف‌های مسئول به یگان های نظامی تحت امر خود، توقف تمامی حملات و ترک مخاصمه را اعلام خواهند کرد.

این آتش بس با موافقت طرفین قابل تمدید است. همچنین طرفین افسران رابطی را برای همکاری با دفتر فرستاده ویژه دبیر کل در امور یمن در تمامی جنبه‌های آتش بس از جمله جنبه‌های نظامی، برای حمایت از رعایت و احترام به آتش بس تعیین خواهند کرد.

اگر چه هیچ نظارت مستقلی وجود نخواهد داشت اما دفتر نماینده سازمان ملل در امور یمن، هماهنگی مورد نیاز طرفین برای کمک به اجرای آتش بس را به عمل خواهد آورد.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها