مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خبر داد:

افزایش ۴۰ درصدی صادرات نفت خام ایران

وزیر نفت گفت: در دولت سیزدهم، صادرات میعانات گازی ۳ تا ۴ برابر شد و از رقم ۶۰ هزار بشکه در روز، به رقم ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار بشکه در روز در ماه‌های پایانی سال رسید.
کد خبر: ۱۳۵۹۸۲۰

به گزارش جام جم آنلاین، جواد اوجی درباره مهمترین دستاوردهای وزارت نفت در سال ۱۴۰۰ گفت: خوشبختانه دستاوردهای خوبی رقم خورد که سرفصل آن‌ها بحث تأمین سوخت زمستانی بود. در فصل سرد سال ۱۴۰۰ با توجه به عدم سرمایه گذاری در چند سال گذشته، تولید گاز ما افزایش نداشت و از آن طرف میزان مصرف گاز در بخش‌های حوزه‌ها و صنایع سنگین و صنعت و حتی بخش خانگی رشد ۱۰ و ۱۲ درصدی رو داشت، اما با برنامه ریزی کوتاه مدتی که انجام شد، در سال ۱۴۰۰ برخلاف سال ۹۹ شاهد خاموشی نبودیم.

اوجی ادامه داد: تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، انجام قرارداد سوآپ گازی ترکمنستان از خاک ایران به آذربایجان، استفاده از برش‌های سنگین تولیدات پتروشیمی و افزایش تعرفه مشترکین پرمصرف از جمله این اقدامات بود.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه درآمدهای ارزی خوبی داشتیم و به همه تعهدات و تکالیف بودجه‌ای به نحو احسن عمل کردیم، اظهار داشت: در شروع دولت، ذخایر روی آب و روی خشکی میعانات گازی بیش از ۸۰ میلیون بشکه بود که می‌توانست چالش ایجاد کند، ولی هم مصرف داخلی و هم صادرات میعانات گازی را افزایش دادیم و ۲۰ میلیون بشکه میعانات گازی آزاد شد. صادرات میعانات گازی ۳ تا ۴ برابر شد و از رقم ۶۰ هزار بشکه در روز، به رقم ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار بشکه در روز در ماه‌های پایانی سال رسید.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل آن، وصول درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت، ۲.۵ برابر شد، گفت: این اتفاق در حالی رخ داد که وضعیت تحریم‌ها هیچ تغییری پیدا نکرد و هیچ تخفیفی داده نشد و بلکه بدتر هم شد. در بحث فروش نفت خام، دشمنان ما عصبانی شدند و کشتی‌های ما را توقیف کردند که خوشبختانه با وارد شدن نیروهای دریایی سپاه پاسداران که خوب هم درخشیدند، امنیت دریا برای ما فراهم شد و کشتی‌های ما به مقاصدشان رفتند و بارها تحویل داده شد.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها