توسط محققان کشورمان انجام شد

ترمیم زخم‌ های پوستی با یک زخم پوش دو لایه

محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که زخم‌پوش دولایه ایجاد شده حاوی بره‌موم در ترمیم زخم‌های پوستی موثر است.
کد خبر: ۱۳۵۹۷۳۰

به گزارش جام جم آنلاین، پوست بزرگترین اندام بدن است که مسئول حفظ دما، رطوبت و سد مهمی در برابر عوامل بیماری‌زاست. زخم‌ های پوستی می‌توانند باعث اختلال در کار حفاظتی پوست شوند. ساخت و ارتقای زخم‌ پوش‌ ها می‌تواند در درمان و ارتقای سلامت موثر باشد.

در این راستا، محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام پژوهشی، موفق به ساخت و ارزیابی خواص فیزیکی، مکانیکی و آنتی باکتریال پانسمان زخم دولایه کیتوسان/پلی‌کاپرولاکتون الکتروریسی شده بر روی پلی‌یورتان حاوی بره‌موم شدند تا به منظور استفاده در ترمیم زخم از آن استفاده کنند.

در این پژوهش یک زخم‌پوش دولایه پلی‌کاپرولاکتون و کیتوسان حاوی عصاره بره‌موم برای استفاده در کاربردهای ترمیمی زخم ایجاد شده است. بره موم یک ماده رزینی معروف است که بوسیله زنبورها از شکوفه‌ها و مواد ترشح شده از گیاهان، جمع‌آوری شده و با آنزیم‌های زنبور، گرده گل و موم ترکیب می‌شود.

نتایج این پژوهش که توسط سید علی پورسمر و با همکاری محسن شیعه کاریزمه و محمد رفیعی‌نیا انجام شده است، نشان داد: زخم‌پوش دولایه ایجاد شده در این طرح، می‌تواند باعث افزایش سرعت ترمیم زخم‌های پوستی در نمونه‌های حیوانی شود. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که در کاربردهای بالینی نیز بتواند باعث بهبود و ارتقای سلامت بیماران مبتلا به انواع آسیب‌های پوستی شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها