ماجرای واگذاری ۷۰ تن زعفران خرید توافقی شده در سازمان تعاون روستایی در دولت گذشته که قرار بود برای جلوگیری از ایجاد تنش در بازار با واگذاری به بخش خصوصی صادر شود بخش زیادی از آن در بازار داخلی وارد شده است.
کد خبر: ۱۳۵۸۹۵۳
به گزارش جام جم آنلاین؛ ماجرای رانت ۷۰۰ میلیارد تومانی عرضه زعفران داخلی که در دولت قبل روی داده است بر اساس محصول خرید توافق شده توسط سازمان تعاون روستایی در اختیار یک شخص یا شرکت با هدف صادرات قرار گرفت.

از ۷۰ تن زعفران فروخته شده توسط سازمان تعاون وقت در سال ۹۸ به میزان ۴۶ تن صادر نشده و در کشور باقی ماند، اما این نگرانی میان کشاورزان و صنایع بسته بندی زعفران وجود داشت که مانند یک بمب ساعتی در صورت ورود به بازار قیمت محصول تولیدی کشاورزان در سال جدید را به شدت کاهش دهد.

از طرفی ما به التفاوت این زعفران واگذار شده به یک شخص حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است. معاون دادستانی خبر از ورود به این پرونده را داده است.

سلمان اسحاقی نماینده قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش در صحن علنی مجلس در این ارتباط گفت: آدرس مافیایی زعفران را دارم که ۴۷ تن زعفران در انبار‌های خود دارند و هر شب لرزه به تن من می‌اندازد؛ زیرا هر آن می‌تواند با ورود این حجم از زعفران به بازار؛ اقتصاد تولید کنندگان را بر هم ریزد.

وی افزود: مجلس اجازه نخواهد داد که چنین مفاسدی که از دولت قبل وجود داشته است در دولت‌های حال و آینده با اقتصاد و معیشت مردم بازی کند.

جزئیات ایجاد رانت زعفران

ماجرا از سال ۹۸ شروع شد و تا امروز ادامه پیدا کرده است، همه چیز از یک قرارداد شروع شد. سازمان تعاون روستایی وقت، ۴۶ تن زعفران را از کشاورزان خریداری کرد و سپس آن را به یک مجموعه فروخت؛ براساس تعهد اخذ شده از خریدار، قرار بود همه محصول صادر شود، اما بعد از ۲ سال خریدار میخواهد آن را در بازار داخلی عرضه کند.

میزان کل خرید زعفران تعاون روستایی در سال ۹۸ بیش از ۷۴ تن بوده که این مجموعه بخشی از آن را فروخته و بقیه به میزان ۴۶ تن باقی‌مانده است.

این محصول که از کشاورز به نرخ هشت تا نه میلیون تومان خریداری شده، تعهد صادرات داشته، اما قرار است این حجم زعفران در بازار داخلی فروخته شود آن هم در حالی که تفاوت سود آن، حداقل ۷۰۰ میلیارد تومان است که به جیب تولیدکننده نمی‌رود.

این مسئله باعث شد تا تولیدکنندگان زعفران به سراغ نمایندگان مجلس بروند و هیات رئیسه‌ی مجلس و همچنین کمیسیون اصل نود به ماجرا ورود پیدا کنند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در این ارتباط اظهار داشت: با توجه به مستندات، این مساله پیگیری و در صورت تائید تخلف، به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

نماینده مشهد در مجلس، به بحث عرضه این زعفران‌ها در بازار داخلی اشاره و تصریح‌کرد: این محصول فقط برای صادرات بوده و قرار نیست در داخل کشور توزیع شود و طبق تفاهم‌نامه، این میزان زعفران باید صادر شود.

وی با بیان اینکه ۱۹ شهریورماه امسال در جلسه بررسی مشکلات زعفران‌کاران در محل کمیسیون تلفیق مجلس، صورت‌جلسه‌ای در این باره صادر شد، گفت:خرید زعفران از کشاورزان توسط تعاون روستایی وقت با هدف حمایت از کشاورزان بود همچنین فروش این زعفران‌ها به بخش خصوصی با هدف صادرات انجام شد تا تنشی در بازار داخلی ایجاد نشود؛ اکنون نیز نباید این زعفران‌ها دوباره در بازار داخلی به فروش برسد.


ورود معاون دادستانی کل به ابهامات رانت ۷۰۰ میلیارد تومانی عرضه داخلی زعفران

سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور در گفتگویی با اشاره به ابهامات اخیر مطرح شده در خصوص عرضه داخلی یک محموله بزرگ زعفران که قرار بود پیش از این به صورت صادراتی در بورس کالا عرضه شود، گفت: با توجه به پیگیری‌های مختلف انجام شده این موضوع در دستور کار قرار گرفته و بررسی‌های مقدماتی در این خصوص انجام شده است.

به گفته معاون قضایی دادستان کل کشور بررسی‌های مقدماتی در این خصوص انجام شده و مباحث طرفین در این مورد شنیده و بررسی تکمیلی نیز انجام خواهد شد.

در سال ۱۳۹۹ مقرر گردید با هدف حمایت از تولیدکنندگان زعفران مازاد بر نیاز داخل با هدف صادرات توسط سازمان تعاون روستایی خریداری شود. بر این اساس ۴۶ تن زعفران با قیمت ۸ تا ۱۰ میلیون تومان خریداری شده و بایستی با عرضه در بورس کالا فرایند صادرات آن تکمیل می‌شد. بررسی‌ها نشان میدهد بخشی از این محموله به جای عرضه صادراتی با هدف عرضه داخلی به یک مجموعه فروخته شده که این اقدام مغایر تصمیمات پیشین وزارت جهاد کشاورزی است. بر این اساس حداقل ۷۰۰ میلیارد تومان رانت ایجاد شده است.

حرف تولیدکنندگان؛ صنایع بسته بندی و صادرکنندگان

بنابر این گزارش جمعی از تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران نیز این اقدام را تضییع حقوق بین المال دانسته اند و توضیحاتی به شرح زیر بیان داشته اند:
-کمیته سه جانبه قیمت گذاری مجلس در خصوص قیمت زعفران در زمان واگذاری این حجم از زعفران برگزار نشد و زعفران به نازل‌ترین قیمت به یک شرکت فروخته شد.

- تضییع حق کشاورز با حذف تعهدات صادراتی و عرضه این محصولات دربازار داخلی
-تضییع حقوق ۵۰۰ واحد بسته بندی و صادرکنندگان که باعث ایجاد صد‌ها هزار شغل شده اند.
-علیرغم تاکید بخش نامه‌های مجلس و وزارت کشاورزی مبنی بر فروش اجناس بین کل واحد‌های تولیدی و صادراتی و فروش پارت پارت زعفران‌ها، متاسفانه کل اجناس در یک پارت فروخته شد.
-عدم اجرای این بند باعث انحصار بازار زعفران در دست یک مجموعه جدید شده است که هیچ سابقه صادراتی قابل توجه در مقابل دیگر واحد‌های صادراتی نیز ندارد.
- عدم هماهنگی با شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان به عنوان نماینده بخش خصوصی در جلسات هماهنگی، علیرغم تاکید نمایندگان مجلس و سازمان توسعه تجارت
- از همه عجیب‌تر آنکه در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۹۹ این قرار داد امضا شده و چک‌ها رد و بدل شد، اما تاریخ عرضه در بورس ۱۰ روز بعد از آن در تاریخ ۰۹/۱۲/۱۳۹۹ است

آخرین خبر از سرنوشت زعفران‌ها

آخرین خبر از وضعیت این زعفران‌ها که قرار بود برای جلوگیری از ورود به بازار خرید توافقی شود، اما مطرح است به جای صادرات سر از بازار در آورده است و به صورت بخش بخش در بازار تزریق شده است.
 
منبع: تسنیم 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها