میراث گران قیمت ساتوشی ناکاموتو: رمز ارز دیجیتال بیت کوین

رمز ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ این سوالی است که هر فردی که برای اولین بار نام ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی، بیت کوین و ... را می‌شنود می‌پرسد. بدون شک پاسخ به این سوال، ابهامات بسیاری را در رابطه با این حوزه برطرف می‌کند.
کد خبر: ۱۳۵۸۵۰۹
رمز ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ این سوالی است که هر فردی که برای اولین بار نام ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی، بیت کوین و ... را می‌شنود می‌پرسد. بدون شک پاسخ به این سوال، ابهامات بسیاری را در رابطه با این حوزه برطرف می‌کند.

در این مقاله تصمیم داریم سیر تا پیاز بیت کوین را به زبانی ساده بیان کنیم. پس از آن روند قیمتی این ارز را با هم مرور می‌کنیم و در پایان بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان را به شما معرفی خواهیم کرد.
 
 
میراث گران قیمت ساتوشی ناکاموتو: رمز ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی پول الکترونیکی است که هیچ دولت یا حکومتی آن را کنترل نمی‌کند و مانند سایر ارزهای دیجیتال بعد از آن، از الگوریتم‌های رمزنگاری برای تامین امنیت استفاده می‌کند.

ایده ساخت بیت کوین به سال 2008 یا شاید پیش از آن برمی‌گردد. در آن سال، فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای تحت عنوان وایت پیپر بیت کوین منتشر کرد و در آن، از بیت کوین با عنوان سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا سخن گفت. این مقاله را می‌توان آغازگر انقلاب ارزهای دیجیتال دانست.

همانطور که گفتیم، بیت کوین نوعی پول الکترونیکی است که از آن می‌توان برای خرید کالا یا خدمات استفاده کرد و یا می‌توان به هرنقطه‌ای از جهان، با کمترین میزان کارمزد و در حداقل زمان ممکن پول ارسال کرد.

بیت کوین چه هدفی دارد؟

به طور کلی هدف پیدایش بیت کوین انتقال و ذخیره امن پول است. انتقال بیت کوین و خرج کردن آن نیازی به اجازه یا تایید نهادهای دیگر همچون بانک‌ها ندارد و به همین خاطر می‌توان گفت کسی در راس قدرت نیست.

همانطور که گفتیم بیت کوین در شبکه‌ای به نام بلاکچین کار می‌کند و به همین خاطر غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز بودن بیت کوین بدان معنی است که قدرت در شبکه بین افراد توزیع شده است. برای درک این موضوع پول عادی را در نظر بگیرید. قدرت چاپ و توزیع ارزهای فیات در اختیار بانک‌های مرکزی و دولت‌هاست.بیت کوین به نوعی این قدرت را از چنگ دولت‌ها در آورده و قدرت کنترل پول را به خود مردم بازگردانده است.
 
میراث گران قیمت ساتوشی ناکاموتو: رمز ارز دیجیتال بیت کوین
 

شبکه بیت کوین در تاریخ 9 ژانویه 2009 آغاز به کار کرد و اولین بلاک بلاکچین بیت کوین به دست ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. در آن زمان، با استخراج هر بلاک، 50 واحد بیت کوین پاداش به ماینر داده می‌شد. نخستین بلاک بیت کوین نکته جالب دیگری هم دارد. به طور کلی می‌توان هنگام استخراج و تولید یک بلاک، یک پیام در شبکه بر جای گذاشت. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین نیز در زمان استخراج نخستین بلاک همین کار را کرد و پیام زیر را در شبکه بیت کوین نوشت:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

این پیام به سرتیتر روزنامه تایمز که 6 روز پیش در این روزنامه چاپ شده بود اشاره داشت. آلیستر دالین، صدراعظم خزانه‌داری برای دومین بار در آن زمان برای رفع بحران مالی سال 2008 تصمیم به تزریق پول گرفت. به نظر می‌رسد ساتوشی با این پیام قصد داشت تا به نوعی ناکارآمدی سیستم اقتصادی دولت‌ها را به مردم نشان دهد. سیستمی که با چاپ بی رویه پول به تورم منتهی می‌شود.

در نهایت، ویژگی غیرمتمرکزگرایی بیت کوین باعث شد تا افرادی که ضعف سیستم‌های مالی را درک کرده بودند به سمت این فناوری بروند.

بیت کوین چه ویژگی‌هایی دارد؟

بالاتر گفتیم که بیت کوین بر بستر بلاکچین فعالیت می‌کند، پس تراکنش‌های این ارز غیرمتمرکز، شفاف و غیرقابل تغییر هستند. غیرقابل تغییر بودن البته شمشیری دو لبه‌است. فرض کنید شما پولی را اشتباها کارت به کارت می‌کنید. شاید بتوان با نامه نگاری و مراجعه به بانک این پول را بازگرداند اما در شبکه بلاکچینی بیت کوین، از آنجا که نهاد متمرکزی وجود ندارد، به محض انجام تراکنش، دیگر امکان بازگشت آن وجود نخواهد داشت. بنابراین باید در انتقال بیت کوین با دقت عمل کرد.

ویژگی دیگر بیت کوین تعداد محدود آن است. همانطور که گفتیم دولت‌ها و بانک‌های مرکزی این قدرت را دارند تا به صورت نامحدود در صورت نیاز پول چاپ کنند که این به تورم افسارگسیخته منجر می‌شود. بیت کوین اما به این شکل نیست. تعداد کل واحدهای بیت کوین 21 میلیون واحد است و هیچ وقت بیشتر یا کمتر از این نخواهد شد.
 
 
میراث گران قیمت ساتوشی ناکاموتو: رمز ارز دیجیتال بیت کوین

از دیگر ویژگی‌های بیت کوین می‌توان به قابل سانسور نبودن آن اشاره کرد. علاوه بر این، بیت کوین مشکل دوبار خرج کردن که پول‌های الکترونیکی قبلی داشتند را نداشت و آن را برطرف کرده بود.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که افراد تازه‌کار در این بازار از خود می‌پرسند، در رابطه با پشتوانه بیت کوین است. حتما این سوال هم برای شما پیش آمده که پشتوانه بیت کوین چیست و چرا اصلاً ارزش دارد؟ در پاسخ باید گفت که بیت کوین پشتوانه ندارد. البته این نقص نیست چراکه ارزهایی مثل ریال، دلار، یورو و ... هم که هرروز از آنها استفاده می‌کنیم هیچ پشتوانه‌ای ندارند.

پس حالا که بیت کوین هیچ پشتوانه‌ای مثل طلا یا سایر فلزات قیمتی ندارد، ارزشش را از کجا می‌آورد؟ در پاسخ باید گفت که ارزش بنیادین بیت کوین و سایر ارزهای فیات از اعتماد مردم حاصل می‌شود. در حقیقت بیت کوین ارزشمند است چراکه مردم معتقدند ارزش دارد. همین موضوع در رابطه با طلا هم برقرار است. طلا ارزش دارد چراکه هزاران سال است مردم آن را ارزشمند می‌دانند و به آن اعتماد دارند.

چگونه بیت کوین بخریم؟

خرید بیت کوین از طریق صرافی‌های ایرانی صورت می‌گیرد. حتما هنگام انتخاب صرافی امنیت آن را بسنجید و ببینید کارمزد خرید بیت کوین چقدر است. علاوه بر این، تنوع رمزارز و حجم معاملاتی بالا نیز از جمله مواردی است که باید به آنها توجه کرد.

مفتخریم اعلام کنیم شما عزیزان می‌توانید به راحتی با ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال داموند و تکمیل مراحل احراز هویت، به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. داموند از بالاترین ضریب امنیتی در میان سایر صرافی‌ها برخوردار است و با کارمزدهای حداقلی، تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای شما عزیزان فراهم می‌نماید.

چگونه بیت کوین را ذخیره کنیم؟

همانطور که گفتیم، بیت کوین نوعی پول است و همانند سایر انواع پول، نیازمند نگهداری به شیوه صحیح است. نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در کیف پول‌های دیجیتال انجام می‌شود که با کیف پول‌های چرمی که در جیب داریم کاملاً متفاوت هستند.

انتخاب بهترین کیف پول بیت کوین برای ایران با توجه به تحریم‌ها علیه کشورمان کار سختی است با این حال می‌توان موارد زیر را نام برد:

·         کیف پول نرم افزاری تراست ولت
·         کیف پول نرم افزاری متامسک
·         کیف پول نرم افزاری الکتروم
·         کیف پول نرم افزاری اکسودوس
·         کیف پول سخت افزاری لجر
·         کیف پول سخت افزاری ترزور
 
 
میراث گران قیمت ساتوشی ناکاموتو: رمز ارز دیجیتال بیت کوین

مجله داموندمگ بزرگ‌ترین دانشنامه ارز دیجیتال فارسی زبان است که اطلاعات تخصصی بازار ارزهای دیجیتال را به زبان ساده ارائه می‌دهد. با مطالعه این مجله می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. صرافی رمز ارز داموند به نشانی Damond.ir علاوه بر مجله و دانشنامه، پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی را هم توسعه داده است. ترید در صرافی داموند ساده‌ترین راهی است که می‌توانید برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال انتخاب کنید.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها