تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز + تأثیر آن بر ساختمان‌سازی

یونولیت‌ها از سال 1937 تجاری‌سازی شده و امروزه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مواد در صنایع مختلفی همچون ساختمان‌سازی، لوازم‌خانگی، بسته‌بندی و ... شناخته می‌شوند.
کد خبر: ۱۳۵۵۱۶۳
این ماده به دلیل داشتن ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، قابلیت بازیافت، حمل‌ونقل ساده، طول عمر بالا، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، مقاومت فشاری مناسب و ... در صنعت ساختمان‌سازی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و جایگزین مصالح مختلفی همچون بلوک‌های سفالی و سیمانی، دیوارها و ... شده است. یونولیت‌ها از نظر فاکتورها و پارامترهای مختلف دارای انواع متعددی هستند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تقسیم‌بندی این مواد میزان اشتعال‌پذیری آنها است. از نظر قدرت اشتعال‌پذیری این مواد به یونولیت‌های کند سوز و یونولیت‌های قابل اشتعال تقسیم می‌شوند. در ادامه مطلب به بررسی تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز پرداخته خواهد شد.
 
تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز + تأثیر آن بر ساختمان‌سازی

یونولیت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یونولیت که با نام‌های دیگری همچون آکاسیف، استایروفوم، پلاستوفوم و پلی استایرن انبساطی نیز شناخته می‌شود ماده سفیدرنگ متخلخل و سبک‌وزنی است که از نوعی پلاستیک تولید شده از استایرن مونومر تولید می‌شود. این ماده اولین بار در سال 1839 و به شکلی کاملاً تصادفی توسط ادوارد سیمون کشف شد. در حقیقت بیشتر از 95 درصد حجم یونولیت‌ها از هوا تشکیل شده و کمتر از 5 درصد آن استایرن است. این ماده در طی فرایند 3 مرحله‌ای پیش انبساط، تثبیت و هوادهی و قالب‌گیری به شکل بلوک‌های یونولیت مادر تولید شده و در نهایت با استفاده از دستگاه‌های CNC و المنت‌های برقی به انواع ورق یونولیت، فوم سقفی و ... تبدیل می‌شوند.

ازجمله مهم‌ترین کاربردهای یونولیت می‌توان به استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، صنعت خودروسازی، صنعت بسته‌بندی، صنعت مجسمه‌سازی و تولید ماکت، تولید لوازم‌تحریر، سازمان انتقال خون، صنعت پزشکی، صنعت غذا و دارو، صنایع شیمیایی، تولید درب و پنجره و ... اشاره کرد.

انواع یونولیت‌ها ازنظر اشتعال‌پذیری

همان‌طور که گفته شد می‌توان یونولیت‌ها را بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون ابعاد و اندازه، میزان دانسیته، نوع کاربرد و ... به انواع مختلفی تقسیم کرد اما از نظر اشتعال‌پذیری یونولیت‌ها به دو دسته اصلی یونولیت‌های بسوز و یونولیت‌های کند سوز تقسیم می‌شوند. امروزه در بازار یونولیت‌هایی وجود دارند که ادعا می‌شوند کاملاً نسوز هستند که این ادعا کاملاً بی‌اساس است و ازآنجایی‌که این مواد بر پایه محصولات نفتی هستند قطعاً دچار حریق می‌شوند و فقط می‌تواند زمان اشتعال‌پذیری آنها را کاهش داد.

می‌توان گفت بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین مشکل و ایراد یونولیت‌ها مقاومت پایین در برابر آتش است و در سال‌های گذشته برای برطرف کردن این مشکل تلاش زیادی شده است. ازآنجایی‌که یونولیت‌ها بر پایه محصولات نفتی و پتروشیمی هستند در صورت آتش‌سوزی می‌توانند خسارت‌های بسیار زیادی ایجاد کنند. در سال‌های گذشته و با پیشرفت فنّاوری‌های مختلف نوعی از یونولیت‌ها تولید شده‌اند که با نام یونولیت کند سوز شناخته می‌شوند و می‌توانند در برابر آتش حدوداً 20 دقیقه مقاومت کنند.

تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز 

در حقیقت می‌توان گفت اصلی‌ترین تفاوت یونولیت قابل اشتعال و کندسوز در نوع مواد اولیه‌ای است که در تولید آنها استفاده می‌شود. مواد اولیه‌ای که در تولید یونولیت‌های کندسوز استفاده می‌شود در برابر آتش و حرارت مقاومت بسیار بیشتری از مواد اولیه یونولیت‌های عادی دارند. علاوه بر کیفیت مواد اولیه می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت دیگر این دو نوع یونولیت این است که زمانی که یونولیت‌های کندسوز از منبع آتش دور شوند به‌صورت خودبه‌خود خاموش می‌شوند و اجازه گسترش آتش را نخواهند داد درحالی‌که یونولیت‌های عادی به‌محض شعله‌ور شدن به‌سختی قابل کنترل خواهند بود و شعله‌های آن به‌سرعت توسعه پیدا می‌کند.

دیگر تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز این است که یونولیت‌های کندسوز به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه می‌توانند در کاهش مصرف انرژی تأثیر زیادی داشته باشند. چرا که در مقایسه با یونولیت‌های عادی عایق حرارتی و برودتی بسیار بهتری هستند.
 
تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز + تأثیر آن بر ساختمان‌سازی

مهم‌ترین ویژگی‌های یونولیت‌های کندسوز

همان‌طور که گفته شد به‌صورت کلی یونولیت‌ها دارای ویژگی‌هایی همچون وزن کم، طول عمر بالا، مقاومت فشاری مناسب، حمل‌ونقل ساده، مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی و ... هستند. یونولیت‌های کندسوز در مقایسه با یونولیت‌های معمولی از ویژگی‌های خاص و ویژه‌تری برخوردار هستند که به شرح زیر می‌باشند:

کیفیت پخت یونولیت‌های کندسوز در مقایسه با یونولیت‌های عادی بسیار بهتر است و تمامی مراحل تولید آن توسط دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن و به‌روز انجام خواهد شد و از مواد اولیه تازه و باکیفیت برای آنها استفاده می‌شود. این یونولیت‌ها از ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی بهتری برخوردارند که مهم‌ترین آنها مقاومت در برابر نفوذ آب، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر فشار و ضربه، مقاومت در برابر حرارت و ... می‌باشند و در نهایت از قیمت بالاتری نیز برخوردارند. این یونولیت‌ها دارای استانداردهای بین‌المللی و اجباری هستند و باید توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تائید شوند. این یونولیت‌ها چندین برابر یونولیت‌های معمولی در برابر آتش مقاوم هستند. در تولید یونولیت‌های معمولی ممکن است که از مواد بازیافتی یا مواد اولیه با کیفیت پایین استفاده شود اما یونولیت‌های کند سوز از مواد اولیه مرغوب، تازه، باکیفیت و گران‌قیمت برخوردارند. یونولیت‌های کند سوز در مقایسه با سایر یونولیت‌ها دارای دانسیته‌های استانداردی بوده و وزن و چگالی آنها کاملاً متناسب می‌باشند.

مهم‌ترین تأثیرات یونولیت‌ها بر ساختمان‌سازی

یونولیت‌ها در چند دهه اخیر انقلاب بزرگی در صنعت ساختمان‌سازی ایجاد کرده‌اند و امروزه از انواع فوم سقفی، یونولیت‌های دیواری، یونولیت‌های فشرده در بخش‌های مختلفی از ساختمان‌ها مانند دیوارها، کف و سقف و حتی تولید درب و پنجره و استفاده می‌شود. از مهم‌ترین کاربردها و اثرات یونولیت‌ها می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

یونولیت‌ها می‌توانند به‌عنوان عایق رطوبت، صوت و حرارت استفاده شوند و تأثیر قابل‌توجهی در کاهش مصرف انرژی‌ها داشته باشند. استفاده از یونولیت‌ها باعث می‌شود که در مصرف مصالح مختلفی همچون گچ، سیمان، بلوک‌های سفالی، آرماتور و ... صرفه‌جویی شود. وزن ساختمان‌ها به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و در برابر زلزله مقاومت بالایی ایجاد می‌شود. هزینه‌های ساخت و دستمزد کارگران به‌شدت کاهش پیدا می‌کند چرا که سرعت ساخت‌وساز افزایش‌یافته و در مدت‌زمان کمتری ساختمان‌ها ساخته می‌شوند ساختمان‌ها می‌توانند در برابر مشکلاتی همچون آتش‌سوزی، رطوبت، صوت، حرارت و ... مقاوم شوند و میزان پرتی و ضایعات ساختمان به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند.

یونولیت‌های کندسوز مادفوم

همان‌طور که گفته شد تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز باعث شده است که یونولیت‌های کندسوز مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرند و امروزه با استقبال بیشتری مواجه شوند. برندها و شرکت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور در زمینه تولید انواع یونولیت‌ها فعالیت دارند و شرکت مادفوم به‌عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های این حوزه شناخته می‌شود. مهم‌ترین ویژگی‌های یونولیت‌های کندسوز مادفوم شامل موارد زیر هستند:

این یونولیت‌ها در مقایسه با محصولات برندهای دیگر دارای ابعاد و اندازه‌های بزرگ‌تری هستند. مواد اولیه این یونولیت‌ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و هیچ‌گونه مواد ناخالصی در آنها وجود ندارد این یونولیت‌ها تمامی استانداردهای بین‌المللی را داشته و از کیفیت پخت بسیار بالایی برخوردارند. چگالی این یونولیت‌ها در مراحل مختلف تولید بررسی شده و در کنترل کیفیت نهایی چک خواهد شد. امکان تولید یونولیت‌های سفارشی مشتریان در سایز و اندازه‌های مختلف وجود دارد. این یونولیت‌ها کاملاً استانداردهای بهداشتی را رعایت کرده و هیچ‌گونه آسیب و خسارتی به محیط‌زیست وارد نمی‌کنند.
 
تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز + تأثیر آن بر ساختمان‌سازی

جمع‌بندی نهایی

امروزه یونولیت‌ها به یکی از کاربردی‌ترین مواد در صنایع مختلفی همچون ساختمان‌سازی و بسته‌بندی و ... تبدیل‌ شده‌اند و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنها باعث شده است که روزبه‌روز با استقبال بیشتری مواجه شوند. میزان اشتعال‌پذیری یونولیت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل امروزه یونولیت‌ها با توجه به کاربردهایی که دارند در دو نوع بسوز و کندسوز تولید می‌شوند. تفاوت یونولیت بسوز و کندسوز را می‌توان در کیفیت مواد اولیه، کیفیت پخت، قیمت و میزان مقاومت در برابر آتش دانست. مادفوم، به عنوان بزرگ ترین تولیدککنده یونولیت کندسوز در ایران فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت مادفوم به آدرس https://www.madfoam.com/ محصولات کندسوز این شرکت را مشاهده و خریداری نمایید.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها