وزیر خارجه دولت موقت طالبان»

آمریکا به تعهداتش در توافقنامه دوحه عمل نکرد

وزیر خارجه دولت موقت طالبان گفت: آمریکا به وعده‌های خود در توافقنامه دوحه عمل نکرد و علی‌رغم تاکید طالبان بر تهدید نشدن هیچ کشوری از خاک افغانستان، نه تنها سران طالبان را از لیست سیاه خارج نکرد بلکه تحریم‌هایی را اعمال کرد.
کد خبر: ۱۳۵۴۷۰۱

به گزارش جام جم آنلاین، «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان گفت که کابل خواهان افزایش همکاری با روسیه است و هیچگونه شرایطی رابرای به رسمیت شناختن تعیین نمی‌کند.

خواهان تعامل با روسیه هستیم

متقی افزود: افغانستان انتظار دارد همکاری با روسیه را گسترش دهد، در حالی که کابل و مسکو در مورد شرایط به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان هنوز گفتگو نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: «نه دولت روسیه و نه ما (طالبان) هنوز هیچ شرطی برای به رسمیت شناختن نگذاشته‌ایم، اما روابط خوبی داریم. سفارت روسیه در کابل و همچنان سفارت افغانستان در مسکو فعال است، هیچ شرایط خاصی وجود ندارد. امیدواریم که این تعامل ادامه پیدا کند.»

شماری از سفارت‌های افغانستان به زودی پول دریافت خواهند کرد

وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان ادامه داد: افغانستان به نیازهای خود نگاه می‌کند. در حال حاضر به تمام نمایندگان سفارت‌های افغانستان اجازه داده ایم که به کار خود ادامه دهند. ما با اکثر آنها در تماس هستیم. اگر نیاز به جایگزینی نمایندگان موجود باشد، آن را بررسی خواهیم کرد. اکنون موارد فعلی به کار خود ادامه خواهند داد.

امیر خان متقی، گفت: مقامات جدید افغانستان از مشکل حقوق در سفارتخانه های خارج از کشور آگاه هستند، برخی از نمایندگی‌های دیپلماتیک به زودی پول دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم، فرصت‌هایی را برای برخی سفارتخانه‌ها فراهم کرده‌ایم، به برخی از آنها حقوق پرداخت کرده‌ایم و برخی دیگر نیز به زودی وجوه خود را دریافت خواهند کرد.

این مقام طالبان خاطرنشان کرد که دولت جدید افغانستان مسئول احیای کار تمام عیار دیپلمات‌های خارج از این کشور است.

وی تاکید کرد که حکومت سرپرست افغانستان پتانسیل انجام این کار (پرداخت پول) را در آینده نزدیک دارد.

آمریکا به برخی از موارد توافقات دوحه عمل نکرد

سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت افغانستان همچنین گفت: «ایالات متحده به برخی از وعده‌های خود عمل نکرده‌است. برای مثال در توافق آمده است که زندانیان امارت اسلامی ظرف چند روز آزاد خواهند شد. متأسفانه این اتفاق نیفتاد تا اینکه ما خودمان آنها را آزاد کردیم، پس از اینکه کابل و سایر ولایات تحت کنترل ما قرار گرفتند.»

وی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا برخلاف وعده‌ها، نمایندگان رسمی دولت جدید را از لیست سیاه خارج نکرد.

وزیر خارجه دولت طالبان افزود: «این وعده داده شده بود که ایالات متحده به بازسازی افغانستان کمک خواهد کرد و از کشورهای دیگر نیز می‌خواهد که از آن پیروی کنند. به جای آن آنها تحریم‌هایی را اعمال کردند.»

متقی تصریح کرد که با وجود این، مقامات طالبان به وعده‌های خود عمل خواهند کرد و اجازه استفاده از خاک کشورشان را علیه آمریکا نخواهند داد.

وی در پایان گفت: «ما به آنها (آمریکا) قول دادیم که روابط اقتصادی و دیپلماتیک را با آنها حفظ کنیم.»

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها