فریاد اعتراض افغان‌ها بر سر آمریکا:

دارایی‌ های افغانستان را آزاد کنید

رویترز:

بایدن دستور آزادسازی بخشی از وجوه مسدود شده افغانستان را صادر کرد

خبرنگار رویترز که اخبار کاخ سفید را پوشش می دهد، روز جمعه در توئیتی اعلام کرد جوبایدن رئیس جمهوری آمریکا با امضای حکمی ، دستور اجرایی آزاد سازی ۳.۵ میلیارد دلار از مجموع هفت میلیارد دلار وجوه مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را صادر کرد.
کد خبر: ۱۳۵۴۱۳۰

به گزارش جام جم آنلاین، «استیو اولاند» (Steve Holland) خبرنگار بخش کاخ سفید رویترز در توئیتی با انتشار این خبر نوشت : رئیس جمهوری بایدن حکم اجرایی را امضا کرد که به موجب آن مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به شرط دور ماندن آن از دسترس طالبان، آزاد خواهد شد.

این فرمان از نهادهای مالی آمریکایی می خواهد تا موجبات دسترسی به ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی های را برای آنچه در این خبر تسکین نیازهای اولیه افغان ها خوانده شده، تسهیل سازند.

تارنمای شبکه الجزیره نیز با اعلام این خبر به نقل از بیانیه کاخ سفید نوشت که آمریکا قصد دارد ۳.۵ میلیاردلار دیگر از دارایی های افغانستان را به تأمین مالی پرونده قضایی قربانیان تروریسم آمریکا اختصاص دهد.

در این صورت، آمریکا عملا قصد دارد نیمی از دارایی های افغانستان را به نفع خود مصادره کند؛ آن هم در شرایطی که مردم این کشور با فقر و گرسنگی ناشی از ۲۰ سال جنگ و اشغالگری که واشنگتن بر آنها تحمیل کرد، دست و پنجه نرم می کنند.

این گزارش حاکی است، صندوق بین المللی افغانستان به حالت تعلیق در آمده و به موجب آن میلیاردها دلار از دارایی های افغانستان در خارج از این کشور که بیشتر آنها در آمریکا است، پس از بر روی کار آمدن طالبان در ماه اوت گذشته، مسدود شد.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها