گزارش نهاد‌های بین‌المللی نیز از بحران سالمندی در ایران حکایت دارد خطری که هنوز در کشورمان جدی گرفته نمی‌شود

هشدار جهانی به پیری جمعیت ایران

رئیس مرکز آمار ایران گفت: از یکم آبان سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه همدان، بجنورد، پیرانشهر، کاشان و اهواز آغاز شده و تا ۲۰ آبان، ادامه دارد.
کد خبر: ۱۳۴۵۰۵۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، جواد حسین زاده افزود: در راستای مدرن سازی نظام آماری، مرکز آمار همسو با عمده کشور‌های دنیا، در نظر دارد تا شیوه ثبتی مبنا را در سرشماری استفاده کند.

وی ادامه داد: تولید آمار‌های رسمی و اجرای سرشماری‌ها از شیوه سنتی و کلاسیک به شیوه ثبتی مبنا تبدیل شده است. در شیوه ثبتی مبنا، به جای مراجعات مکرر به مردم، از اطلاعات واحد‌های آماری که در سامانه‌ها و یایانه‌های معتبر کشور وجود دارد استفاده می‌شود.

حسین زاده افزود: کاهش هزینه‌ها، کاهش بار پاسخگویی برای مردم به دلیل مراجعه مکرر توسط مأموران آمارگیری، کاهش زمان و تولید انتشار آمار‌ها و افزایش کیفی، از جمله مزایایی سرشماری ثبتی مبنا است.

رئیس مرکز آمار گفت: سامانه‌هایی برای دریافت اطلاعات در کشور وجود دارد که باید آن را از نظر کیفیت ارتقا داد. ۲۴ اردیبهشت ۹۹ در هیئت وزیران مصوب شد سرشماری سال ۱۴۰۵ به شیوه ثبتی مبنا اجرا شود.

حسین زاده ادامه داد: مطابق قانون از سال ۱۳۳۵ تاکنون هر ۱۰ سال یکبار سرشماری در کشور اجرا شده، اما شیوه مراجعه حضوری در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه از یکم تا ۲۰ آبان ماه، سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه اجرا می‌شود گفت: سرشماری آزمایشی در شهرستان همدان به طور کامل انجام شده و در حوزه‌های منتخب بجنورد، پیرانشهر، کاشان و اهواز نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: سرشماری، هزینه‌های اجرایی زیادی دارد و ما در اجرای آن باید دقت بیشتری داشته باشیم. قبل از سرشماری اصلی همیشه سرشماری آزمایشی انجام می‌دهیم به همین دلیل از مردم تقاضا داریم که در این شهرستان‌ها، با مأموران آمارگیر همراهی کنند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها