jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۳۶۳   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۴:۳۵

در مطالعه اخیر در مقیاس کوچک به بررسی این موضوع پرداخته شد که آیا نور درمانی باعث بهبود شناخت در افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف می شود یا خیر.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر ، محققان در حال بررسی نور مادون قرمز به عنوان درمانی برای بیماری‌های مختلف مغز هستند.

دانشمندان کلاه‌هایی را طراحی کرده‌اند که حاوی نور درمانی است و به دستگاه‌های photobiomodulation (PBM) معروف هستند و افراد می‌توانند در خانه آن‌ها را به سر بگذارند.

محققان دانشگاه دورهام بریتانیا اخیراً یک مطالعه آزمایشی را با استفاده از این کلاه ایمنی طراحی شده که نور مادون قرمز ساطع می‌کند، تکمیل کردند.

آن‌ها این کلاه ایمنی را روی افراد میانسال با اختلال شناختی خفیف آزمایش کردند و دریافتند که این درمان حافظه، مهارت‌های پردازش و عملکرد حرکتی را بهبود می‌بخشد.

PBM درمانی است که معمولاً از نور قرمز یا مادون قرمز برای برانگیختن واکنش در سلول‌ها و بافت‌ها استفاده می‌کند.

برای توضیح نحوه عملکرد PBM بر روی بدن، لازم است عمیقاً به زیست شناسی سلول‌های انسانی بپردازیم. در داخل سلول‌ها ساختار‌های کوچک لوبیایی شکل به نام میتوکندری وجود دارد.

میتوکندری عمده انرژی مورد نیاز سلول‌ها برای انجام وظایف خود را تولید می‌کند. میتوکندری‌ها این انرژی را به شکل یک ماده شیمیایی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) ذخیره می‌کنند.

در طی درمان PBM، ذرات نوری به نام فوتون وارد بدن شده و با میتوکندری تعامل می‌کنند. اگر طول موج و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور صحیح باشد، سطح ATP افزایش می‌یابد.

هنگامی که یک سلول آسیب می‌بیند، سطح ATP آن می‌تواند کاهش یابد، که متابولیسم سلول را مختل می‌کند و از بهبودی جلوگیری می‌کند. افزایش ATP در سلول ممکن است به بازیابی عملکرد سلول کمک کند.

محققان امیدوارند که این فناوری جدید بتواند برای افراد مبتلا به زوال عقل نیز مفید باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها