jamejamonline
لرستان عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۲۵۷   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۳:۰۲

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: دادگاه کیفری یک استان در راستای رسیدگی به پرونده‌های موضوع ماده ۳۰۲ قانون آئین دادرسی کیفری و در راستای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی به مردم عزیز از ظرفیت هیئت منصفه مطبوعات استفاده می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین لرستان: محمد رزم در نشست انتخاب هیئت منصفه جدید مطبوعات استان لرستان ، افزود: اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان ظرف دو سال گذشته خدمات مفیدی داشته و اظهار نظرهای بی طرفانه و کارشناسانه خوبی را به دادگاه کیفری یک استان ارایه داده است.
 
وی با بیان اینکه امروز هم بعد از دو سال خدمت اعضای هیئت منصفه، انتخاب مجدد اعضای هیئت منصفه مطبوعات لرستان را داریم، تصریح کرد: ان شاء الله امروز با اشراف خوبی که نسبت به اقشار و صنوف مختلف استان وجود دارد بتوانیم افرادی که منشأ خدمات و اثر هستند را به عنوان اعضا هیئت منصفه مطبوعات انتخاب کنیم که افراد منتخب که ۱۴ نفر هستند باید از بین چهره‌های برجسته و واجد شرایط انتخاب شوند.
 
رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه براساس ماده ۳۶ قانون مطبوعات، انتخاب اعضای هیئت منصفه مطبوعات بر عهده یک هیات در استان‌ها گذاشته شده و تشکیل این هیئت منصفه نیز در راستای رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی است، افزود: هر دو سال یک بار در مهر ماه با حضور کمیته‌ای متشکل از نماینده محترم ولی فقیه در استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل تبلیغات اسلامی، رئیس شورای اسلامی شهر مرکز استان و رئیس کل دادگستری استان و با مشورت و همفکری رئیس و مستشار دادگاه کیفری یک، اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان انتخاب می‌شوند.
 
رزم با اشاره به اینکه اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان متشکل از ۱۴ نفر از اقشار و صنوف مختلف هستند، گفت: این افراد از اصناف و اقشار مختلف نظیر روحانیون، پزشکان، مهندسین، نویسندگان، اساتید دانشگاه، روزنامه نگاران و خبرنگاران، وکلا، صنعتکاران، کشاورزان، هنرمندان، فرهنگیان، کارمندان و بانوان انتخاب می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و موادی از قانون مطبوعات و قانون جرم سیاسی، رسیدگی به دو جرم سیاسی و مطبوعاتی بایستی به صورت علنی و با حضور هیئت منصفه باشد و جلسات رسیدگی این جرایم نیز در صلاحیت دادگاه کیفری یک برگزار است، تصریح کرد: هیئت منصفه مطبوعات نماینده افکار عمومی است و بایستی در رابطه با جرایم مزبور اظهار نظر کند که ایفای نقش این هیئت منصفه می‌تواند به سالم سازی جامعه و سالم سازی قشر مطبوعات و رسانه‌ها کمک کند.
 
رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه هیئت منصفه مطبوعات جمعی از افراد سوگند خورده هستند که در دادگاه با ارائه نظر در صدور حکم، احراز یا عدم احراز مجرمیت افراد مؤثر هستند و بایستی واجد یکسری شرایط باشند، افزود: اعضای هیئت منصفه حداقل بایستی دارای ۳۰ سال سن و متأهل باشند؛ همچنین نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری، اشتهار به امانت، صداقت، حسن شهرت و صلاحیت علمی و آشنایی با مسائل فرهنگی و مطبوعاتی از دیگر شرایط عضویت در هیئت منصفه مطبوعات می باشد .
 
رزم ادامه داد: جلسات دادگاه با حضور ۹ نفر از اعضای هیئت منصفه مطبوعات رسمیت پیدا می‌کند و اگر اعضا بدون عذر موجه در دو جلسه متوالی یا ۵ جلسه متناوب شرکت نکنند، به محرومیت دو ساله از عضویت در هیئت منصفه مطبوعات محکوم می‌شوند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس لرستان - یادداشت

بیشتر
نقش راه‌آهن در توسعه گردشگری

نقش راه‌آهن در توسعه گردشگری

حمل‌ونقل بخش مهمی از فعالیت‌ها در بخش گردشگری است که علاوه بر جابه‌جایی گردشگران از مبدأ به مقصد، خود نیز می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد. راه آهن یکی از اقتصادی‌ترین وسایل حمل و نقل محسوب می‌شود.

نیازمندی ها