jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۹۹۰   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۰

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد؛ نوزادانی که بهتر می‌خوابند در دوران کودکی کمتر دچار مشکل اضافه وزن می‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد نوزادانی که در طول شب طولانی‌تر و به طور مداوم می‌خوابند، در دوران کودکی کمتر در معرض اضافه وزن قرار می‌گیرند.

نتایج این مطالعه که در مجله Sleep منتشر شده است، بر اساس بررسی ۲۹۸ نوزاد در بیمارستان عمومی ماساچوست در فاصله زمانی میان سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

در این مطالعه محققان الگو‌های خواب این نوزادان را با استفاده از ساعت‌های اکتیگرافی مچ پا که استراحت و فعالیت را در چند روز اندازه‌گیری می‌کنند، بررسی کردند. والدین نیز ساعت‌های خواب فرزندان خود را در یک دفتر، یادداشت می‌کردند.

محققان شاخص توده بدنی هر نوزاد را تعیین کردند. این نوزادان اگر در نمودار رشد سازمان جهانی بهداشت بالاتر از صدک ۹۵ بودند، در طبقه اضافه وزن قرار می‌گرفتند. این مطالعه نشان داد تنها یک ساعت خواب اضافی با کاهش ۲۶ درصدی خطر ابتلا به اضافه وزن در نوزادان مرتبط است. علاوه بر این، نوزادانی که در طول شب کمتر از خواب بیدار می‌شدند، با خطر کمتر افزایش وزن مواجه بودند.

دکتر «سوزان ردلاین» پزشک ارشد بخش خواب و اختلالات شبانه روزی در بیمارستان زنان و بریگام و یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه‌ای اعلام کرد، این مطالعه بر اهمیت خواب سالم در همه سنین تأکید می‌کند.

ردلاین می‌گوید: والدین باید با پزشکان اطفال خود در مورد بهترین شیوه‌ها برای ارتقای خواب سالم، مانند داشتن برنامه خواب ثابت، ایجاد فضای تاریک و آرام برای خواب و اجتناب از داشتن بطری در رختخواب، مشورت کنند.

با این حال محققان در مورد دلیل این ارتباط مطمئن نیستند، اما گمان می‌کنند که خواب اضافی شیوه‌های معمول تغذیه و خودتنظیمی نوزاد را تقویت می‌کند که هر دو به جلوگیری از پرخوری کمک می‌کنند.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که طول مدتی که مادران به کودکان خود شیر می‌دهند نیز می‌تواند بر رشد نوزادان تأثیر بگذارد.

محققان قصد دارند این مطالعه را برای بررسی نحوه تأثیر الگو‌های خواب بر رشد نوزادان در دو سال اول زندگی گسترش دهند. آن‌ها همچنین به دنبال درک رابطه بین خواب و افزایش وزن با انجام مداخله‌های هستند که عادات استراحت سالم را ترویج می‌کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها