jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۹۶۴   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۲:۵۱

کمیساریای عالی و مستقل انتخابات عراق از بازشماری دستی آراء در 13 استان عراقی از روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، کمیساریای عالی و مستقل انتخابات در عراق، شب گذشته (یکشنبه، ۲۴ اکتبر) از بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور در ۲۹۷ مرکز انتخاباتی در ۱۳ استان طبق شکایات ثبت شده خبر داد.

کمیساریای عالی و مستقل انتخابات عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس ۲۲ شکایت ثبت شده در استان‌های دیالی، نینوى، میسان، کربلاء، کرکوک، ذی قار، الأنبار، القادسیة، صلاح الدین، المثنى، البصرة، بغداد و بابل، بازشماری دستی آراء صورت خواهد گرفت. این تصمیم پس از ارائه اعتراضات و شکایات دارای شواهد و ادله لازم اتخاذ شد.

خبرگزاری رسمی عراق «واع» با انتشار این خبر نوشت که کمیساریای عالی و مستقل انتخابات، بازشماری دستی آراء را از چهارشنبه آتی (۲۷ اکتبر) در استان‌های مذکور، آغاز خواهد کرد.

این کمیساریا پیشتردرباره روند بررسی شکایات انتخاباتی از ثبت ۴۸۳ شکایت در سومین روز بررسی شکایات و تخلفات گزارش شده و رد ۴۶۱ شکایت به دلیل عدم برخورداری ادله و شواهد کافی، خبر داده بود.

کمیساریای عالی و مستقل انتخابات همچنین اعلام کرد که در بازه زمانی سه روزه اعلام شده برای ثبت شکایات و تخلفات انتخاباتی، ۱۴۰۰ شکایت ثبت شده است که اغلب آن‌ها رد شده‌اند.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق که دهم اکتبر جاری (۱۸ مهرماه) برگزار شد، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

برخی از شهر‌های عراق از جمله بغداد، هنوز شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به این نتایج هستند و معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء هستند، زیرا معتقدند که در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری شده است و نتیجه اعلام شده در برخی از شعب درست نیست.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد؛ اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد.

پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد. امری که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تایید کرده‌اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها