jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۸۱۳   ۰۲ آبان ۱۴۰۰  |  ۲۲:۳۰

بررسی‌های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حاکی از این است که سونوگرافی‌ های بررسی‌ شده در این مطالعه بی‌خطر بودند؛ ولی باید در حین انجام معاینات سونوگرافی بارداری به اصول ایمنی توجه داشت و از تکرار سونوگرافی‌های بی‌مورد و به‌خصوص با شدت و زمان طولانی در زمان بارداری جلوگیری کرد.

انجام سونوگرافی می‌تواند برای جنین مضر باشد؟

به گزارش جام جم آنلاین، در بررسی‌های اپیدمیولوژیک، اثری از مضرات سونوگرافی در انسان مشاهده نشده است؛ ولی به صورت بالقوه، سونوگرافی به عنوان نوعی انرژی ممکن است باعث ایجاد اثرات زیستی در بافت‌ها شود.

به همین دلیل متخصصان دستورالعمل‌ های بالینی فناوری سونوگرافی را برای ایمنی انسان تدوین کرده‌اند.

در این دستورالعمل‌ ها به شاخص‌ های حرارتی و مکانیکی توجه شده و برای سونوگرافی‌ های عمومی و معاینات جنینی تعیین شده است.

همچنین در این دستورالعمل‌ ها عنوان شده که مدت زمان اسکن باید تا حد ممکن پایین نگه داشته شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه، مدت زمان اسکن و میزان شاخص‌های حرارتی و مکانیکی را به عنوان معیارهای خروجی صوتی در طول معاینات سونوگرافی، بررسی کردند.

در این مطالعه توصیفی بیمارانی که تحت معاینه بارداری، معاینات معمول و سونوگرافی تشخیص اولیه قرار داشتند، ارزیابی شدند.

نمونه‌ها از بخش تصویربرداری چهار بیمارستان آموزشی انتخاب شدند و با تکمیل چک‌لیست، ۳۲۱ مورد معاینه سونوگرافی مورد بررسی قرار گرفت.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، میانگین شاخص حرارتی برای معاینه بارداری و غیر بارداری و میانگین شاخص مکانیکی برای مطالعات غیر بارداری کمتر از مقادیر مجاز قرار داشت؛ در حالی که میانگین شاخص مکانیکی در سه ماهه اول بارداری بالاتر از سطح مجاز بود.

همچنین، مدت زمان اسکن نیز نسبتاً مناسب مشاهده شد. از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که اسکن‌های سونوگرافی بررسی‌شده، بی‌خطر بودند.

با توجه به نتایج به‌دست‌آمده، توجه داشتن به اصول ایمنی در حین انجام معاینات سونوگرافی بارداری و جلوگیری از تکرار سونوگرافی‌های بی‌مورد و به‌خصوص با شدت و زمان طولانی در زمان بارداری توصیه می‌شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها