jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۴۷۲   ۲۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۰:۳۵

سازمان حقوق بشری عفو بین‌ الملل:

جامعه جهانی حامی پناهجویان افغان باشد

سازمان حقوق بشری عفو بین‌ الملل در تازه‌ترین گزارش خود از جامعه بین‌المللی خواست تا هر چه بیشتر در حمایت از پناهجویان افغان مشارکت کند و از کشورهای سراسر جهان درخواست کرد تا بدون تشریفات بوروکراتیک، امکان پذیرش افراد آسیب دیده یا در معرض خطر را فراهم کنند.

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان حقوق بشری عفو بین‌ الملل از همه دولت‌ها خواسته به تعهدات خود برای حفظ جان افغان‌هایی که در معرض خطر هستند عمل کنند و فارغ از کاغذبازی‌های مرسوم، برای آنها ویزاهای بشردوستانه صادر کنند.

فرانچسکا پیزوتلی، کارشناس مهاجرتی این نهاد می‌گوید، در حال حاضر خروج از افغانستان یک چالش و مانع جدی است.

وی یادآور شده که از زمان سلطه طالبان بر این کشور، دستیابی به مدارک مسافرتی معتبر، تقریبا ناممکن بوده و بر همین اساس، بسیاری از شهروندان بدون هیچ مدرکی از افغانستان گریخته‌اند.

پیزوتلی به خبرنگاران گفت: این افراد به جای داشتن امنیت یا سرپناه، در مراکز گذرگاه‌های مرزی محبوس می‌شوند یا حتی با آینده‌ای نامعلوم به زندان می‌افتند.

همسایگان افغانستان، مرزهای خود را به روی موج پناهجویان فاقد مدرک بسته‌اند. در عین حال و طبق داده‌های سازمان جهانی مهاجر (IOM)، افغان‌هایی که قبلاً در این کشورها بودند نیز بازگردانده شده‌اند.

همزمان، کشورهای شرق اروپا از جمله بلغارستان، کروواسی و یونان، پناهجویان افغان را با نقض قوانین موجود از مرزها رانده‌اند.

بیش از همه، شرایط آن دسته از پناهجویان حساس است که در کمربند محاصره مرزی ماموران لهستان و بلاروس گیر افتاده‌اند و راهی به پیش و پس ندارند.

عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواسته تا مسیرهای امنی را برای عبور پناهجویان و آوارگان افغان فراهم کند و بازگرداندن آنها به کشوری تحت سلطه طالبان را متوقف سازد.

پیزوتلی تاکید کرد: جهان نباید در این لحظات حساس، افغان‌ها را نومید کند. ما به یک هماهنگی بین‌المللی نیاز داریم تا امنیت را به شهروندان افغان بازگردانیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها