jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۱۰۴   ۲۷ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۹

رئیس انجمن دیابت ایران گفت: بیماران مبتلا به دیابت در کشور توجه بیشتری به واکسیناسیون کرونا داشتند و این امر باعث کاهش مرگ این بیماران بر اثر ابتلا به این بیماری شده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، اسدالله رجب افزود: بیش از هشت میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند که کمتر از ۱۰ درصد آن‌ها به دیابت نوع یک مبتلا بوده و افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بیش از دیابتی‌های نوع یک به کرونا مبتلا شده و حتی منجر به مرگ و میر نیز شد.

وی اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده، ۲۲ درصد قربانیان کرونا مبتلا به دیابت بودند که با افزایش واکسیناسیون، این آمار کاهش محسوسی داشت و البته علاوه بر تزریق واکسن آن‌ها باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از سلامت خود مراقبت بیشتری کنند.

رئیس انجمن دیابت ایران تصریح کرد: این بیماران باید روزانه چند بار قند خون خود را کنترل کنند، دریافت مجدد نسخه برای دارو‌های خود و آنچه ممکن است، لازم باشد در دارو‌ها یا رژیم غذایی خود انجام دهند و با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرند.

به گفته رجب، مبتلایان به دیابت باید با دور کردن استرس و ترس از خود و نوشیدن کافی آب، دمای بدن خود را کنترل و توصیه‌های بهداشتی را دنبال کنند، آن‌ها همچنین به طور مرتب باید دست‌های خود را با صابون و آب بشویند یا از محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده کنند.

وی تاکید کرد: دیابتی‌ها باید از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کرده و اگر کسی بیمار است، سرفه یا عطسه می‌کند، از وی دوری کنند، اگر به علایم تنفسی مبتلا هستند، در خانه بمانند و دیگران و ارائه دهندگان خدمات درمانی را از این شرایط مطلع کنند.

این متخصص غدد و متابولیسم تصریح کرد: هنگام عطسه یا سرفه، بینی و دهان را با یک دستمال یا آرنج بپوشانند و دستمال را در سطل زباله بیاندازید.

رییس انجمن دیابت ایران تصریح کرد: مبتلایان به دیابت اگر بیماری را به خوبی کنترل کرده باشند، خطر این که فرد در اثر ابتلا به کرونا علایم حاد را تجربه کنند، به اندازه دیگر افراد عادی است و باید تعداد دفعات مراجعه آن‌ها در روز‌های کرونایی به داروخانه کمتر شود.

رجب افزود: فرد مبتلا به دیابت باید دستگاه تست قند داشته باشد و دفعات بیشتری قند خون خود را اندازه گیری کند و در صورت قرنطینه خانگی، علاوه بر تیم درمانی کرونا با پزشک معالج خود نیز در ارتباط باشد تا از نظر کنترل دیابت راهنمایی مناسب را انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، اکنون حدود ۴۱۵ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند. همچنین ۸.۸، درصد جمعبت بزرگسال دنیا به این بیماری گرفتار است.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۱۴۱۹ تعداد مبتلایان به این بیماری به ۶۴۲ میلیون نفر می‌رسد. بیماری دیابت در ایران نیز به سرعت در حال رشد بوده و تا سال ۱۴۱۹ بیش از ۹ میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا خواهند بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها