وزیر امور خارجه آمریکا در دولت ترامپ در کنفرانسی در فلسطین اشغالی، به تکرار ادعاهایش علیه برنامه هسته ای ایران پرداخته و اظهاراتی جنگ طلبانه را علیه کشورمان مطرح کرد.
کد خبر: ۱۳۴۲۰۶۷
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ رئیس که در کنفراس دیپلمات سالانه اورشلیم پست در فلسطین اشغالی شرکت کرده بود، با مطرح کردن اظهاراتی جنگ طلبانه علیه ایران، گفت حمله نظامی دقیقه نودی اسرائیل به ایران خشنود نگه داشتن آمریکا را به خطر می‌اندازد و دل جویی از آن است و موجب جسورتر شدن ایران می‌شود.
به گفته او، اقدام نظامی «به نفع همه است».

او با دفاع از رویکرد دولت دونالد ترامپ نسبت به توافق هسته‌ای که به خروج یک جانبه از این توافق در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم‌های متعدد علیه ایران انجامید، گفت: ما جلوی منابع مالی آن‌ها را گرفتیم.
پمپئو با دفاع از اقدام تروریستی رئیس جمهور این کشور علیه شهید سردار قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیرو‌های قدس سپاه پاسداران در دی ماه سال ۹۸، در مورد حمله پهپادی به خودروی حامل او در نزدیکی فرودگاه بغداد که به شهادت او منجر شد، گفت: حمله به قاسم سلیمانی آمادگی ما را در دفاع از منافع آمریکا در جهان نشان داد. کاری که ما انجام می‌دادیم، مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شد.
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا همچنین از سیاست دولت جو بایدن نسبت به توافق هسته‌ای انتقاد کرده و گفت: دولت فعلی می‌خواهد به توافق وارد شود، توافقی طولانی تر، بهتر و مستحکم تر. خوب پس من می‌خواهم این توافق طولانی‌تر باشد، بهتر باشد و می‌خواهم بسیار بسیار مستحکم‌تر باشد.

او مدعی شد، اگر دولت ترامپ یک یا دو سال دیگر در قدرت باقی می‌ماند، همکاری میان آن و اسرائیل قادر به جلوگیری از توسعه‌های هسته‌ای ایران می‌بود.

پمپئو گفت: ما هیچ وقت نمی‌گذاشتیم ایران تحت نظارت ما به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
بر اساس این گزارش، تکرار ادعا‌های مقامات آمریکای مبنی بر وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران در حالی این مطرح می‌شود که رهبر انقلاب در فتوایی تولید، نگهداری و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای را حرام اعلام کرده اند. مقامات ایرانی هم بر اساس این فتوا تاکید کرده اند ساخت و استفاده از تسلیحات اتمی در برنامه دفاعی ایران جایی ندارد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز بوده و اهداف نظامی را دنبال نمی‌کند.

توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی (آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه) منعقد شد، اما پس از خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا از این توافق و در پی آن، با فاصله گرفتن تدریجی ایران از عمل کردن به تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق که در نتیجه متحمل شدن تحریم‌های آمریکا و عدم بهره‌مندی از منافع تعیین شده در برجام رخ داد، تا کنون به مرحله اجرایی شدن کامل نرسیده است.

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ آمریکا و تشکیل دولت جدید در کاخ سفید، موضوع بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، طبق وعده انتخاباتی او در دستورکار سیاست خارجی دولت بایدن قرار گرفت. قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا، در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته‌ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشور‌های حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می‌گرفتند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها