jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۳۴۱۶۳۷   ۱۸ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۷:۳۷

V2 اولین موشک مافوق صوت است که توسط ارتش نازی، در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. هیچ‌کس قادر نیست صدای نزدیک شدن این سلاح انتقام جویانه را بشنود. حالا بقایای یکی از همین موشک‌ها که در جنوب شرقی انگلستان پیش از رسیدن به هدف مد نظر منفجر شده بود و طی این سال‌ها زیر زمین مدفون شده بود، شناسایی شده است.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین، به نقل از لایو ساینس بقایای موشک V2 شلیک شده توسط ارتش نازی به لندن در جنگ جهانی دوم در جایی که قبل از رسیدن به هدف سقوط کرده و منفجر شد در جنوب شرقی انگلستان کشف شده است. این اکتشاف، ششمین حفاری بزرگ از یک سایت برخورد موشک V2 است که توسط برادران باستان شناسان کالین و شان ولچ انجام شده است، که بیش از ۱۰ سال را صرف تحقیق در مورد مکان‌هایی کرده‌اند که تسلیحات نازی‌ها در بریتانیا فرود آمده‌اند.
 
بقایای موشک V2 نازی‌ها، در جنوب شرقی انگلستان کشف شد (+عکس)

آن‌ها همچنین محل برخورد ده‌ها بمب پرنده V1 را که پیشرو موشک‌های کروز مدرن است که بیشتر از منجنیق‌های تحت اشغال نازی‌ها در فرانسه در سال‌های ۱۹۴۴ و ۱۹۴۵ پرتاب شده‌اند، حفاری کرده‌اند.

در آخرین حفاری V2 در نزدیکی «پلات»، روستایی در نزدیکی میدستون، محققان بیش از ۸۰۰ کیلوگرم زباله فلزی، از جمله قطعات بزرگی از محفظه احتراق موشک، از زمانی که موشک منفجر شده است یعنی حوالی نیمه‌شب ۱۴ فوریه ۱۹۴۵/ ۲۵ بهمن ۱۳۲۳ به دست آورده‌اند.

این مکان در حال حاضر زمین کشاورزی مسطح است، اما در زمان اصابت موشک باغ بوده است. شان ولچ گفت: این محل به اندازه کافی از خانه‌ها دور بود که به کسی آسیب نرسید، اما یک زن مسن بعداً گفت که صدای انفجار به شنوایی او آسیب رسانده است.
 
بقایای موشک V2 نازی‌ها، در جنوب شرقی انگلستان کشف شد (+عکس)

این تیم چهار روز در ابتدای ماه مهر جاری با استفاده از یک خاک‌بردار و بیل مکانیکی برای حفاری دهانه حفره بمب خورده صرف کرد، که با وجود اینکه محل آن مشخص بود، پر از خاک شده بود. آن‌ها در حال حاضر تا ۱۸ ماه به استخراج حفاظت شده اشیا می‌پردازند تا سپس یک گزارش باستان‌شناسی برای بایگانی‌های تاریخی رسمی این منطقه بنویسند.
 
بقایای موشک V2 نازی‌ها، در جنوب شرقی انگلستان کشف شد (+عکس)
چندین موشک V2 پرتاب نشده توسط آمریکاییان مهاجم پس از جنگ جهانی دوم به غنیمت برده شد و در برنامه فضایی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. اولین پرتاب V2 در نیومکزیکو در ۱۵ آوریل ۱۹۴۶ انجام شد

کالین ولچ بیان کرده است که این تیم از آشکارساز‌های فلزی برای شناسایی عمیق‌ترین بقایای انفجار که بیش از ۴.۳ متر زیر زمین بودند، استفاده کرده است. او توضیح می‌دهد: «اگرچه موشک تا سه و نیم برابر سرعت صوت حرکت می‌کند، اما انفجار آن فراصوت نیست. موشک قبل از این که به طور کامل شروع به منفجر شدن کند حداقل ۱.۵ متر به درون زمین فرو می‌رود.»

بقایای موشک V2 نازی‌ها، در جنوب شرقی انگلستان کشف شد (+عکس)
یک موشک V2 در یک پرواز آزمایشی در آلمان در سال ۱۹۴۳ پرتاب شد. V2 نمونه اولیه موشک‌های بالستیک قاره پیمای مدرن بودند

 

تسلیحات انتقام‌جویی

بمب‌های پرنده V1 و موشک‌های V2 از جمله آخرین «سلاح‌های شگفت‌انگیز» بودند که رهبران نازی امیدوار بودند روند جنگ را که در آن آلمان در آن زمان در حال شکست بود تغییر دهد، اما زمان از دست رفته بود.

طبق گزارش موزه هوا و فضا از موسسه اسمیتسونیان، آدولف هیتلر دستور داده بود که تا پس از بمباران ویرانگر متفقین بر شهر‌های آلمان در سال‌های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۴، V1 و V2 برای حمله به لندن به کار گرفته شوند. وزیر تبلیغاتش جوزف گوبلز این بمب‌ها را «سلاح انتقام» نامید. اولین V1 در ۱۳ ژوئن ۱۹۴۴/ ۲۳ خرداد ۱۳۲۳ و اولین V2 در ۷ سپتامبر ۱۹۴۴/ ۱۶ شهریور ۱۳۲۳ به سوی لندن پرتاب شدند.

موشک‌های V2، اولین سلاح‌های مافوق صوت بودند و بسیار رعب‌اور بودند، زیرا هیچکس صدای آمدن آن‌ها را نمی‌شنید. از طرفی در ارتفاع خیلی بالا و سریع پرواز می‌کردند و به همین خاطر رهگیری آن‌ها بسیار دشوار بود. ارتش آلمان موشک‌ها را از سایت‌هایی در آلمان به ارتفاع تقریباً ۸۰ کیلومتر پرتاب می‌کرد. سپس آن‌ها به سوی اهداف خود سقوط کردند و به سرعت ۵۶۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسیدند.
 
بقایای موشک V2 نازی‌ها، در جنوب شرقی انگلستان کشف شد (+عکس)
V2 اصلاح شده‌ای که از محدوده White Sands در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۶ پرتاب شد، دارای یک دوربین فیلمبرداری ۳۵ میلی‌متری بود که اولین عکس زمین را از فضا به زمین آورد

به گفته موزه جنگ سلطنتی در لندن، حملات موشکی V2 به لندن حدود ۹۰۰۰ غیرنظامی و پرسنل نظامی را کشته است، در حالی که هر دو سلاح V1 و V2 آلمان در مجموع ۳۰،۰۰۰ نفر را کشتند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها