jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۶۱۵   ۱۸ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۶:۲۸
سفر آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جهموری اسلامی ایران به کشور‌های منطقه از جمله روسیه، لبنان و سپس سوریه نشان می‌دهد ایران درصدد بازسازی مناسبات خود با کشور‌های منطقه است. به‌ویژه این‌که الان سوریه در حال گذار از یک مرحله بحرانی و ورود به یک مرحله ثبات و استقرار است و سوریه نیازمند همکاری ایران برای ورود به این مرحله است. در طول ۱۰سال گذشته، سوریه شاهد یک بحران نفسگیر منطقه‌ای و بین‌المللی بود. ۱۸۰مجموعه تروریستی با ۱۵۰هزار عنصر تروریست از جمله داعش، القاعده، جبهه النصره و جیش‌الاسلام با کمک رژیم‌صهیونیستی و برخی کشور‌های مرتجع منطقه، سوریه را دچار یک بحران نظامی و امنیتی کردند و این کشور توانست با کمک ایران از مرحله بحران نفسگیر به مرحله ثبات و آرامش برسد. طبیعی است سوریه نیازمند همکاری و همدلی ایران برای دوره بعد از بحران است. در این دوره، بازسازی سوریه آغاز شد و با توجه به تجربه ایران در سازندگی و بازسازی شهر‌های جنگی، طبیعی است کشورمان این آمادگی را برای همکاری با سوریه دارد.

موضوع دیگر، همکاری کشور‌های محور‌های مقاومت با حضور ایران، عراق، سوریه و لبنان است. سوریه در جریان بحران اخیر سوخت لبنان هم در کنار ایران نقش مهمی ایفا کرد و این نشان می‌دهد محور مقاومت در حال تقویت است. مساله دیگر، حضور نیرو‌های ترکیه در ادلب بوده و سوریه در پی آن است که از طریق گفتگو، زمینه خروج نیرو‌های ترکیه از خاک ادلب را فراهم بیاورد. طبیعی است ایران و روسیه در حل بحران سوریه نقش داشتند و با توجه به نزدیکی روسیه به لحاظ سیاسی با ترکیه، روسیه هم می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد. سفر آقای امیرعبداللهیان به روسیه و گفتگو با همتای روسی خود در این زمینه هم بسیار موثر است و روسیه این آمادگی را دارد تا ترکیه را وادار کند نیرو‌های خود را از ادلب خارج کند. موضوع دیگر، همکاری‌های تجاری و اقتصادی و بازسازی بندر لاذقیه است. این بندر می‌تواند نقطه ترانزیت کالا‌های ایران به سمت اروپا از طریق دریای مدیترانه باشد. بندر لاذقیه می‌تواند محور همکاری‌های اقتصادی ایران، سوریه و عراق باشد و از این طریق برای ایجاد خط لوله نفت و خط گاز و همچنین راه‌آهن از طریق خرمشهر به بصره و سپس به سمت سوریه و بندر لاذقیه می‌تواند در احیای این پروژه بزرگ تجاری و اقتصادی کاملا موثر باشد. طبعا بعد از خروج سوریه از بحران فعلی، در حقیقت این پروژه بزرگ کلید زده می‌شود و می‌تواند در توسعه پایدار منطقه موثر باشد. به همین علت، سفر آقای امیرعبداللهیان به سوریه بسیار مهم است که می‌تواند به بسط روابط در حوزه‌های اقتصادی، امنیتی، تجاری و سیاسی بینجامد.
 
حسن هانی‌زاده کارشناس تحولات خاورمیانه / روزنامه جام جم 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها