jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۴۶۹   ۱۸ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۸:۴۵

مرحله اول انتخابات پارلمانی عراق در حالی برگزار شد که دهها هزار عضو حشد الشعبی از شرکت در انتخابات خاص نیروهای مسلح (جمعه) محروم شدند اما در انتخابات عمومی امروز نیز این مبارزان باید سنگرهای امنیت را حفظ کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، اعضای الحشد الشعبی بعد از محروم شدن در انتخابات ویژه روز جمعه، حالا به دلیل حضور در میدان‌های نبرد و لزوم خالی نکردن محور‌های عملیاتی حساس در مبارزه با تروریسم، باز هم نخواهند توانست رای خود را به صندوق‌ها بیندازند.

بنا بر اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات در عراق، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اعضای نیرو‌های مسلح، آوارگان و زندانیان واجد شرایط شرکت در انتخابات پارلمانی عراق بودند که بخش قابل توجهی از آنان (حدود ۷۰ درصد) در روز جمعه رای خود را به صندوق‌ها ریختند.

امروز، نیرو‌های حشد الشعبی باز هم مانند روال معمول این ماه‌ها در آماده باش کامل و وضعیت هشدار درجه «ج» به سر خواهند برد تا امنیت سایر شهروندان عراقی را تامین کنند و چتر مقتدرانه خود را بر سر شهروندانی بگسترند که چشم به آینده‌ای بهتر برای عراق دوخته اند.

این بار اما، آماده باش نیرو‌های الحشد الشعبی در آستانه انتخابات پارلمانی عراق مطابق دستور هیات حشد الشعبی، «کامل» خواهد بود؛ بیانیه‌ای که نشان داد برای حشد الشعبی و گروه‌های مقاومت عراقی، روند مردمسالاری و تحقق خواست‌های دموکراتیک ملت عراق، کم اهمیت‌تر از دستاورد‌های میدان جنگ نیست هر چند خود این نیرو‌ها از رای دادن در این فرآیند محروم باشند.

در بیانیه بخش رسانه‌ای حشد آمده است: ما در آستانه برنامه دموکراتیکی هستیم که عراق با آن در برابر مردم منطقه احساس افتخار می‌کند؛ منطقه‌ای که هنوز شماری از کشور‌ها در آن از پیش پا افتاده‌ترین حقوق یعنی انتخاب نمایندگان خود در مدیریت کشور محروم هستند، الحشد الشعبی به همراه دیگر نهاد‌های امنیتی و نظامی برای حفظ امنیت در سراسر کشور تلاش می‌کند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به عملیات گسترده و پیش دستانه حشد الشعبی در ۵ استان عراق، تصریح شد که «همزمان با نزدیک شدن به زمان رای‌گیری، نیرو‌های حشد در مناطق مختلف کشور از جمله دیالی، نینوا، صلاح الدین، کرکوک، انبار و اطراف بغداد با هماهنگی فرماندهی مشترک دست به عملیات پیشدستانه زده است که منجر به دستگیری شماری از تروریست‌ها و برچیده شدن شبکه‌های تروریستی و شناسایی مخفیگاه‌ها شده است».

حشد الشعبی در ادامه افزود: در راستای اهتمام ما به تضمین روند برگزاری انتخابات بدون هیچ ناامنی، تمام نیرو‌های حشد از ساعت ۱۸ شنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهرماه) تا ساعت ۵ صبح روز دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهرماه و روز بعد از انتخابات) در وضعیت آماده باش کامل قرار می‌گیرند.

حالا حشد الشعبی یمین و یسار، بالا و پایین کوه اُحُدِ اتحاد مردم عراق را می‌پاید تا دشمن تکفیری از خلاء‌ها و شکاف‌های احتمالی سوء استفاده نکند.

خانواده‌های اعضای حشد الشعبی نیز در شبکه‌های اجتماعی عراقی هم قسم شده اند که جای خالی عزیزانشان را پای صندوق‌های رای پر کنند. آن‌ها می‌گویند و می‌نویسند که «پای صندوق‌های رای خواهیم رفت همچنان که پای آزادسازی سرزمین مان از اشغال تروریست‌های تکفیری و اشغالگران خارجی ماندیم و پیروزی از آن شیرمردان و بانوان شجاع و صابر خواهد بود.»

حشد الشعبی به ساعت صفر عملیات‌های میدانی جنگ با تروریسم نزدیک‌تر می‌شود و ملت عراق در سایه این حمایت به ساعت صفر انتخابات، تغییرات و آینده بهتر از دروازه صندوق‌های رای.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها