jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۴۰۹۳۰   ۱۲ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۶:۵۷

وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار ظهر امروزش با همتای ارمنستانی خود اظهار کرد: در جریان رایزنی‌های امروز بین وزرای خارجه دو کشور نقشه راه جدید روابط ایران-ارمنستان را ترسیم و نهایی کردیم.

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان ظهر روز (دوشنبه) بعد از انجام دور اول گفت‌وگوها بین وزرای خارجه دو کشور ایران و ارمنستان در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ارمنستانی خود گفت: گفت‌وگوهای خوبی با همکار خوبم وزیر خارجه ارمنستان در تهران داشتیم. روابط دو کشور ایران و ارمنستان سازنده و رو به رشد است. ما در 20 روز گذشته تاکنون سه بار با یکدیگر در دوشنبه پایتخت تاجیکستان، نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و تهران رایزنی و گفتگو کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در جریان گفتگوهای امروز بین دو کشور با هم توافق کردیم که علاوه بر مناسبات سیاسی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری و تجارت، روابط دو کشور را گسترش دهیم، گفت: در این رایزنی‌ها نقشه راه جدید دو کشور را ترسیم و نهایی کردیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان همچنین با بیان اینکه تجارت و بهره‌برداری از مسیر ترانزیتی دو کشور از موضوعات مورد گفتگوی مقامات دو کشور در این دیدار بود، افزود: ما در مورد احیای جاده ترانزیتی و مسیر رفت و آمد تریلی‌ها و کامیون‌های دو کشور پروژه جدیدی را تعریف کرده‌ایم که به زودی نهایی و عملیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه انشالله در هفته‌های آینده شاهد نشاط هرچه بیشتر در روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف خواهیم بود، در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شرایط موجود در بخشی از منطقه قفقاز اشاره کرد و گفت:‌ شرایط بحرانی در قفقاز و حضور صهیونیست‌ها و تروریسم‌ ها در بخشی از این منطقه مورد نگرانی جدی ما است.

وی ادامه داد:‌ ما اجازه نخواهیم داد که برخی از مداخله‌گران خارجی روابط ما را با همسایگان‌مان از جمله آذربایجان تحت تأثیر قرار دهند.

عبداللهیان گفت:‌ باید به این موضوع توجه داشت که با توجه به شرایط موجود، منطقه ما به هیچ وجه تحمل زیاده‌خواهی جدیدی را نخواهد داشت.

وی ادامه داد:‌ مشکلات موجود در منطقه باید توسط کشورهای منطقه و بدون مداخله خارجی حل و فصل شود.

به گزارش ایسنا، بعد از این نشست مطبوعاتی، وزرای خارجه ایران و ارمنستان در یک ناهار کاری به ادامه رایزنی‌های خود پرداختند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها