jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۴۰۳۱۳   ۰۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۰

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سازمان حج و زیارت آماده آغاز مجدد سفرهای زیارتی عتبات بعد از اربعین حسینی با حفظ و رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

به گزارش جام جم آنلاین، علیرضا رشیدیان در جریان دیدار با ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد گفت: برای سفر اربعین هم از سوی دولت عراق زمینه حضور 60 هزار ایرانی فراهم شد که بعد از وقفه ای بیش از یک سال و نیمه در سفرهای رسمی عتبات خود اقدامی درخور تقدیر بود.

وی عنوان کرد : ما نیز تلاش کردیم این سفر با رعایت موارد مورد توافق دو طرف و لحاظ دستورالعمل های بهداشتی برگزار شود و زائران ما با عزت، کرامت، سلامت در این مراسم شرکت کردند و از نظر امنیت نیز شرایط بسیار خوبی حاکم بود.

وی در زمینه سفر اربعین هم با ارائه گزارشی از فرآیند ثبت نام و صدور روادید در فاصله زمانی محدود بین اعلام تعداد زائر مورد پذیرش عراق تا مراسم اربعین گفت: در نهایت 60 هزار زائر و موکب دار عازم اربعین شدند و در این راستا ستادهای اربعین سازمان حج و زیارت در کربلا، نجف و کاظمین فعال شدند.

وی عنوان کرد: همچنین مرکز بهداشتی و درمانی در این سه شهر خدمت رسانی به زائران اربعین را انجام دادند و بیمه نیز ضمن پوشش بیمه ای زائران با 6 بیمارستان عراق تفاهمنامه امضا کرد تا خدمات درمانی مورد نیاز به زائران ارجاعی را انجام دهند.

وی تصریح کرد : امید است بعد از اربعین مسیر سفر به عتبات باز شده و زمینه برای اعزام مدیریت شده و کاروانی زائران با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فراهم شود.

وی افزود : بویژه با گسترش واکسیناسیون در 2 کشور و سرعت انجام آن در جمهوری اسلامی ایران شرایط برای انجام سفرهای زیارتی مهیا می شود ضمن آنکه خیل عظیم مشتاقان زیارت منتظر راه اندازی مجدد سفربه عتبات هستند.

حج و زیارت به عنوان متولی سفرهای زیارتی، باید سفرهای عتبات را سازماندهی کند

سفیر جمهوری اسلامی ایران درعراق هم در این دیدار گفت : سفر اربعین آغازی برای شروع دوباره سفرهای عتبات است و دولت عراق هم آمادگی دارد وامید است با رفع مسائل جزئی باقیمانده سریعتر به توافقی در این زمینه دست یافته و سفرهای زیارتی آغاز شود.

ایرج مسجدی افزود: در گام نخست اعزام روزانه هزار زائر با رعایت پروتکل های بهداشتی در قالب کاروان های زیارتی و به صورت ساماندهی شده توسط سازمان حج و زیارت می تواند اقدامی مناسب باشد.

وی با تاکید بر اینکه متولی سفرهای زیارتی سازمان حج و زیارت است و باید این اعزام ها توسط این مجموعه انجام شود و سفرها؛ هدفمند، کاروانی و مدیریت شده باشد، گفت: این سازمان هم دارای توان و تجربه و تخصص در این حوزه است و امکانات و شرایط لازم را برای برنامه ریزی و ارائه خدمات مناسب به زوار اعم پوشش بیمه ای ، مباحث بهداشت و درمان ، تغذیه و اسکان وغیره دارد.

مسجدی گفت: انجام سفرهای زیارتی در قالب کاروان های مدیریت شده حج و زیارت با برنامه ، امن و توام با حفظ عزت و سلامت زائران و به نفع آنان است تا به مرور با همگانی شدن واکسیناسیون و غیره روال عادی بر این سفرها حاکم شود.

وی با بیان اینکه بازگشت زائران از عراق از روز گذشته آغاز شده و تقریبا دیگر زائر ورودی به عراق نداریم، افزود: امید است سفرهای زیارتی دوباره با حفظ پروتکل های بهداشتی آغاز شود و با توجه به سرعت واکسیناسیون به طور قطع موضوع با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها