jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۷۸۱   ۰۶ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۳۵

دبیر ستاد اربعین گفت: مرز مهران فعلا برای بازگشت زائران باز است، اما ما در مرز شلمچه هم آمادگی‌ هایی را ایجاد کردیم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احمد محمدی فر دبیر ستاد اربعین امروز سه‌شنبه در برنامه زنده تلویزیونی، در پاسخ به وضعیت زائران و بازگشت آن‌ها به کشور گفت: امیدوارم که زیارت همه افرادی که زائر امسال شدند قبول باشد. امسال ۶۰ هزار نفر زائر هوایی یعنی همان تعدادی که عراق اعلام کرده بود و تعدادی هم به صورت زمینی عازم شدند، بنابراین بیش از ۶۰ هزار نفر امسال توانستند در این سفر معنوی شرکت کنند.

او با اشاره به خدمات رسانی به زوار اربعین هم ادامه داد: مهم‌ترین موضوع، بحث حمل و نقل به خصوص حمل و نقل هوایی بود و بعد از چالش‌هایی که شرکت هواپیمایی العراقیه ایجاد کرد قرار شد که شرایط کنترل شود و از هر زائری که اضافه بلیط دریافت شده باشد حتما مدیریت خواهد شد. تلفن‌ها و مراکزی هم اعلام شد تا آن‌هایی که در حق شان اجحاف شده بود اعلام کنند.

محمدی فر افزود: در موضوع خدمات پذیرایی همانطور که اطلاع دارید، چون عراق ۶۰ هزار زائر را پذیرا بود و زائرانی به صورت زمینی رفتند، برایشان امکانات پذیرایی فراهم کردیم. این خدمات انشالله در هنگام بازگشت هم در حوزه حمل و نقل انجام می‌شود، هم اکنون تعداد زیادی اتوبوس در مرز مهران مستقر هستند تا زائران بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

دبیر ستاد اربعین تاکید کرد: مرز مهران فعلا برای بازگشت باز است، اما ما در مرز شلمچه هم آمادگی‌هایی را ایجاد کردیم که چنانچه که عراق این مرز را هم باز کرد زائرین خدمات مناسب در اختیار داشته باشند.

وی درباره نظارت بر سلامتی زائران هم بیان کرد: همانطور که می‌دانید ما در دو بخش به این موضوع توجه کردیم، در داخل خاک عراق سازمان هلال احمر تیم‌های پزشکی را با تجهیزات کامل به آنجا منتقل کرد، ضمن اینکه با دولت عراق هم توافق شد که زائران عراقی را به صورت رایگان تحت درمان قرار دهند. در خاک کشورمان هم در پایانه‌های مرزی تیم‌های وزارت بهداشت مستقر شدند و امکانات بهداشتی و پزشکی در آنجا فراهم شده است. در هنگام بازگشت زائران هم تست‌های کرونا در این پایانه‌های مرزی و فرودگاه‌ها انجام شود.

دبیر ستاد اربعین با اشاره به تست چشمی کرونا هم افزود: درباره بحثی که با حضور نمایندگان وزارت بهداشت انجام شد مقرر شد که تعداد زیادی تیم‌های پزشکی در پایانه‌ها مستقر شوند و تست کرونا را انجام داده و امکانات قرنطینه موقت در مرز‌ها ایجاد شود. وزارت بهداشت اعلام کرده که جمعیت هلال احمر و بسیج آمادگی این را دارند که به کمک وزارت بهداشت بیایند.

محمدی فر درباره اینکه برخی از شرکت‌های هواپیمایی برخی زائران را بدون ویزا وارد عراق کردند، گفت: این شرکت هواپیمایی العراقیه بوده است که بدون اینکه برخی ویزا داشته باشند به آن‌ها بلیط فروخته است، ظاهرا قبل از اربعین هم این رویه توسط این شرکت انجام می‌شده و دولت عراق هم می‌پذیرفته، اما در ایام اربعین دولت عراق نپذیرفته بود و تعدادی در بغداد و برخی هم در فرودگاه مشهد و امام خمینی سرگردان شده بودند. این شرکت به صورت خودسرانه این اقدام را انجام داده بود.

وی ادامه داد: با رایزنی ما با دولت عراق هم مشکل افرادی که در بغداد بودند حل شد تا در فرودگاه بتوانند ویزا در یافت کنند.

محمدی فر خاطرنشان کرد: درباره تجمع زائران در مرز‌ها ما بار‌ها توسط خود رسانه ملی اعلام کرده بودیم که این موضوع باعث زحمت خواهد شد، اما باز هم تعدادی جمع شدند و مشکلاتی ایجاد کردند که ما با دولت عراق مذاکره کردیم و آن‌ها هم پذیرفتند که این تعداد عبور کنند که این شرایط خارج از اراده ستاد مرکزی اربعین رقم خورد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین درباره وضعیت سفر به کربلا بیان کرد: مذاکراتی با دولت عراق شده است و آن‌ها پذیرفته اند که به مرور زائران ایرانی را بپذیرند و انشالله بعد از ماه صفر امکان سفر فراهم خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها