jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۲۵۱   ۰۲ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۲:۳۰

محققان دانشگاه ام آی تی با استفاده از فناوری نانو، گیاهانی را پرورش دادند که توانایی تولید نور در تاریکی را دارند و می‌توان از آن برای نوردهی فضاهای عمومی استفاده کرد.

به گزارش جام جم آنلاین، این محققان در گذشته با استفاده از مواد لوسیفراز و لوسیفرین که موجب درخشش کرم‌های شب‌تاب می‌شوند، گیاهانی را پرورش دادند که درخشش اندکی داشتند.

اکنون از طریق جایگزین کردن این مواد با ترکیبات فسفر توانستند میزان درخشش گیاهان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

این ترکیبات قادرند پرتوهای نور مرئی و ماوراء‌بنفش را جذب و ذخیره کرده و آن را به آرامی در قالب فرایند فسفرتابی آزاد کنند.

برای این منظور محققان از نانوذرات آلومینات استرانسیم به شکل فسفر استفاده کردند و این نانوذرات را با استفاده از سیلیس پوشاندند تا موجب آسیب به گیاه نشوند سپس این نانوذرات را از طریق حفره‌های موجود روی برگ‌ها وارد گیاه کردند تا در لایه‌ای موسوم به مزوفیل تجمع کنند.

این گیاهان پس از قرار گرفتن در معرض تابش نور LED یا نور خورشید، شروع به درخشش کردند. در آزمایشات اولیه این تکنیک با گیاهان مختلف مشخص شد با تنها ۱۰ ثانیه تابش نور LED برخی از گیاهان قادرند تا یک ساعت نوردهی کنند.

به گفته محققان این نانوذرات هیچ آسیبی به گیاه وارد نمی‌کنند و عملکردهای طبیعی آن مانند فتوسنتز و تبخیر آب سطح برگ‌ها را دچار اختلال نمی‌کنند.

هدف نهایی محققان تولید گیاهانی است که امکان نوردهی خیابان ها و فضاهای عمومی را به صورت منفعل و بدون استفاده از منبع انرژی الکتریکی فراهم کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها