jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۲۵۱   ۰۲ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۲:۳۰

محققان دانشگاه ام آی تی با استفاده از فناوری نانو، گیاهانی را پرورش دادند که توانایی تولید نور در تاریکی را دارند و می‌توان از آن برای نوردهی فضاهای عمومی استفاده کرد.

به گزارش جام جم آنلاین، این محققان در گذشته با استفاده از مواد لوسیفراز و لوسیفرین که موجب درخشش کرم‌های شب‌تاب می‌شوند، گیاهانی را پرورش دادند که درخشش اندکی داشتند.

اکنون از طریق جایگزین کردن این مواد با ترکیبات فسفر توانستند میزان درخشش گیاهان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

این ترکیبات قادرند پرتوهای نور مرئی و ماوراء‌بنفش را جذب و ذخیره کرده و آن را به آرامی در قالب فرایند فسفرتابی آزاد کنند.

برای این منظور محققان از نانوذرات آلومینات استرانسیم به شکل فسفر استفاده کردند و این نانوذرات را با استفاده از سیلیس پوشاندند تا موجب آسیب به گیاه نشوند سپس این نانوذرات را از طریق حفره‌های موجود روی برگ‌ها وارد گیاه کردند تا در لایه‌ای موسوم به مزوفیل تجمع کنند.

این گیاهان پس از قرار گرفتن در معرض تابش نور LED یا نور خورشید، شروع به درخشش کردند. در آزمایشات اولیه این تکنیک با گیاهان مختلف مشخص شد با تنها ۱۰ ثانیه تابش نور LED برخی از گیاهان قادرند تا یک ساعت نوردهی کنند.

به گفته محققان این نانوذرات هیچ آسیبی به گیاه وارد نمی‌کنند و عملکردهای طبیعی آن مانند فتوسنتز و تبخیر آب سطح برگ‌ها را دچار اختلال نمی‌کنند.

هدف نهایی محققان تولید گیاهانی است که امکان نوردهی خیابان ها و فضاهای عمومی را به صورت منفعل و بدون استفاده از منبع انرژی الکتریکی فراهم کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها