سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه به مناسبت ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور ماه) روز جهانی بدون خودرو با تقویت شیوه نامه هایش برای حفظ کیفیت هوا اعلام کرد که آلودگی هوا اکنون از بزرگ ترین تهدیدهای زیست محیطی علیه بهداشت نوع بشر به شمار می رود که موجب مرگ زودرس سالانه هفت میلیون انسان می شود.
کد خبر: ۱۳۳۹۰۱۳

به گزارش جام جم آنلاین، این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد با قرار دادن رتبه آلودگی هوا در کنار استعمال دخانیات و تغذیه ناسالم، خواستار اقدام فوری برای کاهش قرار گرفتن انسان ها در معرض هوای آلوده شد.

این سازمان با کاهش تقریبا همه شاخص های شیوه نامه های کیفیت هوا نسبت به سال ۲۰۰۵ هشدار داد که تجاوز از سطوح تعیین شده تازه، با افزایش قابل توجه خطرهای بهداشتی برابر است و پایبندی به این معیارها، جان میلیون ها تن را حفظ می کند.

دولت ها از این شیوه نامه با هدف حفظ شهروندان از تاثیرهای منفی آلودگی هوا، به عنوان مرجع تعیین معیارهای لازم الاجرای قانونی، بهره برداری می کنند.

آخرین شیوه نامه های کیفیت هوای این سازمان که در سال ۲۰۰۵ انتشار یافت، تاثیر قابل ملاحظه ای بر سیاست های مبارزه با آلودگی در سراسر کره زمین داشته است.

این نهاد بهداشتی بین المللی اعلان کرد که با گذشت ۱۶ سال از صدور نخستین شیوه نامه، مجموعه شواهد و مدارک نیرومندتری پدید آمده که نشان دهنده چگونگی تاثیر منفی آلودگی در مناطق کم تمرکزتر بر بهداشت است که پیش از این کشف نشده بود.

این سازمان افزود: شواهد گردآوری شده برای توجیه اقدامات به منظور کاهش قرار گرفتن شهروندان در معرض آلودگی های هوایی نه تنها در برخی کشورها یا مناطق بلکه در سطح بین المللی و جهانی کفایت می کنند.

بیش از ۹۰ درصد جمعیت زمین در سال ۲۰۱۹ در مناطقی زندگی می کرند که تمرکز از سطح شیوه نامه ۲۰۰۵ گذر کرده بود و جنوب شرقی آسیا، آلوده ترین مناطق زمین بوده است.

امروزه آلودگی هوا به یکی از معضلات اصلی کلانشهرها در دنیا تبدیل شده و انگشت اتهام نیز به سمت خودرو گرفته شده است چون کارشناسان معتقدند که آنچه در حال حاضر به‌ عنوان آلودگی هوا از آن یاد می‌شود، بیشتر ذرات معلق هستند، ذراتی که ۷۰ درصدشان از طریق خودروها ایجاد می‌شود بنابراین استاندارد بودن خودرو در کاهش آلودگی هوا نقش بسزایی دارد البته نباید نقش سوخت را در این روند فراموش کرد که خود مقوله جداگانه ای است.

مطالعات نشان می دهد در ایران هر سال حدود ۴۰ هزار نفر در کشور به دلیل مواجهه با غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵ ) در هوا جان خود را از دست می دهند.

بر این اساس برای جلوگیری از این وضعیت، قانون هوای ‌پاک با هدف کاهش آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از سوی رئیس جمهوری وقت برای اجرا ابلاغ شد.

این قانون براساس ۳۴ ماده ۲۱ دستگاه اجرایی مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری، صدا و سیما و... را مکلف کرده است که هر یک به‌ تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور اجرایی کنند.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها