jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۵۷۷   ۲۴ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۰:۱۲

ارتش سوریه از طریق پیشبرد روند حل و فصل وضعیت افراد مسلح و نظامی‌های فراری در مناطق غرب استان درعا در آستانه تسلط کامل بر این استان در جنوب سوریه است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، ارتش سوریه برای ورود به شهرک‌های «مزیریب» و «تل شهاب» در غرب استان درعا در مجاورت مرز سوریه و اردن، آماده می‌شود.

یک مقام امنیتی سوریه هم خبر داد که کار حل و فصل اوضاع افراد مسلح و تحت تعقیب در شهرک الیادوده در شمال غرب استان درعا پایان پذیرفته است.

«حمزه حمام» رئیس کمیته آشتی در استان درعا در گفتگو با اسپوتنیک گفت: روز سه شنبه وضعیت ۵۳ فرد در این شهرک واقع در هفت کیلومتری غرب شهر درعا حل و فصل شد و در کل طی دو روز گذشته وضعیت ۲۷۱ نفر از جمله افراد مسلح و تحت تعقیب و نظامی‌های فراری حل و فصل شده است.

او با اشاره به اینکه مرکز آشتی در این شهرک تسهیلات بزرگی را که به کسانی که خواهان حل و فصل وضعیت خود هستند ارائه می‌دهد، گفت: در این راستا افراد مسلح سلاح‌های خود را تحویل می‌دهند و امضا می‌دهند که دست به کار‌هایی که موجب ایجاد هرج و مرج و تروریسم شود، نمی‌زنند.

حمام گفت: افراد مسلح سپس یک سند امنیتی دریافت می‌کنند و نام آن‌ها از لیست افراد تحت تعقیب خط می‌خورد و نظامی‌های فراری هم از لیست تحت تعقیب دستگاه قضایی خارج شده و به آن‌ها ماموریت پیوستن به واحد نظامی خود پس از مهلت سه ماهه داده می‌شود.

وی همچنین گفت که به کسانی که از خدمت سربازی فرار کرده اند مهلت داده می‌شود که با رسیدگی به وضعیت خود خدمتشان را از سر گیرند.

همزمان با فرایند آشتی، واحد‌هایی از ارتش سوریه و نیرو‌های امنیتی هم در همه محور‌های پیرامون شهرک الیابوده مستقر شدند تا امنیت کامل این شهر را تامین کنند.

ارتش سوریه در نقاط مهمی در مواضع مشرف به شهرک‌های مزیریب و «طفس» و راه‌های منتهی به شهرک‌های پیرامون الیادوده مستقر شدند و امنیت این راه‌ها را کاملا کنترل می‌کنند؛ به خصوص که این راه‌ها طی سال‌های گذشته جولانگاه باند‌های تروریستی بوده که دست به جرایم ترور و کاشت بمب‌های دستی می‌زدند.

واحد‌هایی از ارتش و نیرو‌های امنیتی سوریه هم مشغول عملیات جستجوی محله‌های الیادوده هستند تا بقایای سلاح و بمب‌های دستی را پیدا کرده و وضعیت امنیتی این شهر را تقویت کنند.

منابع ویژه اسپوتنیک گفتند که ارتش برای ورود به شهرک مزیریب در همجواری شهرک الیادوده آماده می‌شود که از موقعیت جغرافیایی و گردشگری مهمی برخوردار است و دریارچه مشهور مزیریب را دربرگرفته است.

کمیته امنیتی و نظامی در استان درعا با چهره‌های سرشناس مزیریب برای اجرای بند‌ها مربوط به تحویل سلاح و حل و فصل وضعیت افراد مسلح و استقرار ارتش و انجام عملیات جستجو در محله‌های این شهرک به توافق رسیدند و انتظار می‌رود که همچنین توافقی با گروه‌های مسلح در شهرک تل شهاب نیز به اجرا درآید.

واحد‌های ارتش و نیرو‌های امنیتی سوریه با همراهی پلیس نظامی روسیه صبح روز دوشنبه وارد شهرک الیادوده در غرب شهر درعا شدند، آن هم تنها چند روز پس از اجرای توافق در درعا البلد که به استقرار ارتش در آنجا و تسویه وضعیت افراد مسلح در آنجا منجر شد.

در حال حاضر پرچم سوریه بر فراز ساختمان‌های دولتی الیادوده به اهتزاز درآمده و مرکز تسویه وضعیت افراد مسلح همچنان در حال فعالیت است.

الیادوده در غرب استان درعا در مقاطع گذشته شاهد حوادث امنیتی متعدد از جمله مسدود شدن راه‌ها و حمله به پست‌های ارتش و چند عملیات ترور علیه نظامیان و غیرنظامیان بوده است.

در سال ۲۰۱۳ شهرک‌های واقع در غرب استان درعا و در مثلث سوریه، اردن و جولان اشغالی به تدریج از کنترل دولت سوریه درآمد؛ در سال ۲۰۱۸ ارتش سوریه کنترل آنجا را مجددا به دست آورد، اما به برخی شهرک‌ها با عملیات نظامی ورود نکرد تا افراد مسلح آن اشتی با دولت سوریه را بپذیرند، اما از آن زمان این امر محقق نشده بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها