آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن روابط خود را با پاکستان ارزیابی خواهد کرد.
کد خبر: ۱۳۳۷۳۴۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، وزیر خارجه آمریکا که در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان بصورت ویدئو کنفرانس حضور یافته بود تا به سوالات نمایندگان درباره خروج شتابزده دولت جو بایدن از افغانستان توضیح دهد، به آن‌ها گفت که پاکستان منافع زیادی در افغانستان دارد که با منافع آمریکا در تضاد است.

بلینکن تصریح کرد پاکستان کشوری است که به دنبال پیدا کردن جایگاه خود در افغانستان است. پاکستان به اعضای گروه طالبان پناه می‌دهد. از سوی دیگر پاکستان با آمریکا در مبارزه با تروریسم همکاری می‌کند.
به گزارش رسانه ها، وی در پاسخ به سوالی از سوی قانونگذاران که آیا وقت آن است که واشنگتن دوباره روابط خود با پاکستان را ارزیابی کند، گفت که دولت به زودی این کار را انجام می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد این یکی از مواردی است که در روز‌های آینده بررسی خواهیم کرد.
وی ادامه داد نقشی که پاکستان در ۲۰ سال گذشته بازی کرده است، همچنین نقشی که ما می‌خواهیم این کشور در سال‌های آینده بازی کند، و اینکه برای ایفای این نقش‌ها به چه نیاز دارد، را بررسی خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا در این جلسه همچنین اعلام کرد حتی بدبینانه‌ترین ارزیابی‌ها پیش‌بینی نمی‌کردند که نیرو‌های دولتی در کابل در حالی که نیرو‌های آمریکا در آنجا هستند، سقوط کنند.

وی از تصمیم دولت بایدن در خروج از افغانستان دفاع و اعلام کرد این دونالد ترامپ رییس جمهوری جمهوری خواه بود که برای اولین بار با گروه طالبان توافق کرد.

بلینکن با تکرار اظهارات جو بایدن اعلام کرد رییس جمهوری آمریکا باید بین خروج نیرو‌ها از افغانستان و یا اعزام تعداد بیشتری از سربازان آمریکایی به این کشور و به خطر انداختن جان آن‌ها انتخاب می‌کرد.

پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا و خروج پر از حاشیه و هرج و مرج این کشور از افغانستان باعث شد تا کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا که تحت تسلط دموکرات‌ها قرار دارند، خواهان تحقیقات گسترده در خصوص حضور آمریکا در افغانستان شوند.

جمهوری خواهان، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را مقصر هرج و مرج و تنش در افغانستان می‌دانند، اما دموکرات‌ها می‌گویند قصد دارند تمام تاریخچه بیست ساله حضور آمریکا در افغانستان را بررسی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا برای خاتمه طولانی‌ترین جنگ این کشور، ۱۷ روز تاریک و دلهره آور را برای آمریکایی‌ها و جهان و پایانی مرگبار و پر از درد و رنج را برای مردم افغانستان رقم زد تا در واقع پایان پروژه ناکام "ملت سازی" آمریکا را اعلام کند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها