jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۶۰۵۳   ۱۵ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۲:۳۰

سرفه و عطسه از علائم شایع ابتلا به بیماری کروناست. به‌خصوص قطاری‌بودن و تداوم سرفه‌ها در این بیماری مشخصه متمایزکننده آن است. هر عطسه یا سرفه، تکانی شدید برای قفسه سینه محسوب می‌شود و تکرار این تکان‌ها و ضربه‌ها باعث آسیب به محل اتصال دنده‌ها به جناغ سینه در جلوی قفسه سینه و اسپاسم و اختلال عملکرد عضلات بین دنده‌ای و اطراف ستون فقرات می‌شود.

انتهای دنده‌ها در محل اتصال‌شان به جناغ سینه غضروفی و انعطاف‌پذیر هستند و در اثر سرفه و عطسه مکرر، التهاب پیدا کرده و دردناک می‌شوند.

این درد شدید و خنجری که به غیر از این شرایط در تصادفات رانندگی و آسیب‌های ورزشی هم می‌تواند ایجاد شود، بیمار را بابت سلامت قلب و عروق یا احشا مانند دستگاه گوارش نگران کرده و باعث ارجاع وی به متخصصان قلب و عروق و گوارش می‌شود.

در بسیاری از موارد بیمار ابراز می‌کند تصور می‌کرده درد قدیمی معده به جناغ سینه‌اش انتشار یافته است اما مهم‌ترین مشخصه‌ای که نشان می‌دهد درد منشأ اسکلتی و عضلانی دارد و منشأ احشایی ندارد، حرکت‌دادن و باز و بسته کردن اندام‌های فوقانی است که درد را تشدید خواهد کرد حتی سرفه‌کردن هم می‌تواند درد را تشدید کند و نشانه بارز درگیری غضروف‌های انتهای دنده‌ها و اسپاسم عضلات اطراف است.

این مشکل «سندرم تیتز» نام دارد. در صورت طولانی‌شدن این درد و وضعیت ناخودآگاهی که بیمار برای کاهش درد به خود می‌گیرد و کمی به جلو خمیده می‌شود، فشار به ناحیه پشت ستون فقرات افزایش می‌یابد و بار بیشتری بر عضلات این قسمت وارد می‌شود که می‌تواند اسپاسم عضلات و درد قسمت بین کتف‌ها و ناحیه گردن را هم به دنبال داشته باشد.

اولین و مهم‌ترین عامل در بهبود بیمار، استراحت و درمان سرفه است تا دیگر ضربه جدیدی به قفسه سینه و دنده‌ها وارد نشود.

کم‌ کردن تحرکات بدنی و بستن یک شال یا سینه‌بند کشی پهن برای محدودکردن حرکات این ناحیه اقدام بعدی در جهت درمان سندرم تیتز است.

استفاده از قرص‌های مسکن و ضدالتهاب مانند استامینوفن و ایبوبروفن و مالیدن ژل‌ها و پمادهای ضدالتهاب مانند پیروکسیکام، دیکلوفناک، رزماری، متیل سالیسیلات و ... روی ناحیه درد از روش‌های مهم کنترل و درمان زودهنگام این آسیب است.

فیزیوتراپی و استفاده از لیزر، درمان‌های دستی و آزادسازی عضلات و چسباندن نوارهای فیزیوتراپی هم می‌تواند طول درمان را کوتاه‌تر و بهبود بیمار را تسریع کند.

پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها