jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۴۷۷۶   ۰۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۹:۲۲

در خیز پنجم کرونا، روند واکسیناسیون با افت و خیزهایی ادامه دارد؛ این در حالی است که بررسی‌های بیشتر نشان دهنده کاهش چشمگیر تزریق واکسن در روزهایی خاص از جمله تعطیلات آخر هفته است؛ موضوعی که شاید نبود واکسن در برخی روزها و همچنین تعطیلی برخی مراکز واکسیناسیون و مراجعه کمتر مردم بویژه در روزهای تعطیل؛ بخشی از علت آن باشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، روند واکسیناسیون کرونا در ایران از روز ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹ با تزریق واکسن به کادر درمان آغاز شد. روندی که با ورود گروه‌های سنی به برنامه واکسیناسیون کشوری فراز و نشیب زیادی داشت. از کاهش تعداد تزریق واکسن روزانه، صف‌های طولانی واکسیناسیون، ثابت ماندن طولانی مدت سن تزریق واکسن در یک گروه هدف تا کمبود موقت واکسن و تاخیر در تزریق دُز دوم برخی افراد و. همه اتفاقاتی است که طی حدود ۶ ماه گذشته تجربه کرده‌ایم.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت نیز هم اکنون متولدین ۱۳۵۰ و قبل از آن امکان ثبت نام برای دریافت واکسن را دارند. البته؛ علاوه بر آن، متولدین ۱۳۵۱ تا ۱۳۶۰ که ساکن استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، قم و هرمزگان هستند و پرونده بهداشت دارند نیز، امکان ثبت‌نام دارند و می‌توانند با مراجعه به مراکز منتخب واکسیناسیون کرونا، این واکسن را دریافت کنند. این در حالی است که با افزایش واکسیناسیون در گروه‌های شغلی خاص مانند معلمین، کارکنان مراکز تجمعی و... بدون درنظر گرفتن سن افراد، روند واکسیناسیون نسبت به روز‌های ابتدایی آغاز آن سرعت بهتری گرفته است؛ هرچند که تززیق واکسن در برخی روز‌ها بویژه تعطیلات آخر هفته با کاهش روبرو می‌شود.

بررسی‌های صورت گرفته از تاریخ ۷ مردادماه لغایت ۷ شهریورماه نشان می‌دهد که روند واکسیناسیون در کشور طی روز‌های جمعه (۸_ ۱۵_۲۲_۲۹ مرداد و ۵ شهریور) به طور محسوسی کاهش یافته است؛ به شکلی که کمترین میزان تزریق واکسن در کشور طی یک ماه گذشته مربوط به ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز جمعه ۵ شهریورماه است که تنها ۱۹۲۸۴۶ دُز واکسن تزریق شده است و این در حالی است که دو روز پیش از آن یعنی چهارشنبه ۳ شهریور رکورد تزریق روزانه واکسن در کشور شکسته شده و میزان تزریق به ۷۶۴۱۸۵ دُز واکسن رسیده بود.

کاهش موجودی واکسن، تعطیلی برخی مراکز واکسیناسیون و سفر‌های بین استانی در روز‌های تعطیل می‌تواند مهم‌ترین دلایل کاهش تزریق واکسن در روز‌های ذکر شده باشد و این درحالی است که با توجه به محدودیت‌های شغلی شاغلان در روز‌های میانی هفته، تصور می‌شود تقاضا برای دریافت واکسن در روز‌های تعطیل باید افزایش داشته باشد.

از طرفی بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا ظهر روز گذشته، ۱۸ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۴۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۷ میلیون و ۹۱۴ هزار و ۸۸۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۲۶ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۱۲۶ دُز رسیده است.

افت و خیز در روند واکسیناسیون، در شرایطی رخ می‌دهد که رییس جمهور و همچنین وزیر جدید بهداشت افزایش روند واکسیناسیون و مدیریت کرونا را اولویت اصلی کشور خوانده اند و از طرف دیگر در روز‌های اخیر در بازوی بالارونده کرونا در کشور قرار داریم و رکورد مرگ‌های کرونایی با ۷۰۹ مرگ در یک ۲۴ ساعت شکسته شده و روزانه مرگ‌های ۵۰۰ تایی و ۶۰۰ تایی و بالاتر را شاهد هستیم.

در شرایطی که به اذعان متخصصین هنوز نمی‌توان قله‌ای برای پیک پنجم کرونا متصور شد و از طرفی خطر بروز پیک ششم کرونا با جهش لامبدا بیخ گوش کشور است؛ بی تردید علاوه بر مراعات موارد بهداشتی از سوی مردم، واکسیناسیون حرف اول را در کاهش موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از آن می‌زند؛ حال سوال اینجاست که کاهش تزریق واکسن در روز‌هایی خاص به دلیل تعطیلی یا نیمه تعطیلی مراکز واکسیناسیون چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ قول‌های داده شده برای رسیدن محموله‌های جدید واکسن در شهریور ماه چه شد؟ آیا با این روند می‌توان تضمین کرد واکسیناسیون گروه هدف که حدود ۶۰ میلیون نفر برآورد می‌شود، طبق وعده وزیر بهداشت تا بهمن ماه سال جاری به اتمام برسد؟

در هر حال تجربه موفق استان سیستان و بلوچستان در تسریع روند واکسیناسیون نشان دهنده تاثیر شگرف آن در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر است و توقع می‌رود با تامین به موقع واکسن و فعالیت مناسب مراکز واکسیناسیون در تمامی ایام هفته، هرچه سریع‌تر نسبت به ایمنی گروه هدف جامعه اقدام شود و جلوی سیر فزاینده بیماری و کشتار ناشی از آن گرفته شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها