jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۲۴۳۹   ۲۵ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۳۱

با اینکه بونوبوها از شامپانزه‌ها مودب‌تر به نظر می‌رسند

شامپانزه‌ها هم سلام و خداحافظی می‌کنند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد شامپانزه‌ها و بونوبوها هنگام ورود و خروج و در زمان مراودات اجتماعی به یکدیگر سلام و از هم خداحافظی می‌کنند.

title

به گزارش جام‌جم آنلاین از Live Science محققان در این مطالعه که در 20 مرداد 1400 در مجله iScience منتشر شد، نوشتند: «یافته‌های ما نشان می‌دهد دو گونه از میمون های بزرگ معمولاً هنگام ایجاد، اجرا و خاتمه اقدامات مشترک با انسان فرایند و مراحل مشابهی را طی می کنند.»

البته میمون‌ها نه‌تنها معادل یک آواز «چه خبر؟» در طول بازدیدهای اجتماعی داشتند، بلکه نشانه‌های غیرکلامی زیادی از خود نشان دادند. این اتفاق در مورد انسان ها نیز رخ می‌دهد. برای مثال، هنگامی که افراد برای تعامل نزدیک‌تر می‌شوند ، اغلب بدن خود را به سمت یکدیگر متمایل می‌کنند، به یکدیگر نگاه می‌کنند و قصد در آغوش گرفتن یا بوسیدن پیش از شروع صحبت را نشان می‌دهند. هنگام ترک تعامل، افراد اغلب بدن خود را از یکدیگر دور می‌کنند.

به گفته محققان، این رفتارها «تعهد مشترک» است که تا حدی احساس تعهدی است که ما نسبت به یکدیگر احساس می‌کنیم، اما همچنین نشان‌دهنده فرآیند ایجاد تعامل متقابل و توافق برای پایان‌دادن به آن است.

برای تعیین اینکه آیا شامپانزه‌ها و بونوبوها این رفتارها را انجام می‌دهند یا خیر، محققان 1242 فعل و انفعال میمون‌ها را در باغ‌وحش‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند این نخستی‌ها اغلب با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند - اغلب با اشاره‌هایی که شامل خیره‌شدن و لمس یکدیگر، دست دادن یا سر زدن است. آنها این کارها را قبل و بعد از برخورد مانند نظافت یا بازی انجام می‌دهند. با این حال از بین این دو گونه، بونوبوها قطعاً مودب‌تر بودند و بیشتر از شامپانزه‌ها به یکدیگر سلام می‌کردند.

محققان دریافتند هنگام شروع یک تعامل مشترک، بونوبوها در 90درصد موارد سیگنال‌های ورود و نگاه متقابل را رد و بدل می‌کردند، در حالی که شامپانزه‌ها این کار را در 69درصد از موارد انجام می‌دادند. همچنین بونوبوها در حین خروج بر شامپانزه‌ها پیشی گرفتند و در 92درصد مواقع رفتارهای خروجی را نشان می‌دادند، در حالی که شامپانزه ها در 86درصد تعاملات آن را نشان می‌دادند.

تیم تحقیقاتی همچنین بررسی کرد آیا این رفتارها هنگام تعامل میمون‌ها با افراد دیگر نیز تغییر می‌کند یا خیر. آنها دریافتند بونوبوها با یکدیگر نزدیک‌تر هستند و مدت رفتارهای ورود و خروج آنها کوتاه‌تر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها