jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۳۳۰۳۲۲   ۱۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۰:۴۲

گفت‌وگو با پریا شهریاری ناظر ایرانی رقابت‌های فوتبال المپیک

نظارت در فینال فوتبال برایم ارزشمند است

ایران در فوتبال المپیک «بی‌سهم» نیست. خانم پریا شهریاری رئیس سابق کمیته فوتبال ساحلی به عنوان ناظر مسابقات فوتبال المپیک در ژاپن به سر می‌برد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ، او در گفت‌و‌گوی اختصاصی با جام‌جم  از تجربیاتش در این تورنمنت بزرگ می‌گوید.

 

 چه شد به عنوان ناظر انتخاب شدید؟

سال ۲۰۱۴ آزمونی برگزار شد که در آن آزمون شرکت کردم و موفق شدم. پس از آن در سطح آسیا نظارت فوتبال و فوتسال را آغاز کردم و به طور همزمان ابلاغ‌های فیفا را هم دریافت کردم. در واقع نفرات برتر آسیا مورد استفاده قرار گرفتند و در مسابقات مقدماتی المپیک فيفا ناظر آسیا بودم که توسط AFC معرفی شدم و کم کم جزو ناظران فیفا شدم. بعد از آن در مسابقات فیفا انجام وظیفه کردم که با توجه به نظارت ویژه‌ای که فیفا روی عملکرد کادر اجرایی خود در مسابقات دارد، خوشبختانه عملکردم مورد تاییدشان قرار گرفت، به طوری که در المپیک جوانان جهان در آرژانتین در دو بخش آقایان و بانوان از من دعوت شد و همچنین در جام‌جهانی فوتبال ساحلی نیز برای نخستین‌بار به عنوان یک ایرانی موفق شدم مسؤولیت مهم نظارت بازی فینال جام‌جهانی آقایان را برعهده بگیرم. تاكنون ناظر ۱۵ مسابقه بودم.

 

 گزارش‌هایی که برای نظارت می‌دهید معمولا شامل چه موارد و چه عناوینی است؟

گزارش‌ها با توجه به مسؤولیت‌هایی که در هر بخش از برگزاری مسابقه وجود دارد، برعهده ناظر مسابقه است. گروه رسانه، بازاریابی، پخش بازی‌ها، هماهنگ‌کننده مسابقه هر کدام مسؤولیت‌هایی دارد و ناظر روی روند کلیه امور بخش‌ها نظارت می‌کند. لازمه آن اشراف کامل به همه مقررات فيفاست تا روی همه بخش‌ها به صورت همزمان نظارت کرده و کمبود یا نقص‌های موجود را برای برگزاری هر چه بهتر يك مسابقه برطرف کند. ضمن این‌که تنها ناظر مسابقه امکان تنظیم گزارش از اتفاقات هر بازی را دارد و در نهایت با تایید ناظر برگزاری به فیفا ارسال می‌شود. همچنین اگر در بخش‌ها مانند افسر پزشکی، مدیررسانه، بازاریابی یا … هرگونه مشکلی داشته باشند تنها امکان اعلام به فیفا توسط ناظر مسابقه را دارند و به نوعی همه رویدادها توسط ناظر رسمیت پیدا می‌کند.

 

 شما از کی وارد توکیو شدید و کلا فضای آنجا چطور است؟

از چند روز قبل از شروع مسابقات فوتبال وارد توکیو شدم. به هرحال این المپیک به نسبت دوره‌های قبل بسیار متفاوت است که به دلیل شیوع کروناست و حتی خود ما که جزو برد اجرایی فیفا در المپیک هستیم تنها اجازه حضور در هتل و ورزشگاه را داریم و همه رفت‌و‌آمدها به‌شدت تحت کنترل است. ضمن این‌که در هتل محل اقامت حتی آسانسور و محل ورود و خروج ما را مجزا از سایر مهمانان کرده‌اند و هر روز از همه ما تست کرونا گرفته می‌شود. به طور کلی تحت‌نظر هستیم و شرایط کرونا این دوره را متفاوت کرده است، به خصوص که عدم حضور تماشاگران شور و هیجان بازی‌ها را کم کرده است.

 

 غیر از شما ایران نماینده دیگری هم دارد؟

خیر من تنها ناظر ایرانی حاضر در این تورنمنت هستم.

 

 رسیدن به المپیک کلا افتخار بزرگی است. از تجربیاتی که تا اینجا به دست آورده‌اید بگویید. بزرگترین هدفتان در آنجا چیست؟

کلا المپیک معتبرترین رویداد ورزشی جهان است، طبیعی است که بالاترین استانداردها در نظر گرفته شده است. برای خود من تجربه بسیار خوبی است، حضور در المپیک برای هر شخصی می‌تواند یک کارگاه آموزشی فوق‌العاده باشد. از سال ۲۰۱۴ که وارد بخش نظارت شدم همیشه مشتاق حضور در مسابقات المپیک بودم، به خصوص که حضور در این سطح کار آسانی نبوده است. در این سال‌ها در مسابقات مختلفی مانند المپیک جوانان جهان، بازی‌های آسیایی که شبه المپیک در مقیاس کوچک‌تر است و … حضور داشتم، اما المپیک شرایط کاملا متفاوتی دارد و به روزترین متد برگزاری مسابقات را باید در این تورنمنت به کار گرفت. امیدوارم حاصل این تجربیات را به کشورم منتقل کنم. می‌توانم صادقانه بگویم که پس از نظارت در جام‌جهانی، بزرگترین هدف من در بخش نظارت مسابقات، حضور در المپیک بود. اگر بتوانم در فینال المپیک هم ناظر باشم برایم ارزش زیادی خواهد داشت.

 

 چه مسابقاتی را تا اینجا نظارت کرده‌اید؟

باتوجه به حضور ۱۶ تیم در بخش آقایان و ۱۲ تیم بانوان، طبیعتا تعداد مسابقات زیاد است و برگزاری مسابقات در هفت ورزشگاه و شش شهر باعث استفاده از ناظران زیادی شد. خودم به چهار شهر مختلف سفر کردم و تا این لحظه در مرحله نیمه‌نهایی حضور داشتم.

حسین خلیلی - گروه ورزش / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها