jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۹۵۲   ۱۳ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۷:۰۳

یک پزشک، تصویری را به اشتراک گذاشته است که تفاوت بین ریه های فردی که کاملاً واکسینه شده و مبتلا به کرونا را با فردی که واکسینه نشده و کرونایی است را نشان می دهد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، ابتلا به کرونا حتی در میان افرادی هم که دو دوز واکسن کرونا زده اند رخ می دهد هر چند احتمال آن کم است. با این حال کسانی که با وجود واکسینه شدن کرونا گرفته اند به طیف شدید آن دچار نشده اند و بیماری خفیفی را پشت سر می گذارند.

یک پزشک آمریکایی در میسوری که هزاران نفر از مبتلایان به ویروس کرونا را تا امروز درمان کرده تصویری از ریه های بیمار واکسینه نشده و تصویر دیگری از ریه فرد واکسینه شده که کرونا گرفته است را به اشتراک گذاشت.

در این عکس ریه بیمار کرونایی ، بدون سابقه تزریق واکسن، به شکل محسوس و البته خطرناکی سفید است. حتی جای زخم نیز دیده می شود و غوغای این ویروس در ریه فرد مشهود است.

اما اسکن ریه بیمار کرونایی واکسینه شده نشان می دهد که هوا به مقدار کافی و البته تقریبا راحت در ریه فرد نشان می دهد و سفیدی های موجود در ریه فرد واکسینه شده در آن دیده نمی شود. کروناویروس اغلب منجر به عوارضی مانند ذات الریه می شود و زمانی رخ می دهد که ریه ها از مایع پر شده و ملتهب می شوند.

با پر شدن کیسه های هوا از مایع ، آنها نمی توانند اکسیژن زیادی دریافت کنند که منجر به علائمی مانند سرفه و تنگی نفس می شود.

مطالعات نشان می دهد کرونا به سلول های اپیتلیال نیز آسیب می زند.

اشعه ایکس بیمار واکسینه شده مقدار زیادی فضای سیاه را نشان می دهد ، به این معنی که فرد قادر است مقدار زیادی هوا را استنشاق کند.

در مقایسه ، عکس اشعه ایکس ریه های بیمار واکسینه نشده تقریباً کاملاً سفید است که به نام تاری ریه شناخته می شود.

تاری ریه ابرهای مبهمی از سفید هستند که در مقابل تاریکی ریه ها متضاد هستند  و معمولاً نشان می دهد ریه ها مملو از چیزهایی مانند مایع ، باکتری ها یا سلول های سیستم ایمنی است.

همچنین به این معنی است که بیمار نمی تواند به اندازه معمول اکسیژن دریافت کند.

این تصاویر بار دیگر نشان می دهد اهمیت ترزیق واکسن کرونا تا چه اندازه حیاتی است و تا چه اندازه از مرگ و میر ناشی از کرونا جلوگیری می کند. 

این تصویر ریه فردی را نشان می دهد که واکسن کرونا نزده و به بیماری کرونا هم مبتلا شده است. سفیدی های موجود در عکس مشهود است: 

تفاوت ریه فرد واکسینه شده با فرد واکسینه نشده (تصاویر)

 

این تصویر نیز ریه فردی را نشان می دهد که با وجود زدن واکسن کرونا، تست کرونای او مثبت شده اما بر خلاف یک فرد واکسینه نشده، ریه او سفیدی های کمتری دارد که حاکی از آسیب کم به ریه اوست.

تفاوت ریه فرد واکسینه شده با فرد واکسینه نشده (تصاویر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها