jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۷۱۲   ۰۵ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۲۵

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تأکید بر اینکه ما بعد از دو سال هنوز در حال آزمون و خطا هستیم، یادآور شد: دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات، ما در پیک کرونا چیزی به اسم تعطیلات نداریم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، علی اسداللهی امین با اشاره به اینکه این پیک جدید سخت‌تر از پیک‌های قبلی بوده، اظهار کرد: متأسفانه فاجعه رخ داده و آمار بستری‌ها و مراجین و فوتی‌ها بالاتر رفته است، در حوزه پیشگیری یک بخش اساسی به دولت برمی‌گردد که دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات، چون تعطیلات نتیجه عکس داده و حجم سفر‌ها را بیشتر می‌کند و تنها موج بیماری از شهری به شهر دیگر منتقل می‌شود، تازه همین تعطیلات هم دیر اعلام شد و باید دو هفته قبل انجام می‌شد یعنی قبل از اینکه وارد پیک شویم تمهیدات باید انجام شود نه بعد از آن.

وی ادامه داد: ما در پیک کرونا چیزی به اسم تعطیلات بلکه تنها قرنطینه داریم، بخش دوم وظائف دولت هم سرعت‌دهی به واکسیناسیون عمومی است که متأسفانه در هیچ‌کدام از این بخش‌ها به خوبی عمل نکرده است. اما وظیفه مردم هم رعایت اصول ایمنی و پرهیز از سفر و حضور در تجمعات عمومی است، چون در نهایت آسیب اصلی به خود مردم وارد می‌شود و من فکر می‌کنم اگر به همین منوال پیش برویم موج‌های بعدی را هم تجربه خواهیم کرد.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: دوره کمون ویروس حداکثر هفت روز است و لااقل ما برای قطع مقطعی زنجیره ویروس باید هفت روز قرنطینه اعلام می‌کردیم، ولی ما بعد از دو سال همچنان آزمون و خطا می‌کنیم و این مشکل‌ساز خواهد شد، چراکه متأسفانه تمام فشار بر روی کادر درمان بوده و مدیریت تخت‌های بیمارستانی برای پوشش‌دهی بیماران کرونایی بسیار سخت شده است.

اسداللهی امین با اشاره به اینکه ما به دلیل کمبود فضا، به ناچار تخت‌های بیماران را با کپسول اکسیژن در راهرو‌ها قرار می‌دهیم، گفت: لذا عاجزانه از مردم تقاضا می‌کنم رعایت کنید آن کسی که ضرر می‌کند در نهایت ما هستیم، شاید خیلی از مسؤلان ما را درک نکنند و اصلا متوجه این اوضاع نشوند این گریه‌ها را که هر روز و هر روز تکرار می‌شود ما می‌بینیم.

وی در ادامه در خصوص راه‌های درمان در گروه‌های پرخطر توضیح داد: یک سری گروه‌هایی داریم که اگر مبتلا شوند با خطر بیشتری مواجه خواهند شد که از آن جمله افراد دارای فشار خون بالا، افراد چاق و دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، در همه دنیا توصیه شده که این افراد در همان روز‌های اول که ویروس در حال تکثیر است یک سری دارو‌هایی بگیرند که ما از وزارت بهداشت توقع داشتیم آن‌ها را وارد کشور کند، همچنین باید از پلاسمای بهبودیافتگان در این مرحله استفاده شود، چون استفاده از این روش در فاز التهابی اشتباه بوده و دیگر پاسخگو نخواهد بود.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه در ۸۰ درصد موارد افراد بدون مشکل بهبود پیدا می‌کنند، عنوان کرد: مشکلی که در این پیک داریم این است که، چون جوان‌تر‌ها هم بیشتر درگیر می‌شوند تا زمان درگیری کامل ریه و وارد شدن به فاز التهابی به پزشک مراجعه نمی‌کنند که این بسیار اشتباه است، لذا افراد با احساس سنگینی در ریه، تنگی نفس و سرفه شدید سریع باید به پزشک مراجعه کنند، چون ما بر اساس ریزفاکتورها، چک کردن فاکتور‌های التهابی، مشاهده درگیری اولیه، سطح اکسیژن خون، متوجه می‌شویم که بیمار در حال وارد شدن به فاز التهابی شدید است.

اسداللهی امین در خصوص واکسیناسیون نیز یادآور شد: متأسفانه من فکر نمی‌کنم با این سرعت در واکسیناسیون بتوانیم به نتیجه قابل قبولی برسیم و در این فرصتی که داریم بهتر است از تجربیاتی که از قبل داشتیم استفاده کرده و از ظرفیت نیرو‌های بسیج و اورژانس برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون بهره بگیریم.

وی در پایان تصریح کرد: در واقع با اجرای طرح‌های بهتر می‌توان به واکسیناسیون سرعت بخشیده و از تجمعات در صف‌های تزریق واکسن جلوگیری کرد، چون بسیاری از افراد پس از تزریق واکسن دچار کرونا شدند که بعد مشخص می‌شود در همین صف‌ها آلوده شدند، همچنین مسؤلان از حالا باید به فکر دز دوم همین واکسن‌ها هم باشند تا در مرحله بعد با کمبود مواجه نشویم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها