جدیدترین علائم کرونای دلتا/ ویروس جهش یافته کودکان را بیشتر مبتلا می کند

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با بیان اینکه ویروس دلتا در سنین کمتر دیده می شود و به نظر می رسد درگیری در بچه ها در این نوع بیشتر است، گفت: به نظر می رسد اگر در نوع جهش یافته دلتا هر چه سریعتر درمان ضد ویروسی را شروع کنیم بتوانیم زودتر بیماری را کنترل کنیم.
کد خبر: ۱۳۲۸۵۴۹
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به اینکه علائم بالینی کرونا در جهش‌های مختلف خیلی بزرگ و متفاوت نبوده است، گفت: البته در نوع دلتا بروز سردرد و آبریزش بینی بارزتر است که در کووید ووهان این علامت کمتر دیده می‌شد. همچنین علائم گوارشی و درد معده در موتاسیون جدید بیشتر از انواع قبلی است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم افراد سالمند، چاق، فشارخونی ها، بیماران قلبی، دیابتی‌ها و بیماران مزمن کلیوی در معرض بیشتر ابتلا به کرونا هستند. اما برخلاف نوع ووهان که در افراد سالمند بیشتر دیده می‌شد، ویروس دلتا در سنین کمتر نیز دیده می‌شود و به نظر می‌رسد درگیری در بچه‌ها نیز در این نوع بیشتر است.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در خصوص اثرگذاری واکسن‌ها بر جهش جدید دلتا بیان داشت: به نظر می‌رسد هر پلتفرم واکسنی روی جهش دلتا هم اثری داشته باشد، اما درصد اثرات هر واکسن خیلی متفاوت است و هنوز نمی‌توانیم آمار دقیقی در خصوص درصد اثرات واکسن‌ها بر ویروس جدید بدهیم.

وی در رابطه با درمان‌های خاص مربوط به جهش دلتا گفت: کووید ۱۹ دو فاز ویروسی و التهابی دارد که فاز التهابی شدیدتر است، به نظر می‌رسد در نوع جهش یافته دلتا هر چه سریعتر درمان ضد ویروسی را شروع کنیم می‌توانیم کل بیماری را کنترل کنیم.

این فوق تخصص بیماری ریه ادامه داد: در جهش‌های جدید فاز التهابی زودتر شروع می‌شود مثلا اگر درگیری ریوی در نوع ووهان در هفته دوم بود، در جهش دلتا لزوما در هفته دوم نیست و می‌تواند سه یا چهار روز بعد از شروع بیماری، فاز التهابی سریعتر و شدیدتر آغاز شود؛ بنابراین لزوم درمان زودتر و شدیدتر در فاز ویروسی و التهابی ویروس دلتا می‌تواند آمار مرگ و میر را کمتر کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در خصوص آخرین وضعیت اپیدمی در کووید ۱۹ استان سیستان و بلوچستان هم گفت: طی هفته اخیر از شهرستان‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان بازدید داشته ام و طبق مشاهدات و گزارشات وضعیت اینجا اینطور نیست که از کنترل خارج شده باشد و مراکز درمانی خدمات خوبی به بیماران سرپایی، بستری و آی سی یو ارائه می‌دهند.

عابدینی اضافه کرد:، اما به هر صورت در اپیدمی‌ها شرایط خاص می‌شود و، چون سیستان و بلوچستان در پیک‌های قبلی تعداد مبتلایانش کمتر از بقیه استان‌ها بوده و جزء استان‌هایی بوده که کمتر درگیر ویروس انگلیسی در پیک چهارم شد.

وی تأکید کرد: فعلا شرایط اپیدمی در استان سیستان بلوچستان به لحاظ تخت، دارو و ... تحت کنترل است و با امکانات استان می‌توانند وضعیت را مدیریت کنند.

عابدینی عنوان کرد: مثلا طبق بازدید‌ها و گزارشات ما، هنوز در ایرانشهر تخت خالی در بخش عادی و ویژه داریم. یا مثلا در زابل از سه بیمارستانی که وجود دارد، یک بیمارستان فقط درگیر بیماری کووید است و فعلا ظرفیت‌های موجود استان پاسخگوی نیاز‌های مردم است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها