jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۴۶۹   ۰۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۹:۳۳

وزیر منابع آبی عراق با اذعان به اینکه طرف عراقی هنوز توافق امضا شده بین دو کشور در سال ۱۹۷۵ معروف به «معاهده الجزائر» را به رسمیت نمی شناسد گفت که بغداد از این موضوع بیشتر خسارت می بیند بنابراین چاره ای جز اجرای مفاد آن ندارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا «مهدی الحمدانی» روز یکشنبه در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که حل مشکل کمبود آب در عراق نیازمند مصوبه‌ای در دولت یا پارلمان عراق است که توافق ۱۹۷۵ بین دو کشور را به رسمیت بشناسد.

وی تصریح کرد: مناطق جنوب عراق و هم مرز ایران یا نزدیک به استان خوزستان ایران با افزایش گرمای هوا و نیز تغییر مجرا‌های برخی رود‌ها روبه رو هستند که این مسائل، تغییراتی در طبیعت منطقه ایجاد کرده و بر کشاورزی هر دو کشور تاثیر گذاشته است.

مقام عراقی ادامه داد: عراق ۴ روز است که از جریان آب رود سیروان در ایران به سوی دربندیخان و سپس رود دیالی برخوردار شده است، اما فعلا از میزان آن، آماری منتشر نشده است؛ با این وجود، رهاسازی آب به معنای پایان بحران کم آبی در استان (دیالی) نیست.

وی گفت: به صورت عملی امکان جاری کردن آب‌ها از ایران به سوی عراق وجود ندارد، زیرا این نیازمند راه حل‌هایی مانند محاصره آب است تا به مجرا‌های اصلی خود بازگردد.

الحمدانی تاکید کرد: ایران قول نشستی با طرف عراقی برای بررسی مشکل داده است و اصرار دارد که پروتکل خاص آب‌ها در توافق ۱۹۷۵ به اجرا گذاشته شود، اما عراق زیر باز اعتراف به آن توافق نمی‌رود. ما معتقدیم که برای عراقی‌ها اجرای بند‌های این توافق بهتر است یا اینکه تصمیمی سیاسی از سوی دولت یا پارلمان عراق مبنی بر به رسمیت شناختن این توافق، گرفته تا مشکل آب حل شود. ما خواهش می‌کنیم به این توافق اعتراف کنید.

به گفته وزیر عراقی، «پروتکل توافق، ضامن تقسیم آب بر اساس بند‌های آن است و ایران برای اجرای توافق، نشستن پشت میز گفتگو را پیشنهاد داده است در حالی که عراق هنوز آن را به رسمیت نمی‌شناسد و این به عراق بیشتر از ایران خسارت زده است».
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها