jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۲۰۳   ۰۳ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۴:۰۶

یک شرکت سوئیسی برای کمک به خلبانان برای هدایت هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور آن، یک ابزار هدایت هوشمند موسوم به اسمارت گلاید ابداع کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین، شرکت گرامین اینترنشنال ابزار یاد شده را با هدف کاهش فشار و نگرانی خلبانان ابداع کرده است.

این ابزار در صورت از کار افتادن موتور هواپیما هدایت آن را در دست می‌گیرد و مسیر حرکت را به سمت نزدیک ترین فرودگاه موجود مشخص می‌کند.

در شرایط از کارافتادن ناگهانی موتور هواپیما خلبان باید آن را در مسیر و زاویه‌ای درست قرار دهد تا با تکیه بر جریان‌های هوایی بتوان تعادل هواپیما را حفظ کرد و سپس برای راه اندازی مجدد موتور تلاش کرد.

تلاش برای انجام همه این امور با یکدیگر خطر تصمیمات اشتباه و مرگبار خلبانان را افزایش می‌دهد و این ابزار جدید چنین خطری را کاهش می‌دهد.

سیستم یادشده با محصولات و ابزار ناوبری مختلف مانند سیستم‌های ناوبری سری GTN Xi گرامین و ترانسپوندرهای GTX ۳۴۵/GTX ۳۴۵R سازگاری دارد و می‌تواند بسیاری از امور مربوط به وضعیت موتور هواپیما را نیز به طور خودکار یا در صورت درخواست خلبان انجام دهد.

مهم‌ترین اقدام این سیستم تنظیم سرعت و شرایط حرکت هواپیما با توجه به وضعیت آب و هوا، فاصله با مقصد، میزان دید، جغرافیای محل پرواز و غیره است.

در صورت در دسترس نبودن هیچ فرودگاهی اسمارت گلاید برای خلبان هشدارهای صوتی و بصری می‌فرستد و به جستجو برای یافتن محلی برای فرود ادامه می‌دهد.

این سیستم در زمان نزدیک شدن به فرودگاه پیدا شده هم به ارسال علائم هشداردهنده به خلبان ادامه می‌دهد تا به وی برای کنترل شیوه فرود کمک کند.

اگر فرود در محوطه‌ای به غیر از فرودگاه انجام شود این سیستم بازهم هشدارهای صوتی در مورد ارتفاع و شرایط محیطی ارسال می‌کند. انتظار می‌رود عرضه این سیستم ظرف چند ماه آینده آغاز شود.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها