فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران:

شرایط کرونایی تهران تا ۲ هفته آینده بهبود نمی‌یابد

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران:

وضعیت کرونا در پایتخت بحرانی است / ۲۵ درصد مراجعه کنندگان نیاز به بستری دارند

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران با تاکید بر اینکه وضعیت کرونا در تهران بحرانی است، گفت: ۲۵ درصد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به نوعی به بستری نیاز دارند.
کد خبر: ۱۳۲۸۱۹۲

به گزارش جام جم آنلاین، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران گفت: شدت ابتلا در تهران بسیار بالا است و در شانزده ماه گذشته چنین تجربه‌ای نداشته ایم. ادامه روند نگران کننده است، چون ارزیابی دقیقی نداریم که این افزایش تا کجا ادامه خواهد داشت، ولی آنچه مسلم است تعداد بی سابقه مراجعان و مبتلایان است.

وی افزود:مراجعات به بیش از ۲۰ هزار در روز رسیده است و این آمار فقط مختص مراکز درمانی به جز مطلب‌ها است. بسیاری از هم میهمان به خدمات پزشکی سرپایی و بستری نیاز دارند. اگرچه تمهیدات بسیار خوبی برای افزایش خدمات سرپایی درنظر گرفته شده، اما فشار زیادی بر روی کادر درمان است و حدود ۶۰ درصد از تخت‌های بستری در اختیار بیماران کرونایی است و ما هنوز به آرامشی نرسیده‌ایم تا بتوانیم وضعیت را پیش بینی کنیم. وضعیت بیماری در تهران بسیار بحرانی است.

توکلی با اشاره به اینکه بیماران پس از مراجعه ارزیابی می‌شوند، گفت: بیمارانی که پس از ارزیابی حال مساعدی داشته باشند به طور موقت بستری می‌شوند و دارو‌های ضد ویروس و کورتیکواستروئید دریافت کرده و اکسیژن درمانی می‌شوند و پس از ترخیص برای روز‌های بعد وقت مراجعه می‌گیرند. گروهی از مراجعه‌کنندگان هم نسخه سرپایی دریافت کرده و مرخص می‌شوند و تعدادی هم برای بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و بخش فرستاده می‌شوند. طبق آمار از هر ۲۰ هزار نفر مراجعه کننده ۱۵۰۰ نفر بستری می‌شوند و از تعداد کل مراجعه‌کنندگان حدود ۲۵۰۰ نفر به صورت موقت بستری و ترخیص می‌شوند یعنی ۲۵ درصد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به نوعی از بستری نیاز دارند.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران خاطرنشان کرد: ما به جز بیماران کرونایی، بیماران دیگر اعم از بیماران قلبی و مغزی و تصادفی را داریم. علیرغم اینکه تمامی جراحی‌های غیر ضروری در بیمارستان‌ها لغو شده و بیمارانی که درمان آن‌ها می‌تواند با تاخیر انجام شود در بیمارستان‌ها پذیرش نمی‌شوند و عموم امکانات معطوف بیماران کرونایی است.

وی درباره بیمارستان سیار گفت: سازه‌های موقتی در بیمارستان‌ها ایجاد شده که می‌توان خدمات سرپایی مورد نیاز به بیماران کرونایی را در این بخش‌ها ارائه داد. حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تخت در اورژانس‌ها هستند که این تخت‌ها در شیفت‌های عصر و شب بیماران را می‌پذیرند. از صبح تا ظهر بیماران ویزیت می‌شوند برخی ترخیص، بستری و حتی متاسفانه فوت می‌شوند. ماحدود ۱۵۰۰ تخت را برای روز بعد خالی نگه می‌داریم تا بیماران از آن استفاده کنند.

توکلی با تاکید بر اینکه فعلا سویه غالب کرونا در تهران سویه دلتا است اظهار داشت: هر روز به تعداد بیماران افزوده می‌شود و رکورد تعداد بیماران شکسته می‌شود. ما هنوز وارد پیک موج پنجم نشده ایم. هنوز نمی‌دانیم این روند تا چه زمانی صعودی خواهد بود. نتایج تعطیلی تهران تا ۱۰ روز دیگر مشخص خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه برخی کمبود‌های موقت دارو و تجهیزات جود دارد، اما ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود گفت: خوشبختانه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

توکلی در پاسخ به اینکه علاوه بر بیمارستان‌های خصوصی، بیمارستان‌های دولتی هم با کمبود رمدسیویر مواجه هستند؟ افزود: یکی از درمان‌های اختصاصی استفاده از رمدسیویر است، اما اینطور نیست که این دارو معجزه کند. دارو‌های کورتیکو استروئیدی و دارو‌های ضد انعقاد خون هم به درمان کمک می‌کنند. این دارو در کلینیک‌های سرپایی مراکز دولتی در صورت تجویز پزشک در دسترس است و تعدادی از داروخانه‌های منتخب هم این دارو را با تجویز پزشک متخصص ارائه می‌دهند. مشکل ما مشکل نقدینگی بیمارستان‌ها و همکاری بیمه‌ها است با همکاری بیمه‌ها می‌توانیم این دارو را بیشتر تهیه کنیم، چون رمدسیویر داروی گرانی است.

وی بر پوشش بیمه‌ای سی تی اسکن تاکید کرد و گفت: سی تی اسکن باید با تجویز پزشک انجام شود. وقتی پزشک سی تی اسکن را در نسخه بیمه‌ای تجویز کند بیمار می‌تواند از این خدمات تحت پوشش بیمه برخوردار شود. افرادی که خودشان برای سی تی اسکن بدون تجویز نسخه با مُهر پزشک مراجعه می‌کنند؛ خدمات را به صورت آزاد دریافت خواهند کرد.

معاون درمان ستاد کرونای استان با اشاره به اینکه وقتی بحران مزمن می‌شود میزان حساسیت‌ها کم شده و منجر به رفتار‌های پرخطر و بی تفاوتی و ساده انگاری می‌شود گفت: ساده انگاری در کشور بزرگترین خسارت برای سیستم مدیریت کرونا است.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها