قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد؛

بزرگداشت مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد در کشور

بزرگداشت مقام علمی و معنوی مرحوم آیت الله سید جواد خامنه ای(ره) در نیمه دوم سال جاری در مشهد مقدس برگزار می‌شود.
کد خبر: ۱۳۲۴۹۰۷

به گزارش جام جم آنلاین، دبیر ستاد بزرگداشت آیت الله سید جواد خامنه ای (ره) در جمع خبرنگاران مشهد با خبر آغاز اعلام فعالیت رسمی این ستاد و با اشاره به شخصیت و جایگاه والای معنوی و نیز سیره درخشان عملی و سلوکی مرحوم آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای (ره) گفت: زندگی عالمانه و زاهدانه ایشان حقیقتاً تجسم و تمثال تقوا و پرهیزکاری است و میراثی معنوی و نمونه‌ای عینی از اخلاق و تربیت مکتب تشیع برای نسل امروز ماست.

حجت‌الاسلام سید امید مؤذنی افزود: مرحوم آیت‌الله حاج سید جواد خامنه‌ای(ره) از علمای تبریزی‌تبار و یکی از چهره‌های برجسته علمی، معنوی و اخلاقی مشهد مقدس بودند که به‌ واسطه جایگاه علمی والایی که داشتند مورد احترام علما و فضلا و مرکز توجه مردم مشهد و زایرین حرم مطهر رضوی بودند.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای(ره) در درس فقه و اصول در نجف از محضر اساتید بزرگی چون آیات عظام سید ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی، آقاضیاء عراقی، محمد حسین غروی اصفهانی بهره مند شدند و به مقام اجتهاد رسیدند و از همه این بزرگان و شمار دیگری از علمای برجسته شیعه در دوران خود اجازه اجتهاد و روایت گرفتند.

حجت‌الاسلام مؤذنی اظهار داشت مرحوم آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای (ره) پیش از تحصیل در نجف نیز در محضر اساتید بزرگ حوزه علمیه مشهد مانند آیات میرزا محمد آقازاده (فرزند صاحب کفایة) و حاج آقا حسین قمی و آقابزرگ حکیم شهیدی و شیخ اسدالله یزدی و میرزا مهدی اصفهانی به تحصیل پرداخته بودند.

دبیر ستاد بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سیدجوداد خامنه‌ای (ره) خاطر نشان کرد سابقه برجسته علمی ایشان در کنار زهد و پارسایی و بی‌رغبتی به زخارف دنیایی سبب شده بود که ایشان در میان علمای مشهد جایگاه ویژه‌ای پیدا کنند به طوری که نماز جماعت ایشان در مسجد صدیقی‌ها در جوار حرم مطهر رضوی مورد توجه کم نظیر مومنان قرار گرفته بود.

حجت‌‌الاسلام سیدامید مؤذنی در ادامه اظهار داشت از دیگر ابعاد ارزشمند و درس‌آموز سیره و شخصیت ایشان‌، مقاومت سرسختانه این عالم بزرگوار در برابر فشارهای دوران پهلوی است و مرحوم آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای در دوران رضاخانی به‌رغم فشارهای بسیار از زیست طلبگی و لباس روحانیت دست نکشید و به تبلیغ و فعالیت‌های دینی خود ادامه داد و پس از آن دوره نیز مخالفت خود با دستگاه طاغوت را ادامه داد و هیچ‌یک از خواسته‌های رژیم پهلوی را اجابت نکرد و همین موجب محبوبیت بیشتر او در میان قشر متدین مردم و نیز زمینه‌ساز تربیت نسلی آگاه در برابر طاغوت بود که فرزندان خود ایشان نمونه‌ای برجسته از همین مخالفان و مبارزان بودند.

وی در ادامه اظهار داشت زندگی زاهدانه این عالم پارسا در دوران پس از انقلاب اسلامی نیز به همان شیوه بسیار زاهدانه و ساده ادامه یافت وحتی مناصب فرزندان ایشان چون هشت سال ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تغییری در زندگی زاهدانه ایشان ایجاد نکرد.

دبیر ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله سید جواد خامنه ای(ره) در ادامه به ضرورت توجه عملی به شخصیت و سلوک این عالم وارسته پرداخت و گفت: رشد و تربیت رهبر معظم انقلاب در حریم این خاندان خود دلیل مضاعفی برای توجه و تکریم بزرگِ این خاندان، مرحوم آیت الله سید جواد خامنه ای(ره) است.

وی افزود: در راستای سلسله بزرگداشت های زعمای علمی و معنوی خراسان بزرگ که در سالهای اخیر توسط جامعه علمی و حوزوی برگزار شده است، ستاد بزرگداشت مرحوم آیت الله سید جواد خامنه ای به همت موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در سالروز رحلت این مجتهد پارسا به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند و در همین راستا مجموعه رویدادهای علمی و فرهنگی و هنری برنامه ریزی شده در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود و در این مسیر از همراهی فرزندان و خاندان معظم ایشان و شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی در ایران و عرصه بین الملل با مقالات، یادداشتهای شفاهی و مکتوب و...بهره مند خواهیم شد.

حجت الاسلام و المسلمین موذنی در پایان گفت: در این ستاد، مجموعه‌های مختلفی از جمله مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان شرقی، بنیاد پژوهش‌های آستان‌قدس رضوی، سازمان اسناد، موزه ها و کتابخانه های آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات، حوزه علمیه و....مشارکت و همکاری خواهند داشت.

شایان ذکر است مرحوم آیت‌الله حاج سید جواد خامنه‌ای(ره) در ١۴ تیرماه ١٣۶۵ پس از سالها تلاش علمی و زندگانی سراسر پارسایی در مشهد مقدس دار فانی را وداع گفت و با تشییع کم نظیر مردم و علمای مشهد در جوار مضجع شریف رضوی آرام گرفت.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها