jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۴۷۹۹   ۱۴ تير ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۰

ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با جام‌جم به تحلیل و بررسی دگردیسی سیاسی اجتماعی ایجاد شده در فضای پساانتخابات پرداخت.

تحلیل شما از اقدام آقای رئیسی و اژه‌ای در بهره‌مندی از نظر مخالفان و جریانات مختلف سیاسی چیست؟

برخلاف تصویری که از آقای رئیسی ساخته‌ شده بود، ایشان فردی کاملا معتدل است. اگر به مجموعه اقدامات ایشان در زمان ریاست قوه قضاییه نگاه کنید می‌بینید حرکت‌هایی اصلاحی را شروع کردند که قابل‌تصورهم نبود.

از چه نظر؟

همین‌که قوه‌ قضائیه را به یک نقطه متعادل رساندند، باتوجه به شناختی که از آقای اژه‌ای داریم امیدواریم در دور جدید هم این مسیر طی شود. آقای رئیسی در جریان انتخابات با وجود این‌که اطلاعات کافی نسبت‌ به رقبای خود داشت، موضعی کاملا منطقی از خود نشان داد؛ رئیس‌جمهوری منتخب در اقدامی بی‌سابقه از رقبای خود دعوت کرده و گفتند از نظرات شما استفاده می‌کنم.

آیا این موضوع فقط به روحیه آقای رئیسی بازمی‌گردد؟

خیر، جامعه ما در حال سپری کردن یک دوران خستگی از منازعات سیاسی ‌است مردم به دلیل ‌مشکلات شدید اقتصادی و غیراقتصادی، دیگر تحمل هیچ‌گونه تندروی و رادیکالیسم را ندارند.

مردم آقای رئیسی را در این انتخابات چهره‌ای به دور از جنجال‌ های سیاسی دیدند، کسی که در واقع می‌تواند کشور را از منازعات سیاسی به دور نگه ‌دارد و به حل مشکلات اصلی بپردازد.

بلوغ سیاسی در این میان چقدر اثر‌گذار بود؟

برای جامعه آشکار شده است که برخی نامزدها با متهم کردن کاندیداهای دیگر به الفاظ دروغ و کذب فقط به دنبال ایجاد یک جنگ روانی سیاسی هستند تا بتوانند کسب رای کنند؛ مثل سال 96 .

پیرو صحبت شما تحلیل آرای انتخابات 1400 هم همین را نشان می‌دهد، کسانی که کمتر اهل جنجال بودند از سوی مردم بیشتر مورد اقبال قرار گرفتند و می‌توان گفت به نوعی اخلاق‌مداری بیشتر از وعده‌های اقتصادی جواب داد؟

بله، در این دور از انتخابات برخی از نامزدها در تلاش بودند تا با ایجاد یک دوقطبی سیاه و سفید رأی کسب کنند؛ باوجود این‌که برخی از مردم در دردناک‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند اما مغلوب وعده‌های مادی انتخاباتی نشدند.

برآورد شما از رفتار آقای رئیسی از زمان اعلام نتایج تا به امروز به چه صورت است؟

اقدامات آقای رئیسی این نوید را به مردم داد که تا به اینجای کار اشتباه نکرده‌اند که امیدواریم این رویه مثبت تا پایان ادامه داشته باشد، چراکه مردم می‌خواهند کشور به سمت فضای آرام برود تا مشکلات کشور حل شود. موضوعی که آقای رئیسی هم دقیقا آن را درک کردند و بعد از پیروزی با چهره‌های مختلفی که در جریان انتخابات منتقدش بودند برای همگرایی تعامل می‌کند.آقای رئیسی نشان داد که رئیسی برای همه جمهور است نه فقط کسانی که به ایشان رای دادند.

جنس تعامل رقبا را چطور تحلیل می‌کنید؟

رقبا هم ضمن درک فضای عمومی کشور، حس کردند برای بقای خودشان باید درهمین فضا حرکت کنند، به همین دلیل می‌بینید که با چه سرعتی سیل تبریک‌ها از سوی شخصیت‌های مختلف به سوی رئیس‌جمهوری منتخب روانه می‌شود.

یکی از سوالاتی که بعد از دیدارآقای رئیسی با رقبا مطرح شد به مواضع تند برخی کاندیداها در جریان انتخابات بازمی‌گردد و معتقدند این اقدامات پوپولیستی است چراکه کسانی که معتقد به مهندسی انتخابات بودند و 28 خرداد را با کودتای 28 مرداد مقایسه می‌کردند چطور می‌توانند در این تعامل مفید باشند؟

مردم حق دارند این پارادوکس‌ها را قبول نداشته باشند واین سوال را داشته باشند، که آیا زمان انتخابات برای کسب رای دروغ گفته شد یا امروز برای قدرت. به هر حال مهم، اقدام آقای رئیسی است که می‌تواند روحیه امید و اعتمادی را که در طول سال‌های گذشته دچار خدشه شده است، ترمیم کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها