jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۴۳۳۷   ۱۲ تير ۱۴۰۰  |  ۱۰:۵۸

خیز پنجم کرونا در ایران آغاز شده است و از امروز ۹۲ شهر از جمله تهران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ٩٢ شهر از امروز در وضعیت قرمز کرونایی قرار می‌گیرند و خیز پنجم کرونا در کشور به سرعت در حال پیشروی است؛ اپلیکیشن ماسک در روز سه‌شنبه تعداد شهر‌های قرمز را ۶٣ مورد اعلام کرده بود و شاهد رشد ١٠٠ درصدی در تعداد شهر‌های قرمز بودیم و حالا پس از چهار روز تعداد شهر‌های قرمز به ٩٢ رسیده که نشان دهنده افزایش سه برابری تعداد شهر‌های قرمز نسبت به هفته گذشته است.

در حال حاضر ٩٢ شهر در وضعیت قرمز، ١٨٣ شهر در وضعیت نارنجی و ١٧٣ شهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند و موج پنجم کرونا که رسماً آغاز آن تایید شد حالا از جنوب کشور به سمت مرکز و شمال در حال پیشروی است؛ هر چند خیز کرونا در تهران و برخی مناطق شمالی همزمان آغاز شده است.

موج پنجم کرونا بر اساس آمار بیماری‌های کرونا و روند افزایشی آن در بیش از نیمی از استان‌های کشور شروع شده است و این روند افزایشی تا رسیدن به قله پیک جدید ادامه دارد، این در حالی است که ما هنوز به طور کامل از پیک چهارم کرونا خارج نشده بودیم و پیک پنجم بر انتهای خیز چهارم سوار شد. بر اساس داده‌ها، کرونا در استان‌های جنوبی و شرقی کشور در حال تاخت‌وتاز است و با ورود مسافر از این مناطق به استان‌های شمالی به ویژه گلستان، مازندران و تهران آمار بستری‌های کرونا در بیمارستان‌ها در حال افزایش است.

فهرست شهرستان‌های در وضعیت قرمز کرونا

در طرح جامع محدودیت‌های جامع کرونایی، سه سطح آبی، زرد، نارنجی و قرمز تعریف شده است که به ترتیب کمترین تا بیشترین آمار ابتلا و بستری را دارند.

فهرست کل شهرستان‌هایی که از شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند:

استان اصفهان: اردستان
استان ایلام: مهران
استان بوشهر: تنگستان، جم، دشتی، دیلم، عسلویه، گناوه
استان تهران: اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک، ورامین
استان خراسان جنوبی: نهبندان
استان خراسان شمالی: اسفراین، بجنورد
استان خوزستان: امیدیه، اندیمشک
استان سیستان و بلوچستان: ایرانشهر، بمپور، خاش، زابل، زاهدان، زهک، سراوان، سرباز، میرجاوه، نیک شهر
استان فارس: جهرم، خنج، داراب، زرین دشت، قیر و کارزین، کازرون، کوار، گراش، لارستان، لامرد
استان کردستان: دهگلان
استان کرمان: ارزوئیه، بم، جیرفت، رابر، رفسنجان، رودبار جنوب، ریگان، سیرجان، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کهنوج، منوجان، نرماشیر
استان کرمانشاه: گیلانغرب
استان کهگیلویه و بویر احمد: گچساران
استان گلستان: آزادشهر، علی آباد، گنبد کاووس، مینودشت
استان گیلان: آستارا
استان لرستان: پلدختر، خرم آباد
استان مازندران: آمل، چالوس، قائم شهر، محمودآباد
استان مرکزی: خمین
استان هرمزگان: بستک، بندر لنگه، بندرعباس، پارسیان، حاجی آباد، خمیر، رودان، سیریک، قشم، کیش، میناب
استان یزد: اردکان، تفت، خاتم، مهریز، میبد، یزد


خیز پنجم با کرونای دلتا
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در موج چهارم کرونا واریانت غالب در کشور آلفا یا همان انگلیسی بود و بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان داخلی و اعلام سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اینکه واریانت غالب در اروپا در موج جدید دلتا یا کرونای هندی خواهد بود، پیش‌بینی می‌شود پیک پنجم کرونا در ایران هم با واریانت دلتا یا همان کرونای هندی گسترش پیدا کند و به تدریج بسیاری از استان‌ها و شهر‌ها در وضعیت قرمز یا نارنجی قرار بگیرند.

شعله‌های خیز پنجم کرونا از جنوب به ویژه استان سیستان و بلوچستان به سمت مرکز و شمال زبانه می‌کشد و وضعیت کرونا در این استان آتشین است. تخت‌های بیمارستانی در این استان در حال پر شدن است و برای اولین بار یک رکورد کرونایی از ابتدای اپیدمی تاکنون در این استان ثبت شده است.

وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی گفت: استان سیستان و بلوچستان در ۱۶ ماه گذشته پیک قابل توجهی را تجربه نکرده بود، ولی در هفته گذشته شاهد افزایش بسیار شدید موارد ابتلا در این استان هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی ادامه داد: برای اولین بار از ابتدای اپیدمی تاکنون میزان موارد سرپایی و بستری کرونا در استان سیستان و بلوچستان از متوسط کشوری فراتر رفت و باید توجه داشت که در این استان به دلیل فاصله گذاری اجتماعی ناشی از وسعت جغرافیایی در پیک‌های قبلی آمار ابتلای پایینی داشتیم و مردم این استان از نظر ایمنی جمعی در سطح پایینی قرار دارند.

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت سیستان و بلوچستان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: تا صبح روز یازدهم تیرماه ۲۱۰۸۲ بیمار تنفسی در استان سیستان و بلوچستان پذیرش شدند که ۱۰۵۲۰ در زاهدان، ۴۴۵۸ در زابل و ۶۱۰۴ در ایرانشهر بودند که ۱۷۸۱۳ نفر ترخیص شدند و از این تعداد ۶۳۴۲ نفر کرونا مثبت و ۳۸۶۵ نفر مشکوک به کرونا بودند.

عابدینی افزود: تا روز گذشته ۶۵۸ بیمار کرونایی در سیستان و بلوچستان بستری بودند که از این تعداد ۴۰۷ بیمار در زاهدان، ٩٩ بیمار در زابل و ١۵٢ بیمار در ایرانشهر بودند و از این تعداد ۳۴۲مورد تست مثبت داشتند و ٢٨۵ بیمار مشکوک به کرونا بودند. همچنین ۴۹۹۷۷ کرونا مثبت در منزل بستری شدند که ۳۴۸۹۸ زاهدان، ۴۷۱۷ در زابل و ۱۰۴۶۲ در ایرانشهر بودند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۱۱۷۶ مورد افزایش روزانه کرونا مثبت در استان سیستان و بلوچستان بوده که ۸۸۷ مورد مربوط به زاهدان، ۴۴ مورد مربوط به زابل، ۲۴۵ مورد مربوط به ایرانشهر است و افزایش موارد فوتی مثبت استان در ۲۴ساعته منتهی به ١١ تیر ماه ۱۶ نفر بوده است.

چه محدودیت‌های کرونایی در شهر‌های قرمز اعمال خواهد شد؟
حالا به دنبال شیوع کرونای دلتا در سیستان و بلوچستان و استان‌های جنوبی که قدرت سرایت آن ۴٠ درصد بیشتر از کرونای انگلیسی یا آلفاست، نقشه کرونایی کشور دوباره قرمز و نارنجی شده است و محدودیت‌های کرونایی به بخش اعظمی از کشور باز خواهد گشت، محدودیت‌هایی که فعالیت مشاغل در گروه‌های شغلی ١،٢،٣ و ۴ و نحوه حضور کارمندان در ادارات و خدمت‌رسانی را تحت الشعاع قرار می‌دهد و در صورت اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا در شهر‌های قرمز فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت خواهند بود.

بر اساس مصوبه آذرماه ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های هوشمند کرونایی با تغییر رنگ شهر‌ها خود به خود اعمال می‌شوند، اما تاکنون فقط اعلام شده است که ادارات در شهر تهران با توجه به وضعیت قرمز کرونایی باید با حجم کمتر کارمندان خود فعالیت کنند.


نحوه فعالیت ادارات و دورکاری کارمندان در شهر تهران
عباس پاشا، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران از دورکاری کارمندان در تهران خبر داده و گفته است: طبق آخرین وضعیت اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا کشور استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است و بر همین اساس ۷۰ درصد از کارمندان ادارات و مراکز باید به صورت دورکاری به فعالیت بپردازند.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران ادامه داد: ۳۰ درصد دیگر نیرو‌ها نیز باید در محل کار خود حضور داشته باشند و به صورت حضوری فعالیت کنند. همچنین مشاغل ضروری اداری نیز به صورت ۵۰ درصد باید فعالیت کنند، یعنی ۵۰ درصد به صورت حضوری فعالیت کنند و ۵۰ درصد دیگر نیز باید از دورکاری استفاده کنند.

در همه شهر‌هایی که در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند مطابق مفاد طرح مدیریت هوشمند محدودیت اعمال می‌شود و بدیهی است سایر شهر‌ها هم براساس رنگ‌بندی اعمال شده باید محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌ها را مراعات کنند. برای شهر‌های قرمز فعالیت ادارات و کارکنان دستگاه‌ها و سازمان‌های موضوع ماده ۲ قانون مدیریت بحران به استثنای نیرو‌های مسلح کاهش حضور کارکنان دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری تا یک دوم و مرتبط با ماموریت‌های اساسی در محل کار با تشخیص بالا‌ترین مقام و کاهش حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها به میزان دوسوم به همراه لغو کلیه ماموریت‌های اداری غیرضرور و ممنوعیت برگزاری جلسات در فضای سربسته با رعایت الزامات (حداکثر۱۵ نفر) اعمال خواهد شد.

در شهر‌های نارنجی فعالیت ادارات و کارکنان دستگاه‌ها و سازمان‌های موضوع ماده۲ قانون مدیریت بحران به استثنای نیرو‌های مسلح کاهش حضور تا یک سوم کارکنان دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری و مرتبط با خدمات اساسی در محل کار با تشخیص بالاترین مقام مسئول دستگاه و کاهش حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها به میزان یک دوم اعمال خواهد شد و ماموریت‌های اداری غیر ضرور لغو می‌شوند و برگزاری جلسات با رعایت الزامات در فضای سربسته (حداکثر ۲۰ نفر) اجرایی خواهد شد.

محدودیت‌های تردد در شهر‌های قرمز و نارنجی
سرهنگ جهانی معاون اجتماعی ناجا درباره محدودیت‌های تردد در شهر‌های قرمز و نارنجی گفت: ورود خودرو‌ها با پلاک غیربومی به شهر‌های گروه قرمز و نارنجی ممنوع و خروج خودرو‌ها با پلاک بومی از این شهر‌ها نیز ممنوع است.

به گفته سرهنگ جهانی، ثبت تخلفات تردد‌های غیرمجاز در این طرح توسط دوربین‌های مکانیزه ثبت تخلف در شهر‌ها و جاده‌ها و تیم‌های گشتی پلیس صورت می‌گیرد.

وی افزود: برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های تردد شبانه خودرو‌ها در همه شهر‌های گروه قرمز و نارنجی و زرد و آبی از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد همچنان ادامه خواهد داشت.

معان اجتماعی ناجا گفت: با رانندگانی که نسبت به محدودیت‌های ستاد مقابله با کرونا بی‌توجهی کنند برخورد شده و ضمن تذکر لسانی در صورت بی‌توجهی خودرو عودت داده و اعمال جریمه می‌شود.

سردار حسینی جانشین پلیس راهور ناجا اعلام کرد: ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی کشور اعم از گلستان، گیلان و مازندران فارغ از رنگبندی کرونایی اعمال می‌شود.

وی تصریح کرد: ممنوعیت خروج خودرو‌های بومی از شهر‌های قرمز و نارنجی و ورود خودرو‌های غیر بومی به این دسته از شهر‌ها اعمال می‌شود و برای متخلفان جریمه یک میلیون تومانی تردد به شهر قرمز و ۵۰۰ هزار تومانی سفر به شهر نارنجی اعمال خواهد شد.


باید قاطعانه پای محدودیت‌ها بایستیم
در موج سوم کرونا سعید نمکی وزیر بهداشت آغاز محدودیت‌های کرونایی را یکی از حیاتی‌ترین تاریخ‌ها برای مدیریت کرونا دانست و تاکید کرد که قاطعانه باید پای محدودیت‌ها بایستیم و افزود: اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می‌بازیم و به مرگ‌های ۴ رقمی می‌رسیم، روزی گفتم مرگ‌ها ۳ رقمی می‌شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ‌ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم.

وی بیان کرد: غفلت در این مقطع از سوی مردم و مسئولان یعنی پرتاب آخرین تیر ترکش مدیریت بیماری و ما باید قاطعانه پای محدودیت‌ها باشیم و اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد کنیم. کسی که بمب ویروس است باید با او مقابله شود. اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی بمبی می‌خواهد جایی ببرد همه بر سر او می‌ریزند؛ اکنون هم با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است و ابتلا خانوادگی شده است. عزیزان در اجرای محدودیت‌ها و دستورالعمل‌ها قاطع باشید. هرگونه کتمان و گذشت یعنی اضرار به غیر و ضرر زدن به حقوق سایر شهروندان.

این در حالی است که در موج سوم کرونا با کرونای انگلیسی و هندی مواجه نبودیم و قدرت سرایت ویروس تا این اندازه بالا نبود.

حال سوال این است که آیا بر اساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا محدودیت‌های هوشمند کرونایی برای مشاغل و اصناف از امروز در تهران و شهر‌های قرمز اعمال می‌شود و شاهد تعطیلی مشاغل گروه‌های ٢ و سه و چهار خواهیم بود؟ باید منتظر بود و دید در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آغاز موج پنجم کرونا و قرمز شدن ٩٢ شهر و اعمال محدودیت‌های هوشمند کرونایی با توجه به رنگ‌بندی جدید چه تصمیمی اتخاذ می‌شود، آیا این مصوبه اجرایی خواهد شد و بار دیگر مشاغل در تهران و ٩١ شهرستان مجبور به توقف فعالیت می‌شوند؟
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها