jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۵۴۳   ۰۱ تير ۱۴۰۰  |  ۲۳:۳۲

متخصص رادیولوژی توضیح داد

چطور توده سرطانی پستان را تشخیص دهیم؟

یک متخصص رادیولوژی با اشاره به ضرورت شناسایی توده‌ های سرطانی کوچک پستان در مراحل اولیه، گفت: برخی ضایعات پستان فقط با استفاده از MRI قابل شناسایی است.

به گزارش جام جم آنلاین، معصومه گیتی، متخصص رادیولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره «شناسایی توده‌ های سرطانی در پستان»،با اشاره به اینکه نمونه برداری از ضایعات غیر قابل لمس پستان سال‌هاست که با گاید تصویربرداری انجام می‌شود، گفت: از موارد شناخته شده انجام نمونه برداری با گاید سونوگرافی است و یا انجام نمونه برداری از ضایعات کوچک با میکروکلسیفیکاسیون‌ ها با گاید ماموگرافی که معمولا با دستگاه مخصوص استریو تاکسی انجام می‌شود.

این متخصص رادیولوژی افزود: با توجه به اینکه MRI روش بسیار دقیق و حساسی است، لذا برای تشخیص توده‌های کوچک پستان که در مراحل ابتدایی سرطان هستند گزینه تشخیص بسیار مناسبی است. گاهی یک ضایعه یا توده مشکوک در پستان را با MRI پیدا می‌کنیم که در بررسی‌های بیشتری که بعد از MRI انجام می‌دهیم، سعی می‌کنیم ضایعه را با سونوگرافی یا ماموگرافی پیدا کنیم.

گیتی با تاکید بر اینکه شناسایی ضایعات همیشه با استفاده از روش سونوگرافی و ماموگرافی قابل انجام نیست، گفت: بعضی مواقع ضایعه فقط با انجام MRI قابل مشاهده است.

وی افزود: در مواردی که ضایعه مشکوک تنها با MRI قابل شناسایی است، برای تشخیص ناچاریم نمونه برداری را با گاید MRI انجام دهیم.

این متخصص رادیولوژی گفت: بعد از تزریق ماده حاجب و مشخص کردن ضایعه پستان با MRI محل آن با روش‌های دقیق و با یک گرید مخصوص علامت گذاری می‌شود.

گیتی افزود: پس از مشخص شدن جواب پاتولوژی، در صورت خوش‌خیم بودن ضایعه، پیگیری‌های بعدی و کنترل آن بر اساس صلاحدید پزشک معالج طبق زمان بندی مشخص با MRI انجام می‌شود تا مطمئن شویم ضایعه پیشرفتی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در صورت بدخیم بودن ضایعه یا مشاهده سلول‌های پیش سرطانی ضرورت دارد ضایعه خارج شود.

این متخصص رادیولوژی افزود:در این صورت در مرحله دیگر با استفاده از گاید MRI ضایعه را مجددا مشخص می‌کنیم و برای پزشک جراح با یک سیم نازک تحت گاید MRI محل توده را علامت گذاری می‌کنیم و بیمار با سیم نازک به اتاق عمل می‌رود و جراح اطراف نوک سیم علامت‌گذاری شده را خارج می‌کند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو