jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۵۲۲   ۰۱ تير ۱۴۰۰  |  ۱۸:۱۶

توصیه هایی که باید جدی گرفته شود؛

بیماران سرطانی می توانند واکسن کرونا بزنند

تزریق واکسن کرونا یا عدم تزریق آن از اصلی ترین دغدغه های مبتلایان به سرطان است و این بیماران باید بدانند که صرف نظر از هر نوع درمان، می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به طور کلی تمام بیماران مبتلا به سرطان باید در اولویت دریافت واکسن کرونا باشند.

تصمیم گیری در مورد زمان بندی واکسیناسیون کووید ۱۹ در بیماران دچار بدخیمی، باید به صورت فرد به فرد و تحت مشاوره پزشک معالج انجام شود.

نکته قابل توجه این است که اگر سرطان فعال یا بدخیمی هماتولوژیکی دارید که نیاز به شیمی درمانی دارد یا در پنج سال گذشته تومور تشخیص داده شده داشته اید، ممکن است خطر ابتلاء به بیماری کرونای شدید در شما افزایش داشته باشد و احتمالاً برای واکسیناسیون در اولویت قرار خواهید گرفت.

صرف نظر از هر نوع درمانی که بیماران مبتلا به سرطان دارند می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند و تزریق واکسن مانعی برای ادامه درمان نیست.

به طور کلی در صورتی که شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که بتوان شیمی درمانی را به تعویق انداخت، جهت حفظ کارایی واکسن، بهتر است دو هفته قبل از شروع شیمی درمانی، واکسیناسیون کووید ۱۹ انجام شده باشد.

البته در اکثر موارد شیمی درمانی بیماران را نمی‌توان به تأخیر انداخت. در چنین شرایطی بیمار می‌تواند در دوره شیمی درمانی نیز واکسن را دریافت کند، اما توصیه می‌شود در همان روزهایی که بیمار شیمی درمانی می‌شود واکسن تزریق نشود و قبل از آن انجام شود.

اگر پیش از تزریق واکسن، شیمی درمانی کرده اید، پیشنهاد می‌شود واکسن را وقتی گلبول‌های سفید خون در حد طبیعی قرار دارند، انجام دهید.

برای بیمارانی که در شرف تکمیل سیتوتوکسیک درمانی هستند، توصیه می‌شود اولین دوز واکسن پس از اتمام درمان و تفکیک دوره نادر تجویز شود.

اگر شیمی درمانی سیتوتوکسیک یا ایمونوتراپی دریافت می‌کنید، برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که واکسن ۱۵ روز پس از درمان و ۷ روز قبل از درمان بعدی که مربوط به سه رژیم هفتگی است، تجویز شود.

از طرف دیگر، توصیه می‌شود واکسیناسیون بین چرخه شیمی درمانی و دور از دوره نادر انجام شود (دوره شمارش خون، معمولاً ۷ تا ۱۴ روز پس از درمان، اما این ممکن است بسته به درمان خاص متفاوت باشد).

در صورت جراحی برنامه ریزی شده، بهتر است حداقل یک هفته قبل از عمل، واکسیناسیون انجام شود. واکسیناسیون را می‌توان در هر زمان از عمل، با شمارش بهینه گلبول‌های سفید انجام داد.

اگر در گذشته واکنش شدید آلرژیک به واکسن‌های دیگر یا داروهای تزریقی را تجربه کرده اید یا انواع خاصی از آلرژی دارید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید، زیرا ممکن است راهنمایی متفاوت باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها