سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

آمریکا سیاستش را اصلاح کند، مذاکرات وین به نتیجه می‌رسد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان گفت: هر وقت آمریکا سیاستش را اصلاح کند، مذاکرات وین می‌تواند به نتیجه برسد.
کد خبر: ۱۳۲۲۳۳۰

به گزارش جام جم آنلاین، «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم شورای اسلامی، امروز دوشنبه، میهمان استودیو تهران شبکه المیادین بود.

عمویی که ساعاتی پس از اولین کنفرانس خبری سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب در استودیو تهران شبکه المیادین حاضر شده بود، در خصوص این کنفرانس گفت،‌ می‌دانید که این کنفرانس خبری امری عادی است و رئیس جمهور منتخب در آن مواضع خود را شرح می‌دهد.

عمویی گفت: ابتدا مایلم درباره موضوع مذاکرات هسته‌ ای صحبت کنم که آقای رئیسی در این کنفرانس خبری گفت که مذاکرات ادامه می‌یابد و تیم سیاست خارجی او مسائل را بررسی می‌کند. وی به دو خواسته مهم اشاره کرد که اول رفع کل تحریم‌ هاست و از دولت آمریکا خواست که به تعهداتش در برجام عمل کند و دوم راستی‌ آزمایی اقدامات آمریکا خواهد بود. این موضع نشان داد که موضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات تغییری نکرده بلکه قوی‌تر از قبل شده است. او در پاسخ سوالی درباره دیدار با رئیس جمهور آمریکا، گفت که با او دیدار نمی‌کند.

عمویی در پاسخ به اینکه آیا می‌گویید سیاست ایران در مذاکرات تغییری نخواهد کرد، توضیح داد، سیاست کلی و اصلی کشور در سیاست خارجی با تغییر دولت‌ها تغییر نمی‌کند. در موضوع هسته‌ای، آمریکاست که از برجام خارج شده و ترامپ اعلام کرد که می خواهد توافق را پاره کند. اما ایران بود که در توافق ماند. رئیس جمهور جدید آمریکا گفت، می خواهد به توافق باز گردد. تا الان شش مرحله مذاکره در وین انجام شده و موضوع این است که آمریکا چطور به توافق برگردد. طبعا اگر آمریکا به تعهداتش پایبند باقی بماند ایران هم به تعهداتش بازخواهد گشت. بر همین اساس می‌شود گفت که سیاست ایران در این امر تغییری نکرده است.

المیادین از درخواست آمریکا برای توافقی فراگیرتر که شامل موضوعاتی دیگر مثل نفوذ منطقه‌ای ایران و توان موشکی آن است، پرسید و گفت که آقای رئیسی تأکید کرد که این موضوعات غیر قابل‌ مذاکره است. آیا این، پاسخِ رد محکم به درخواست آمریکا بود؟ و عمومی پاسخ داد: بله. مذاکراتی که الان در وین در حال اجراست، مذاکره برای احیای برجام بر اساس متن آن است. هیچ کس نمی‌خواهد متن را تغییر دهد. موضوع موشک در متن برجام نیامده. ما به طرف مقابل اعتماد نداریم و ملت ایران به طرف مقابل اعتماد ندارد. امروز آقای رئیسی دنبال احیای همان برجام است. ایران امروز تضمین‌هایی می‌خواهد که طرف مقابل به تعهداتش پایبند می‌ماند.

المیادین پرسید آیا می‌توان مخالفت رئیسی با مذاکره در خصوص توان موشکی را پیامی به مذاکره‌کنندگان در وین دانست مبنی بر اینکه ما عجله‌ای برای توافق تحت فشار نداریم؟ و عمویی گفت،‌ ایران که برای عبور از تحریم‌ها راه‌هایی یافته و می‌تواند آن را دور بزند، عجله‌ای برای توافق ندارد. ما در وین موضع‌مان این است که اگر طرف مقابل سیاست خود را تغییر دهد، به تعهدات خود باز می‌گردیم و اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل کند، می‌توانیم قبل از تشکیل دولت جدید به توافق برسیم.

این نماینده مجلس توضیح داد: آمریکایی‌ها اذعان کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است اما همچنان مقاومت می‌کنند که بخشی از تحریم‌ها را نگاه دارند. اگر آمریکا سیاست خود را اصلاح کند، در هر دور از مذاکره ممکن است همان دور به نتیجه برسد اما اگر بر سیاست خود اصرار کند، ممکن است مراحل دیگر مذاکره هم ادامه پیدا کند.

آمریکا سیاستش را اصلاح کند، مذاکرات وین به نتیجه می‌رسد

عمویی با اشاره به موضع رئیسی در خصوص استقبال از روابط با کشورهای همسایه از جمله عربستان و اینکه مشکلی در بازگشایی سفارت عربستان نیست، گفت: روابط ایران با عربستان در سال‌های گذشته، روابط پرچالشی بوده. با این همه، ایران همیشه اعلام کرده که آماده بهبود روابط با این کشور است اما همیشه عربستان این تمایل ایران را رد کرده است. در چند ماه گذشته به ابتکار عراق، سه مرحله گفت‌وگو با عربستان سعودی انجام شده است... ایران آماده بهبود روابط است تا سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی شود. امروز برخی رسانه‌های عربی این موضع آقای رئیسی را پوشش دادند.

عمویی توضیح داد، تاکنون مذاکره با عربستان در سه مرحله برگزار شده و دو طرف خواسته‌اند که جزئیات گفت‌وگو در رسانه‌ها مطرح نشود. این مذاکره‌ها در دانستن مطالب طرف مقابل مهم است. به دلیل ملاحظات طرف مقابل، فعلا جزئیات آن را بیان نمی‌کنیم.

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها