jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۵۸۸   ۲۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۶

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی؛

المیادین: روند انتخابات به خوبی پیش می رود / لحن مغرضانه رویترز

رسانه های خارجی به پوشش انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداختند و به حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

به گزارش جام جم آنلاین، رسانه‌ های خارجی همزمان با شروع «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» به بازتاب این رویداد پرداختند. این رسانه‌ها به ویژه به مشارکت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرنگار المیادین از ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری رأی خود را به صندوق انداخت. مردم کرمان آرای خود را در نزدیکی مزار شهید قاسم سلیمانی به صندوق انداختند.صف‌هایی از رأی دهندگان مقابل مراکز رأی گیری در کرمان وجود دارد.

خبرنگار المیادین در ادامه اعلام کرد: هرچه به ساعات وسط روز نزدیک می‌شویم، استقبال از رأی گیری افزایش می‌یابد. روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود و مشکلی تا این لحظه بروز نکرده است. ۶ هزار مرکز رأی گیری در تهران و حومه آن وجود دارد.

المیادین به نقل از یک مسئول در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، گزارش داد: با وجود تبلیغات رسانه‌های بیگانه، فضا بسیار خوب است.

خبرنگار المیادین همچنین از مشارکت گسترده رأی دهندگان در تهران هم خبر داد.

خبرگزاری رویترز با لحن مغرضانه‌ای که خاص رسانه‌های غربی است، تلاش کرد تا بیش از آنکه روی حضور پررنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران مانور دهد؛ به تحلیل‌هایی درباره وضعیت اقتصادی و پیش بینی اینکه پیروزی از آن کدام یک از نامزدها خواهد بود؛ بپردازد.

این خبرگزاری مدعی شد که سطح مشارکت مردم در این انتخابات به منزله یک رفراندم است. رویترز همچنین مدعی شد فارغ از آنکه چه فردی رئیس جمهور آتی ایران شود؛ این کشور به تلاش برای احیای برجام ادامه خواهد داد تا از محدودیت‌های اقتصادی رها شود.

شبکه العربیه سعودی گزارش داد: از صبح امروز انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور ایران در حالی شروع شده است که به احتمال زیاد ابراهیم رئیسی انتخاب می‌شود. ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله که ریاست قوه قضائیه را از سال ۲۰۱۹ برعهده دارد با سه نامزد دیگر رقابت می‌کند و بیشترین شانس را برای پیروزی در این انتخابات دارد.

العربیه مدعی شد: انتظار می‌رود که میزان مشارکت پایین باشد.

شبکه المسیره یمن هم به پوشش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گزارش داد: نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی در این انتخابات است.

خبرگزاری سوریه (سانا)، هم به پوشش انتخابات ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: ایرانی‌ها از صبح امروز در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوقهای رأی رفته اند.

شبکه روسیاالیوم هم در گزارشی با اشاره به شروع انتخابات در ایران و درخواست رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده در این انتخابات، اعلام کرد: از صبح امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران با شروع رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق‌های رأی رفته اند. این رأی گیری از ساعت هفت صبح امروز جمعه تا نیمه شب به وقت محلی در ۶۶ هزار و ۸۰۰ حوزه رأی گیری در سراسر استان‌های ایران، ادامه خواهد داشت. بر اساس نظرسنجی‌ها احتمال می‌رود که ابراهیم رئیسی در این انتخابات پیروز شود.

القدس العربی گزارش داد: مراکز رأی گیری در ایران گشوده شد و آیت الله خامنه ای خواستار مشارکت قوی در انتخابات شدند.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها