وزیر بهداشت پس از شرکت در انتخابات:

مردم حضور و مشارکت پرشور و آگاهانه ای داشته باشند

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی؛

المیادین: روند انتخابات به خوبی پیش می رود / لحن مغرضانه رویترز

رسانه های خارجی به پوشش انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداختند و به حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.
کد خبر: ۱۳۲۱۵۸۸

به گزارش جام جم آنلاین، رسانه‌ های خارجی همزمان با شروع «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» به بازتاب این رویداد پرداختند. این رسانه‌ها به ویژه به مشارکت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرنگار المیادین از ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری رأی خود را به صندوق انداخت. مردم کرمان آرای خود را در نزدیکی مزار شهید قاسم سلیمانی به صندوق انداختند.صف‌هایی از رأی دهندگان مقابل مراکز رأی گیری در کرمان وجود دارد.

خبرنگار المیادین در ادامه اعلام کرد: هرچه به ساعات وسط روز نزدیک می‌شویم، استقبال از رأی گیری افزایش می‌یابد. روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود و مشکلی تا این لحظه بروز نکرده است. ۶ هزار مرکز رأی گیری در تهران و حومه آن وجود دارد.

المیادین به نقل از یک مسئول در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، گزارش داد: با وجود تبلیغات رسانه‌های بیگانه، فضا بسیار خوب است.

خبرنگار المیادین همچنین از مشارکت گسترده رأی دهندگان در تهران هم خبر داد.

خبرگزاری رویترز با لحن مغرضانه‌ای که خاص رسانه‌های غربی است، تلاش کرد تا بیش از آنکه روی حضور پررنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران مانور دهد؛ به تحلیل‌هایی درباره وضعیت اقتصادی و پیش بینی اینکه پیروزی از آن کدام یک از نامزدها خواهد بود؛ بپردازد.

این خبرگزاری مدعی شد که سطح مشارکت مردم در این انتخابات به منزله یک رفراندم است. رویترز همچنین مدعی شد فارغ از آنکه چه فردی رئیس جمهور آتی ایران شود؛ این کشور به تلاش برای احیای برجام ادامه خواهد داد تا از محدودیت‌های اقتصادی رها شود.

شبکه العربیه سعودی گزارش داد: از صبح امروز انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور ایران در حالی شروع شده است که به احتمال زیاد ابراهیم رئیسی انتخاب می‌شود. ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله که ریاست قوه قضائیه را از سال ۲۰۱۹ برعهده دارد با سه نامزد دیگر رقابت می‌کند و بیشترین شانس را برای پیروزی در این انتخابات دارد.

العربیه مدعی شد: انتظار می‌رود که میزان مشارکت پایین باشد.

شبکه المسیره یمن هم به پوشش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گزارش داد: نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی در این انتخابات است.

خبرگزاری سوریه (سانا)، هم به پوشش انتخابات ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: ایرانی‌ها از صبح امروز در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوقهای رأی رفته اند.

شبکه روسیاالیوم هم در گزارشی با اشاره به شروع انتخابات در ایران و درخواست رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده در این انتخابات، اعلام کرد: از صبح امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران با شروع رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق‌های رأی رفته اند. این رأی گیری از ساعت هفت صبح امروز جمعه تا نیمه شب به وقت محلی در ۶۶ هزار و ۸۰۰ حوزه رأی گیری در سراسر استان‌های ایران، ادامه خواهد داشت. بر اساس نظرسنجی‌ها احتمال می‌رود که ابراهیم رئیسی در این انتخابات پیروز شود.

القدس العربی گزارش داد: مراکز رأی گیری در ایران گشوده شد و آیت الله خامنه ای خواستار مشارکت قوی در انتخابات شدند.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها